Zmarł Jan Guz. Przez 15 lat był szefem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Nie żyje Jan Guz, przewodniczący OPZZ, który przez 15 lat kierował jedną z najważniejszych centrali związkowych w Polsce. Jak ustalił portal RadioZET.pl, Jan Guz od kilku dni przebywał w szpitalu w śpiączce farmakologicznej.

Jan Guz urodził się w 1956 r. W centrali związkowej był, jak czytamy na stronie internetowej związku,  "odpowiedzialny za bezpośrednią współpracę z Branżą OPZZ Handel, Usługi, Kultura i Sztuka". Miał przygotowanie techniczne (obróbka skrawaniem) i tytuł magistra nauk politycznych.

Pracował zawodowo m.in. jako wychowawca młodzieży OHP, następnie jako główny mechanik, kierownik działu mechanicznego, współzarządzał wieloma przedsiębiorstwami. Przewodniczący struktur terenowych OPZZ. W latach 1997-2004 wiceprzewodniczący OPZZ, a od kwietnia 2004 roku do chwili obecnej przewodniczący OPZZ. W okresie pracy zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych. Był m. in. radnym samorządu terytorialnego, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, członkiem Rady Nadzorczej Oddziału ZUS, członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przewodniczącym Rady Programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego.

Jako przewodniczący OPZZ w 2004 r. został powołany na funkcję wiceprzewodniczącego Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Był członkiem międzynarodowych organizacji związkowych EKZZ i MKZZ, a także autorem wielu publikacji z zakresu polityki społecznej i gospodarczej.

Więcej o: