Ile zarabia europoseł? 29 tys. zł miesięcznie "na rękę" to dopiero początek

Zasadnicze wynagrodzenie europosła to ok. 29 tys. zł "na rękę" miesięcznie. Na noclegi, podróże, asystentów, telefony, utrzymanie biura itd. dostają jednak dodatkowe pieniądze albo zwroty poniesionych kosztów. Do tego odprawa na koniec kadencji, i świadczenie emerytalne do końca życia.
Zobacz wideo

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozstrzygnięte, 751 europosłów na najbliższą 5-letnią kadencję wybranych. 27 z 52 mandatów dla Polski przypadnie politykom kandydującym z list PiS (26 do czasu brexitu, Dominik Tarczyński musi poczekać), 22 kandydatów do PE wprowadziła Koalicja Obywatelska, a trzech Wiosna. 

Wynagrodzenie zasadnicze

Nie ma co kryć, że praca w Parlamencie Europejskim jest nie tylko nobilitująca, ale i całkiem dochodowa. Zasadnicze wynagrodzenie europosła wynosi 8757,70 euro miesięcznie. Po opodatkowaniu i oskładkowaniu pozostaje niespełna 6825 euro, czyli przy obecnym kursie ok. 29 tys. zł " na rękę". Łatwo policzyć, że w ciągu roku daje to ok. 82 tys. euro, czyli ok. 350 tys. zł " na rękę". W trakcie kadencji tylko z tego tytułu europoseł dostaje ok. 400 tys. euro, czyli ok. 1,7 mln zł.

Pensja zasadnicza europosła ściśle zależy od wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, stanowiąc 38,5 proc. tej kwoty. 

Dieta dzienna

Do 6,8 tys. euro netto miesięcznie dochodzą też inne świadczenia, na które mogą liczyć europosłowie. To choćby 320 euro dziennie (czyli blisko 1,4 tys. zł) na pokrycie m.in. kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Tu warunkiem jest jednak podpisanie listy obecności, a przy braku obecności europosła na przynajmniej połowie głosowań dieta dzienna jest ścinana o połowę.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych

Wynagrodzenie zasadnicze czy dieta dzienna nie musi europosłowi wystarczyć np. na zapłatę rachunków telefonicznych, abonamentu, wynajmu i kosztów prowadzenia biura poselskiego, zakupu i utrzymania sprzętu komputerowego, kosztów reprezentacyjnych itd. Słowem - wszystkiego, co wiąże się z działalnością europosła. Na to wszystko posłowie dostają bowiem dodatkowe pieniądze, w kwocie 4513 euro miesięcznie w 2019 r.

Warto jednak sumiennie pracować w PE, bo przy absencji na przynajmniej połowie posiedzeń plenarnych w roku, dieta z tytułu kosztów ogólnych jest ścinana o połowę.

Zwrot kosztów podróży

Europosłowie otrzymują także zwrot kosztów podróży do Parlamentu Europejskiego, m.in. zwroty cen biletu lotniczego z miejscem w klasie biznes, zwrot ceny biletu kolejowego pierwszej klasy, kilometrówkę przy podróży samochodem (0,53 euro za kilometr) czy zwrot np. opłat za nadbagaż albo opłat autostradowych). 

Dodatkowo posłowie mogą także liczyć na zwrot kosztów podróży do innych krajów niż swój ojczysty (a także kosztów zakwaterowania), do kwoty 4454 euro rocznie.

Odprawa na koniec kadencji

Na zakończenie kadencji PE każdy europoseł dostaje odprawę w wysokości tylu wynagrodzeń miesięcznych, ile lat zasiadał w Parlamencie Europejskim.

Inne przywileje

Europosłowie mogą także m.in. otrzymywać zwrot dwóch trzecich poniesionych przez nich kosztów medycznych. Mogą korzystać także z samochodów służbowych Parlamentu w Brukseli i Strasburgu.

Do tego europosłowie mogą otrzymywać także maksymalnie blisko 25 tys. euro miesięcznie na pokrycie kosztów zatrudnienia asystentów. To ponad 100 tys. zł.

Emerytura unijna

Z budżetu unijnego byli europosłowie otrzymują także świadczenie emerytalne. Wynosi ono 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu. Jedna kadencja da na jesień życia dodatkowe ponad 5 tys. zł "na rękę" miesięcznie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (21)
Ile zarabia europoseł? 29 tys. zł miesięcznie 'na rękę' to dopiero początek
Zaloguj się
  • krzysztof_ptk

    Oceniono 7 razy 7

    A na to wszystko płacą zwykli podatnicy, mechanicy. ślusarze, spawacze, nauczycielki, lekarze...

  • mr.powers

    Oceniono 10 razy 6

    Czyli soltysowa bedzie teraz stac ugotowac rosol z pletwy bialego rekina:)

  • laszczyny

    Oceniono 4 razy 4

    To powinno wyjaśnić pasożytom dlaczego PISoBOLSZEWIA tak dąży do tej wyimaginowanej wspólnoty jak to jedna marionetka nazwała UE he he.

  • mniklasp

    Oceniono 3 razy 3

    UE jest skandalicznym rozdawnictwem pieniedzy . dwie sprawy ktore mnie zdziwily , to odprawa za kazdy miesiac na odchodnym i zatrudnienie asystentow za 300 tys euro rocznie . Od kiedy to posel ma asystentow, wiem ze ma sekretarke ktora doskonale moze pracowac za 3500 euro miesiecznie. Co do innych kosztow sie zgadzam, z wuajtkiem latania biznes, czyzby lot 2-3 godziny bylby udreka w coach? Posel dla ludzi czy posel dla zarobienia na ludziach ?

  • felicjan.dulski

    Oceniono 5 razy 3

    Na próżno się wyzłośliwiać!
    Oni wszyscy mogą nas ciepłym moczem olać.
    Żałośni przy nich jesteśmy!

  • bezczelnik

    Oceniono 3 razy 3

    Do UE wybrano takze 2 partie nazistowskie ktorych prograem jest ze Oswienim nigdy nie
    istnial a Europa przezywala najwiekszy rozkwit w czase II wojny swiatowej dzieki okupacii
    niemiec hitlerowskich
    Zostana mutmilljonerami w Euro- tak jak inni poslowie w UE-sankcjonowani zlodzieje-
    na ktorych glosowali pozyteczni idioci

  • phugoid

    Oceniono 3 razy 3

    suweren bedzie teraz spijal szampana ustami swoich najznamienitszych przedstawicieli.... ;)))

  • 1utek

    Oceniono 7 razy 3

    Politycy PiS-u straszą Polaków unijną walutą euro. Bo euro szanowny suwerenie NIE dla Ciebie. Euro dla Twoich przedstawicieli w Brukseli, dla Ciebie najlepsze są patriotyczne złotówki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX