A gdyby to były wybory do Sejmu? PiS znów rządziłby samodzielnie [SYMULACJA]

Analitycy z mBank Research postanowili przeliczyć wyniki wczorajszych wyborów wg ordynacji sejmowej. Rezultat? Do większości konstytucyjnej PiS-owi nadal by trochę zabrakło, ale ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego mogłaby rządzić samodzielnie.
Zobacz wideo

Zgodnie z wyliczeniami specjalistów z zespołu mBank Research, PiS uzyskałoby 253 mandaty w Sejmie. Zaraz za nim z wynikiem 197 mandatów znalazła się Koalicja Europejska. Wiosna zyskałaby 9 mandatów, a Mniejszość Niemiecka 1 mandat.

Według ekspertów z mBank Research, wynik wyborów z punktu widzenia gospodarki, polityki fiskalnej i rynków finansowych oznacza utrzymanie status quo. 253 mandaty nie pozwoliłyby ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego na uzyskanie większości konstytucyjnej, do tego PiS potrzebuje 2/3 posłów. Taki wynik - tak jak obecnie - zapewniłby jednak samodzielne rządy, bez potrzeby poszukwania jakiegokowliek koalicjanta.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Rządząca w Polsce partia zdobyła 45,56 proc. głosów, wyraźnie wyprzedzając o ponad 7 punktów procentowych Koalicję Europejską. Wiosna Roberta Biedronia uzyskała wynik 6,6 proc.

Zobacz wideo
Więcej o: