Każdy nowy głos na PiS "kosztuje" 360 tys. zł. We wrześniu 3,2 mln Polaków znów dostanie pieniądze

Zwycięstwo PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest niekwestionowane, nie brakuje jednak głosów, że gdyby nie liczne obietnice wyborcze zwyciężyć byłoby trudniej. Koszt każdej wyborczej kartki włożonej do urny można wyliczyć.
Zobacz wideo

PiS wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego osiągając jeden z najwyższych wyników w historii polskiej demokracji. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na to, że w mobilizacji elektoratu mogły pomóc konkretne obietnice - jedne spełnione tuż przed głosowaniem, inne dopiero zapowiedziane.

Serwis Money postanowił obliczyć koszt tych obietnic. Wynik? Każdy z 6,2 mln głosów oddanych na PiS kosztował od 16 do 367 tys. Pierwszy wariant to suma kwot wypłaconych w ramach programów 500+ (od kwietnia 2016 do maja br.), "trzynastki" emerytów, obniżenia wieku emerytalnego, programu Mama 4+. Daje to kwotę 102,4 mld zł. Po podzieleniu przez liczbę głosów otrzymujemy 16 tys. 

Nie wszystkie obietnice PiS już "zmaterializowały się" w kieszeniach Polaków - część z nich czeka na wprowadzenie w życie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wprowadzenia 500+ na pierwsze dziecko (od lipca tego roku do końca przyszłego), zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, obniżenie PIT i zwolnienie młodych z podatku otrzymamy kwotę 177 mld zł. Po przeliczeniu na liczbę głosów daje to 28,5 tys. zł. 

Czytaj też: 500 plus na pierwsze dziecko przyjęte przez Sejm. Koszt programu wzrośnie nawet dwukrotnie

Na wyborcze kalkulacje PiS można spojrzeć jeszcze inaczej i wziąć pod uwagę tylko "nowych" wyborców. W tym wypadku "koszt" głosu to 367 tys. zł.

Jak podkreśla serwis " żadna w wymienionych kwot nie jest kwotą, która wpłynęła w ramach socjalnych transferów na konto wyborcy. Emeryt nie dostanie 500 plus, a rodzic rzadko kiedy dostał trzynastą emeryturę. Stąd kwoty należy traktować jako poniesiony przez państwo wydatek, by zdobyć jednego wyborcę."

Druga "tura" we wrześniu

Spora część Polaków "dobrą zmianę" odczuje w portfelach tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Jak wyjaśnia ekonomista Rafał Mundry  we wrześniu 3,2 mln rodzin otrzyma na konto 1500 zł w ramach 500+ na pierwsze dziecko (z wyrównaniem od lipca). W tym 1,8 mln rodzin otrzyma po 2000 zł.

Łączny koszt programu to 8 mld zł we wrześniu, a później cztery miliardy złotych miesięcznie. Dziś roczny koszt programu dla budżetu państwa około 20 mld zł. Rozszerzenie wypłat na pierwsze dziecko bez warunków dochodowych zwiększy te koszty istotnie, do około 40 mld zł rocznie.

Zobacz wideo