Każdy nowy głos na PiS "kosztuje" 360 tys. zł. We wrześniu 3,2 mln Polaków znów dostanie pieniądze

Zwycięstwo PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest niekwestionowane, nie brakuje jednak głosów, że gdyby nie liczne obietnice wyborcze zwyciężyć byłoby trudniej. Koszt każdej wyborczej kartki włożonej do urny można wyliczyć.
Zobacz wideo

PiS wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego osiągając jeden z najwyższych wyników w historii polskiej demokracji. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na to, że w mobilizacji elektoratu mogły pomóc konkretne obietnice - jedne spełnione tuż przed głosowaniem, inne dopiero zapowiedziane.

Serwis Money postanowił obliczyć koszt tych obietnic. Wynik? Każdy z 6,2 mln głosów oddanych na PiS kosztował od 16 do 367 tys. Pierwszy wariant to suma kwot wypłaconych w ramach programów 500+ (od kwietnia 2016 do maja br.), "trzynastki" emerytów, obniżenia wieku emerytalnego, programu Mama 4+. Daje to kwotę 102,4 mld zł. Po podzieleniu przez liczbę głosów otrzymujemy 16 tys. 

Nie wszystkie obietnice PiS już "zmaterializowały się" w kieszeniach Polaków - część z nich czeka na wprowadzenie w życie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wprowadzenia 500+ na pierwsze dziecko (od lipca tego roku do końca przyszłego), zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, obniżenie PIT i zwolnienie młodych z podatku otrzymamy kwotę 177 mld zł. Po przeliczeniu na liczbę głosów daje to 28,5 tys. zł. 

Czytaj też: 500 plus na pierwsze dziecko przyjęte przez Sejm. Koszt programu wzrośnie nawet dwukrotnie

Na wyborcze kalkulacje PiS można spojrzeć jeszcze inaczej i wziąć pod uwagę tylko "nowych" wyborców. W tym wypadku "koszt" głosu to 367 tys. zł.

Jak podkreśla serwis " żadna w wymienionych kwot nie jest kwotą, która wpłynęła w ramach socjalnych transferów na konto wyborcy. Emeryt nie dostanie 500 plus, a rodzic rzadko kiedy dostał trzynastą emeryturę. Stąd kwoty należy traktować jako poniesiony przez państwo wydatek, by zdobyć jednego wyborcę."

Druga "tura" we wrześniu

Spora część Polaków "dobrą zmianę" odczuje w portfelach tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Jak wyjaśnia ekonomista Rafał Mundry  we wrześniu 3,2 mln rodzin otrzyma na konto 1500 zł w ramach 500+ na pierwsze dziecko (z wyrównaniem od lipca). W tym 1,8 mln rodzin otrzyma po 2000 zł.

Łączny koszt programu to 8 mld zł we wrześniu, a później cztery miliardy złotych miesięcznie. Dziś roczny koszt programu dla budżetu państwa około 20 mld zł. Rozszerzenie wypłat na pierwsze dziecko bez warunków dochodowych zwiększy te koszty istotnie, do około 40 mld zł rocznie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (597)
Każdy nowy głos na PiS "kosztuje" 360 tys. zł. We wrześniu 3,2 mln Polaków znów dostanie pieniądze
Zaloguj się
 • yslsl

  Oceniono 141 razy 111

  Dramat.I jak z tym wygrac? A glupi narodek sie cieszy, nie myslac o tym jaki dlug zostawi wlasnemu potomstwu.Cieszy sie nie widzac horrendalnej drozyzny, zubozenia tej reszty bez plusow. Ja serio nie zasluzylam na taki los, pracuje jak glupia i widze glupia bylam ze chcialam byc samodzielna, ze zrezygnowalam z potomstwa z wielu powodow. Ja dostaje w tylek, oddawszy tyle juz kasy panstwu. I ja najbardziej cierpie, bo kasy na zarcie nie starcza, bo na mieszkanie mnie nie stac, bo inwestorzy winduja ceny, bo o pomocy lekarskiej moge zapomniec.Poroniony ciezko kraj. Ktory daje w pysk wartosciowym obywatelom. Albo przynajmniej takim ktorzy to Panstwo finansuja. Jest mi po ludzku przykro.

 • Bob Bob

  Oceniono 95 razy 85

  PiS nie musiał się wysilać. zagrał na ciemnocie części społeczeństwa, którą łatwo omamić, kłamstwem, propagandą i obiecankami. i który, podobnie jak PiS, ma w dupie Polskę, a najważniejsze są różnego rodzaju kasa+.

 • hiperon59b

  Oceniono 78 razy 68

  Widać z tego, że Polacy mają w doopie jakąś tam praworządność, jakieś tam przestrzeganie konstytucji, jakieś tam niezależne sądownictwo, liczy się tylko kasa (500+, 300+, 13+ itp.). Brak należytej edukacji społeczeństwa powoduje poszerzanie się pisiej zgrai, czyli kręgu osób dla których zapyziały Prezes to guru.

 • vegemot

  Oceniono 80 razy 64

  Putin nie potrzebuje wcale wojska żeby przejąć Polskę. Wystarczy że da ciemnocie 1000zł, to wschodnie bastiony ciemnoty i prymitywów sami oddadzą mu kraj i jeszcze będą go całowali po stopach. Prawda ciemnoto?

 • wojtekate

  Oceniono 55 razy 49

  mi te bydlaki zabrały CAŁĄ kwotę wolną od podatku.
  Pomimo tego, że dochód mi się nie zmienił podatek zapłaciłem 4-krotnie wyższy niż w ubiegłym roku!
  To tacy jak ja sfinansowali obietnice pisuarów dla nierobów!!!!

 • juriyy.c

  Oceniono 56 razy 48

  i dziwić się,że POLSKA nie miała wolności, dopiero Piłsudski coś zrobił, chociaż nie był święty. Polacy to grupa PRZEKUPNA - której jak się obieca coś to od razu się spredają. Hipotetycznie- jakby, któryś z krajów obiecał, że podniesie emerytom kasę do 2500 euro na rękę, a pracownikom do 3500 euro, a warunkiem było referendum o zmianie państwa i bycie pod protektoratem, kraj o nazwie Polska zniknąłby z mapo świata. Zwykła ku........a sprzedajność, oczywiście bez obrazy ku...w, bo one wiedziały zawsze co robią.

 • sil.m

  Oceniono 47 razy 37

  U guru wyraźny zgryz i spróchniałe zęby się rozlecą - tak duża wydana kasa / nie swoja a podatników oraz kredyt / a tu brak wdzięczności - nie ma 70% poparcia a tylko 45%. On doskonale wie, że rozdawnictwo przedwyborcze / nie mam nic gdy pomoc publiczną kieruje się do tych co jej potrzebują nie z własnej winy - n/s; dzieci w domach dziecka, przewlekle chorzy / to prawo kwalifikuje jako przekupstwo a na to są odpowiednie paragrafy, pasiak ,prycza w ośr. wypoczynkowym w Rawiczu lub Wronkach a dla niektórych i w Tworkach oraz wikt powiatowego szpitala publicznego

 • desperato

  Oceniono 41 razy 33

  WYSOKI Rachunek zostanie już wkrótce wystawiony! Nie da się szastać kasą bez końca i mamić wyborców. Kiedy wyborca dostanie po kieszeni - a dostanie - zmieni nagle front. Z drugiej strony, może lepiej aby PISSmani pokazali co potrafią w czasie kryzysu. A wg mnie nic nie potrafią, poza przekupstwem.

 • 1moja

  Oceniono 39 razy 31

  "...Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy. ..."
  Henryk Sienkiewicz (z książki Potop)
  Lepiej wystapcie z UNI i wracajcie do tradycji Liberum Veto i bedzie wam dobrze. Ktos bedzie za was podejmowal decyzje, a wy chlopy panszyzniane bedziecie jeszcze nizej gieli swoje karki przed kosciolkiem, ich przenajswietszymi zlotymi cielcami i dobrymi panami.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX