Już po wyborach, więc Teresa Czerwińska "niemal na pewno" opuści rząd. "Straciła poparcie partii"

Teresa Czerwińska, minister finansów, "niemal na pewno" pożegna się ze stanowiskiem - donosi Money.pl opierając się na informacjach z bliskiego otoczenia rządu. Rekonstrukcja gabinetu Mateusza Morawieckiego nie musi więc objąć jedynie tych, którzy wyjeżdżają do Brukseli.
Zobacz wideo

Wybory do Parlamentu Europejskiego okazały się dla PiS sukcesem, wymusi on jednak rekonstrukcję rządu. Do Brukseli wyjedzie bowiem wielu obecnych ministrów - m.in. Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych, czy Anna Zalewska odpowiedzialna za edukację. 

Teresa Czerwińska może opuścić rząd

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk tuż po ogłoszeniu wyników zapowiadał, że odpowiednie decyzje "zapadną w najbliższych dniach". Według informacji do których dotarł serwis Money.pl rekonstrukcja gabinetu premiera Morawieckiego może objąć również tych, którzy w wyborach nie startowali. Serwis opierając się na osobie z otoczenia rządu twierdzi, że rząd "niemal na pewno" opuści Teresa Czerwińska.

"Nieoficjalny przekaz polityków PiS jest jasny: Czerwińska straciła poparcie swojej partii." - twierdzi serwis. Potwierdzałyby się tym samym spekulacje, które w mediach krążą od miesięcy.

Czytaj też: Europejskie lądowanie Czerwińskiej? Wiemy, jaki scenariusz premier rozważa dla minister finansów

Teresa Czerwińska i "Piątka Kaczyńskiego"

Przed wyborami rozstanie z szefową finansów byłoby nie na rękę rządowej formacji - podsycałoby bowiem spekulacje o rzekomym konflikcie pomiędzy szefową resortu finansów a Jarosławem Kaczyńskim. Miałby on dotyczyć tego, że plany związane z wyborczą "piątką" nie były konsultowane z szefową finansów. 

Być może Czerwińska nie chce "firmować" swoim nazwiskiem wzrostu deficytu. Jak podał GUS dla sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 roku był on rekordowo niski -  wyniósł zaledwie 0,4 procent Produktu Krajowego Brutto. W 2017 roku było to 1,5 proc. Miliardy potrzebne na spełnienie obietnic PiS mogą sprawić, że deficyt znów urośnie. Potwierdził to sam premier Morawiecki stwierdzając, że "w latach 2019-2020 ukształtuje się w poziomie 2-3 proc, ale nie przekroczy unijnego kryterium 3 proc. PKB."

Tymczasem Czerwińska czuje się bardziej ekonomistką niż politykiem. 

Kto zasiądzie w fotelu szefa resortu finansów? To nie jest jeszcze przesądzone - być może będzie to obecny wiceminister Leszek Skiba. Możliwy jest jednak scenariusz powierzenia resortu Mateuszowi Morawieckiemu, który łączył już funkcję wicepremiera oraz ministra finansów i rozwoju. 

Więcej o: