Nowe banknoty strefy euro trafiły do obiegu. Zobacz, jak wyglądają

Dziś trafiają do obiegu nowe banknoty o nominałach 100 i 200 euro. Są to kolejne banknoty z wprowadzanej sukcesywnie od 2003 r. serii Europa.
Zobacz wideo

Do tej pory wpuszczono do obiegu banknoty z drugiej serii o mniejszym nominale, tj. 5, 10, 20 i 50 euro. Nowe 100- i 200-eurowe banknoty mają nieco zmienione wymiary. Wprawdzie mają tę samą wysokość, co pięćdziesiątki, ale zgodnie z wcześniej obraną zasadą "im większy nominał, tym szerszy banknot" nowe setki i dwusetki są odpowiednio szersze. Poprawione wymiary nowych banknotów mają dać im większą wytrzymałość oraz spowodować, że będą łatwiej obsługiwane przez maszyny liczące.

Banknoty mają być też lepiej zabezpieczone i łatwiejsze stanie się sprawdzenie, czy nie mamy do czynienia z podróbką. Wprowadzony zostanie m.in. "hologram satelitarny", który powoduje, że przy przechylaniu banknotu ujrzymy małe symbole € "poruszające się" po numerze.

100 euro jest trzecim najczęściej używanym banknotem euro po 50 euro i 20 euro. Zapotrzebowanie na banknoty o wartości 100 i 200 euro wzrasta, a roczna stopa wynosi 7,6 proc. dla 100 i 8,6 proc. dla 200 euro

- podał Europejski Bank Centralny.

Nowe banknoty euro. Co więcej?

Srebrny pasek, na którym znajdziemy wspomniany "hologram satelitarny" z symbolem € pokazuje także portret mitologicznej Europy i motyw architektoniczny. Nowe banknoty o wartości 100 i 200 euro mają również zwiększoną liczbę szmaragdów. Podczas gdy szmaragdowa liczba jest obecna na wszystkich innych banknotach z serii Europa, ta ulepszona wersja pokazuje również symbole € wewnątrz numeru.

Motyw ”wieków i stylów” pierwszej serii był kontynuowany w serii Europa, ale nadano mu świeży wygląd i mocniejsze kolory autorstwa niezależnego projektanta banknotów z Berlina, Reinholda Gerstettera. Stworzył on elementy wizualne, które są bardziej zaokrąglone i bardziej trójwymiarowe. Te zmiany sprawiają, że banknoty są łatwe do odróżnienia od pierwszej serii. Europa zawiera też funkcje bezpieczeństwa, które są jeszcze trudniejsze do podrobienia niż te z pierwszej serii

- zapewnia Europejski Bank Centralny.

Dodatkowymi zabezpieczeniami banknotów mają być mikrodruk w kilku miejscach, który można odczytać tylko pod lupą, symbole ultrafioletowe widoczne wyłącznie pod światłem UV czy elementy widoczne wyłącznie w podczerwieni. Ponadto pozostają takie podstawowe elementy ochronne, jak wypukły druk czy nitka zabezpieczająca.

Zobacz wideo
Więcej o: