Miliony Polaków zapłacą za śmieci dwa razy więcej. Jest projekt nowelizacji ustawy

Nawet sześć milionów Polaków za wywóz odpadów może zapłacić wkrótce dwa razy więcej. Rząd dał gminom "zielone światło" na drastyczne podwyżki opłat dla osób, które nie segregują odpadów.
Zobacz wideo

Rząd przyjął projekt nowelizacji "ustawy śmieciowej". Jeśli przepisy wejdą w życie w obecnym brzmieniu, brak segregowania śmieci może oznaczać opłaty nawet dwukrotnie wyższe niż dzisiaj.

Gminy dostały od rządu "zielone światło" na drastyczne podnoszenie opłat, "kiedy obowiązek selektywnego zbierania odpadów nie jest realizowany". Zgodnie z szacunkami resortu środowiska zmiany wprowadzone w regulacji mogą dotknąć 6,1 milionów Polaków - śmieci nie segreguje bowiem 16 proc z nas. 

Nagroda na "otarcie łez"

Nowelizacja przewiduje również, jak czytamy na rządowej stronie, możliwość zmniejszenia opłaty za śmieci. Władze lokalne będą bowiem mogły uzyskiwać środki ze sprzedaży surowców wtórnych zebranych selektywnie. Mechanizm ten miałby charakter nieobowiązkowy, jego celem jest zachęcenie mieszkańców do segregowania odpadów.  

Drugim sposobem na obniżenie opłaty za śmieci jest zainstalowanie na terenie posesji kompostownika. Według nowych propozycji odpady roślinne - takie jak obierki, warzywa, owoce - nie powinny już "mieszać się" z innymi.

Ze śmieciami do lasu? Na mandacie się nie skończy

Porzucanie śmieci może też wiązać się z wyższymi opłatami. Rząd chce bowiem wprowadzić zasadę "zanieczyszczający płaci". Będzie to działać jak w wielu państwach zachodnich - odpady pozostawione np. w lesie czy na dzikim wysypisku będą niezwłocznie usuwane, a obowiązek pokrycia kosztów spadnie na tego, kto odpady porzucił. Dziś często kończy się tylko na mandacie wynoszącym do 500 zł.

Czytaj też: Paragony do papieru? Błąd. Oto, co musisz wiedzieć o nowych zasadach segregowania śmieci

Rząd planuje też zaostrzenie kar za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami. 

Konkurencja ma obniżyć cenę

Rząd chce też pozwolić, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, by gminy swoje śmieci mogły oddawać do punktów przetwarzania w całym kraju. Ma to  podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej.

Obecnie śmieci, które firmy wynajęte przez gminy "zabierają" z naszych domów trafić mogą do Regionalnych Instalacji, których jest za mało, by ze sobą konkurowały. 

Za reklamówki jednak drożej

Nowelizacja rozwiąże też kwestie toreb foliowych - opłatą recyklingową będą objęte również torby foliowe o grubości powyżej 50 mikronów. Rząd łata w ten sposób przepisy, które wielu sklepom udało się do tej pory łatwo obejść. Przez lata torby foliowe przy kasach wykonywane były z tworzywa o grubości 50 mikronów. Rząd, wprowadzając opłatę recyklingową, wpisał do ustawy, że właśnie takie produkty objęte są dopłatą. Sklepy zaczęły więc zamawiać... grubsze torby. I przed opłatą uciekły. 

Ministerstwo Środowiska zakładało, że 2018 roku nowy parapodatek przyniesie budżetowi 1,2 mld zł. Wpływy były jednak znacznie niższe - wyniosły 64 mln. Po nowelizacji ma to sporą szansę się zmienić. Opłata wynosi 20 groszy plus VAT.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (139)
Miliony Polaków zapłacą za śmieci dwa razy więcej. Jest projekt nowelizacji
Zaloguj się
 • brutalnaprawda

  Oceniono 38 razy 28

  Czyli (do tych co głosowali na PiS) .... za darmo umarło/nie patrz ile ktoś ci daje TYLKO ILE CI ZABIERZE ! ...(matoły żyjące dniem dzisiejszym, to dopiero początek zabierania, bilans musi wyjść na zero...poselskie diety i inne wydatki kosztują....milionerów przybywa ...a suweren niech płaci i zagra w LOTTO)

 • ssaassaa

  Oceniono 26 razy 22

  "Opłata wynosi 20 groszy plus VAT"
  płacenie podatku od podatku... gratuluję dobrego samopoczucia rządzącym...

 • robal_pl

  Oceniono 29 razy 21

  Taaaa... Tradycyjnie. Zlikwidowali konkurencję ,przejęli i zmonopolizowali odbiór śmieci a teraz podnoszą ceny. Bo tak. Bo mogą. I żeby jeszcze te śmieci były rzeczywiście poddawane recyclingowi i nie trafiały na wysypisko...

 • niktwazny126

  Oceniono 26 razy 20

  Muszą nazbierać pieniędzy na kolejne obiecanki. Utrzymywani przez nas wszystkich się nie przejmą, podrzucą śmieci do sąsiada, wywiozą do lasu albo nad rzekę. Będą więc skrupulatnie kontrolować tych, którzy ciężko pracują, w miarę segregują, płacą podatki.

 • siwywaldi

  Oceniono 21 razy 15

  Ca ta "segregacja", zawiera jeszcze jedna, na ogól mało znaną "tajemniczkę". Otóż firmy odbierające śmieci segregowane, często same CELOWO mieszają je z innymi, bo opłata za odbiór tych zmieszanych i ich segregację w bazie firmy, jest DUŻO wyższa. Proceder praktycznie jest NIE DO WYKRYCIA, bo nikt nie chodzi za śmieciarką i nie patrzy, czy przy odbiorze plastików, np. co piąty wrzucany do śmieciarki pojemnik nie zawiera ogólnego syfu gromadzonego w pojemniku obok....

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 14 razy 14

  A kiedy miasta zaczną ścigać oszustów i złodziei, którzy mieszkając w pięcioro czy sześcioro do opłat za wywóz śmieci zgłaszają jedną osobę? W większości są to beneficjenci różnych programów socjalnych, np. pińcet plus. Dlaczego policja nie zainteresuje się tymi kryminalistami?

 • siwywaldi

  Oceniono 21 razy 13

  Skok na kieszenie mieszkańców miast, zwany Ustawą śmieciową, to było zagranie Va Banque, bo od początku WIADOME było, że tak szeroka segregacja w osiedlach z budynkami wielorodzinnymi jest zwyczajnie NIEMOŻLIWA.

  Dziś padają już KONKRETNE idące w miliardy kwoty, jakie trafią do budżetu. Tyle że przecież budżet NIE PRZEZNACZY tych pieniędzy na cele związane z segregacją i utylizacją śmieci, ale skonsumuje je według własnego uznania.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 12 razy 12

  na cały budynek - 120 mieszkań - ja jedyny segreguję bioodpady. ale planuję przestać - bo i tak pojemnik na bioodpady jest zasypywany wszelkimi możliwymi śmieciami - włącznie z tymi, których w ogóle nie wolno wrzucać do pojemników. Polaków segregacja śmieci przerasta - wypada się z tym pogodzić i przestać się oszukiwać.

 • matylda1001

  Oceniono 20 razy 10

  Segregując śmiecie, robię z własnej kuchni sortownię, odwalam robotę za tych, którym i tak za to płacę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX