Szef "zbrojnego ramienia fiskusa" ministrem finansów? Kandydatura Mariana Banasia najpoważniejsza

Teresa Czerwińska, obecna minister finansów, może zostać zastąpiona przez Mariana Banasia, wiceszefa resortu. Szef Krajowej Administracji Skarbowej cieszy się największym zaufaniem w kręgach PiS - podaje Money.pl
Zobacz wideo

Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej ma największe szanse zastąpić na stanowisku Teresę Czerwińską. Szef "zbrojnego ramienia fiskusa" - jak donosi Money.pl, jest na giełdzie nazwisk notowany wyżej od wymienianych wśród kandydatów Jacka Sasina i premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomnijmy - według nieoficjalnych informacji Teresa Czerwińska opuści rząd w ramach rekonstrukcji wymuszonej przez wybory do Parlamentu Europejskiego

Jak donosi serwis, szef rządu na kandydaturę Banasia zareagował sceptycznie. PiS ma się jednak obawiać ponownego powierzenia jednego z kluczowych stanowisk osobie spoza ścisłego politycznego kręgu zaufania. Teresa Czerwińska uważała się bowiem bardziej za ekonomistę niż za polityka. Dla PiS skończyło się to zgrzytem, bo kiedy Jarosław Kaczyński ogłosił swoją "Piątkę" Ministerstwo Finansów dawało do zrozumienia, że to nie ono stoi za propozycjami. 

Marian Banaś - doradca Macierewicz, szef Służby Celnej

Banaś, który w latach 90., był doradcą Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego, wielokrotnie udowodnił swoją lojalność. Ma też olbrzymie doświadczenie w łataniu podatkowych dziur i ściganiu przestępców - w przeszłości był również szefem Służby Celnej i pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli.

Szef KAS był też związany z Solidarnością, Instytutem Katyńskim, jest współtwórcą Stowarzyszenia Obrony Wiary Narodu i Tradycji oraz Polskiej Partii Niepodległościowej, która weszła w skład Ruch dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego. Nie można więc twierdzić, że od polityki stroni. 

Czytaj też: Wiemy, dokąd z rządu może odejść Teresa Czerwińska. Stanowisko w dużym europejskim banku

Szef KAS dał się poznać jako "strażnik" stanowiska rządu podczas strajku nauczycieli. To on jednoznacznie stwierdził, że refundowanie wynagrodzeń za okres strajku jest niezgodne z prawem.

Więcej o: