Minister rolnictwa oznaczył ziemniaki. Teraz czas na kolejny produkt. "Wystąpiłem do KE o zgodę"

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że mięso ma być kolejnym produktem, które będzie oznaczone symbolem flagi kraju pochodzenia. Szef resortu rolnictwa zwrócił się już do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa.
Zobacz wideo

Oczekiwanie na unijną decyzję może potrwać kilka miesięcy. Minister Ardanowski przypomniał, że kilka dni temu weszło rozporządzenie, które nakazuje znakować polską flagą polskie ziemniaki. Dodał, że "w kolejce czeka kilka innych" produktów, ale ich znakowanie wymaga zgody Komisji Europejskiej. Na razie zawnioskował w sprawie świeżego, niepaczkowanego mięsa, które "jest sprzedawane w ladach chłodniczych".

Minister Ardanowski przekonywał, że znakowanie ziemniaków to jeden z postulatów rolników, którzy zajmują się ich produkcją. Jak poinformował, w tej chwili Inspekcja Handlowa sprawdza, czy oznakowania są poprawne. Inspektorzy kontrolują też wiarygodność oznaczeń, czyli na przykład czy nie przesypano importowanych ziemniaków do opakowań z polską flagą.

Jedzenie zdemaskowane

Znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego pochodzą, jest obowiązkowe od 26 maja. Oznaczenia są wymagane zarówno w przypadku ziemniaków paczkowanych, jak i tych sprzedawanych na wagę. 

Znakowanie wybranych produktów jest rezultatem inicjatywy ”Zdemaskuj swoje jedzenie”. Przygotowało ją kilkanaście organizacji rolniczych i wspierających rolnictwo z państw Unii Europejskiej, w tym Solidarność RI, w ramach Europejskiej Inicjatywny Obywatelskiej. Według ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wskazanie kraju pochodzenia żywności zwiększa świadomość konsumentów.

Chcemy, żeby nasi konsumenci mieli pełną wiedzę, co kupują. Dlatego wprowadzamy oznaczenia, żeby ta żywność była łatwo rozpoznawalna. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie polską białą-czerwoną flagą ziemniaków. Teraz wystąpię też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa

- powiedział minister Ardanowski.

Zobacz wideo