Minister rolnictwa oznaczył ziemniaki. Teraz czas na kolejny produkt. "Wystąpiłem do KE o zgodę"

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że mięso ma być kolejnym produktem, które będzie oznaczone symbolem flagi kraju pochodzenia. Szef resortu rolnictwa zwrócił się już do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa.
Zobacz wideo

Oczekiwanie na unijną decyzję może potrwać kilka miesięcy. Minister Ardanowski przypomniał, że kilka dni temu weszło rozporządzenie, które nakazuje znakować polską flagą polskie ziemniaki. Dodał, że "w kolejce czeka kilka innych" produktów, ale ich znakowanie wymaga zgody Komisji Europejskiej. Na razie zawnioskował w sprawie świeżego, niepaczkowanego mięsa, które "jest sprzedawane w ladach chłodniczych".

Minister Ardanowski przekonywał, że znakowanie ziemniaków to jeden z postulatów rolników, którzy zajmują się ich produkcją. Jak poinformował, w tej chwili Inspekcja Handlowa sprawdza, czy oznakowania są poprawne. Inspektorzy kontrolują też wiarygodność oznaczeń, czyli na przykład czy nie przesypano importowanych ziemniaków do opakowań z polską flagą.

Jedzenie zdemaskowane

Znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego pochodzą, jest obowiązkowe od 26 maja. Oznaczenia są wymagane zarówno w przypadku ziemniaków paczkowanych, jak i tych sprzedawanych na wagę. 

Znakowanie wybranych produktów jest rezultatem inicjatywy ”Zdemaskuj swoje jedzenie”. Przygotowało ją kilkanaście organizacji rolniczych i wspierających rolnictwo z państw Unii Europejskiej, w tym Solidarność RI, w ramach Europejskiej Inicjatywny Obywatelskiej. Według ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wskazanie kraju pochodzenia żywności zwiększa świadomość konsumentów.

Chcemy, żeby nasi konsumenci mieli pełną wiedzę, co kupują. Dlatego wprowadzamy oznaczenia, żeby ta żywność była łatwo rozpoznawalna. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie polską białą-czerwoną flagą ziemniaków. Teraz wystąpię też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa

- powiedział minister Ardanowski.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (22)
Minister rolnictwa oznaczył ziemniaki. Teraz czas na kolejny produkt. "Wystąpiłem do KE o zgodę"
Zaloguj się
 • Oceniono 14 razy 6

  ŁAŁ-to kto po wykopkach będzie stawiał stemple na każdym kartoflu, ja z Gienkiem jesteśmy gotowi nawet zapisać się do PIS i to robić w ramach nowopowstałego Ministerstwa ziemniaka Departament stemplowania( 8 500 brutto wystarczy), soboty niedziele wolne urlop 30 dni i tak jak w resortach siłowych odejście na wcześniejszą emeryturę po 15 latach

 • guru133

  Oceniono 8 razy 4

  Po aferze z nielegalnym ubojem chorego bydła ta flaga może tylko zniechęcać nabywców.

 • wilczek1968

  Oceniono 3 razy 3

  Aha, to dlatego kilo ziemniaków jest droższy od kilograma jabłek... teraz mamy ziemniaki narodowe, patriotyczne i to uzasadnia absurdalną ich cenę w sklepach.

 • roch1984

  Oceniono 3 razy 3

  Na cześć naszego największego Ziemniaka (z dużej litery) wszystkie ziemniaki (z małej litery) powinny nosić biało czerwoną szarfę. Teraz kolej na uczczenie naszego buraka.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 10 razy 2

  Proponuję wpijać w każdego ziemniaka małą flagę. Tak na marginesie to w każdym sensownym sklepie podany jest kraj pochodzenia danego warzywa/owocu, wystarczy popatrzeć.

 • ice_ice

  Oceniono 1 raz 1

  CZOSNEK!!! powinien być w pierwszej kolejności oznakowany krajem pochodzenia...

 • remo29

  Oceniono 3 razy 1

  Niech jeszcze stemplują tumany żwir.

 • donmarek

  Oceniono 1 raz 1

  To już nie będzie młodych kartofli zimą z Malty, Cypru, Maroka, etc? No, chyba, że przed sprzedażą zostaną umyte z czerwone ziemi i jako polskie, hodowane w szklarni pójdą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX