Gmina Dobra niezbyt tania. Podwyżka wody do podlewania ogródka o 2 tys. proc. w górę

Jak donosi Głos Szczeciński, rada gminy Dobra przyjęła kontrowersyjną podwyżkę kosztów związanych z wywozem śmieci oraz zużytą wodą gminnej sieci wodociągowej.
Zobacz wideo

Za wywóz śmieci mieszkańcy gminy Dobra zapłacą o 200 proc. więcej. Jeszcze większa podwyżka dotyczyć ma wody z gminnych wodociągów, którą właściciele domów jednorodzinnych używają do podlewania ogrodów i przydomowych grządek. Było 0,10 zł za metr sześcienny - będzie 2 zł.  Jak donosi serwis, "momentami dyskusja była ostra" wśród radnych. Ostatecznie 11 radnych było za uchwaleniem podwyżek, siedmiu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Na koniec 2019 r. liczba nieruchomości wyposażonych w dodatkowy licznik wody wyniesie około 3,8-4 tys. Ilość wody bezpowrotnie zużytej w gminie przez takie nieruchomości w roku 2018 wyniosła 171 176 m³. Przy stawce 2 zł daje przypis 342 352 zł, a po uwzględnieniu przyrostu nieruchomości o 5 proc. - 379 735 zł. Kwota ta stanowi tylko od 31,7 do 39, 6 proc. całości kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych

- wylicza Teresa Dera, wójt gminy Dobra, cytowana przez "Głos Szczeciński".

Zgodnie z szacunkami radnych głosujących za podwyżką nieruchomości wyposażone w dodatkowy licznik generują w gminie Dobra ok. 70-80 proc. masy odbieranych odpadów zielonych.

Śmieci podrożeją. Przynajmniej dla niektórych

W maju rząd przyjął projekt nowelizacji "ustawy śmieciowej". Zgodnie z nowymi przepisami, o ile wejdą w życie, brak segregowania śmieci może oznaczać opłaty nawet dwukrotnie wyższe niż dotychczas.

Gminy będą mogły podnieść opłaty, "kiedy obowiązek selektywnego zbierania odpadów nie jest realizowany". Mowa o ok. 16 proc. Polaków, co daje 6,1 mln osób.

Zobacz wideo
Więcej o: