Gmina Dobra niezbyt tania. Podwyżka wody do podlewania ogródka o 2 tys. proc. w górę

Jak donosi Głos Szczeciński, rada gminy Dobra przyjęła kontrowersyjną podwyżkę kosztów związanych z wywozem śmieci oraz zużytą wodą gminnej sieci wodociągowej.
Zobacz wideo

Za wywóz śmieci mieszkańcy gminy Dobra zapłacą o 200 proc. więcej. Jeszcze większa podwyżka dotyczyć ma wody z gminnych wodociągów, którą właściciele domów jednorodzinnych używają do podlewania ogrodów i przydomowych grządek. Było 0,10 zł za metr sześcienny - będzie 2 zł.  Jak donosi serwis, "momentami dyskusja była ostra" wśród radnych. Ostatecznie 11 radnych było za uchwaleniem podwyżek, siedmiu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Na koniec 2019 r. liczba nieruchomości wyposażonych w dodatkowy licznik wody wyniesie około 3,8-4 tys. Ilość wody bezpowrotnie zużytej w gminie przez takie nieruchomości w roku 2018 wyniosła 171 176 m³. Przy stawce 2 zł daje przypis 342 352 zł, a po uwzględnieniu przyrostu nieruchomości o 5 proc. - 379 735 zł. Kwota ta stanowi tylko od 31,7 do 39, 6 proc. całości kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych

- wylicza Teresa Dera, wójt gminy Dobra, cytowana przez "Głos Szczeciński".

Zgodnie z szacunkami radnych głosujących za podwyżką nieruchomości wyposażone w dodatkowy licznik generują w gminie Dobra ok. 70-80 proc. masy odbieranych odpadów zielonych.

Śmieci podrożeją. Przynajmniej dla niektórych

W maju rząd przyjął projekt nowelizacji "ustawy śmieciowej". Zgodnie z nowymi przepisami, o ile wejdą w życie, brak segregowania śmieci może oznaczać opłaty nawet dwukrotnie wyższe niż dotychczas.

Gminy będą mogły podnieść opłaty, "kiedy obowiązek selektywnego zbierania odpadów nie jest realizowany". Mowa o ok. 16 proc. Polaków, co daje 6,1 mln osób.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (43)
Gmina Dobra niezbyt tania. Podwyżka wody do podlewania ogródka o 2 tys. proc. w górę
Zaloguj się
 • dj.80

  Oceniono 14 razy 14

  Procenty procentami, ale jak to się stało, że ludzie płacili 10 gr za 1 m3 wody?

 • mondrian4

  Oceniono 13 razy 11

  W dobrej budują się ludzie relatywnie majętni. Nie rozumiem problemu. Podlewanie trawki i kwiatków to luksus obecnie a nie niczym nieograniczony przywilej. kto ma dopłacać im do ogródka? Mieszkańcy gminy którzy ich nie posiadają? Ja miałem na Przecławiu koło Sz-na mieszkanie z ogrodem i w ogóle nie podlewałem bo żadnego drugiego licznika mieć nie mogłem a cena metra to obłęd wraz ze smieciami. Woda to towar deficytowy w tym kraju. Pitna zwłaszcza. Zasoby wodne mamy na poziomie Egiptu.

 • adalberto3

  Oceniono 12 razy 6

  Do podlewania ogródka trzeba zbierać deszczówkę. Można też wykopać własną studnię. Widok żurawia jest bardzo inspirujący. Polecam też kompostowanie odpadów zielonych.

 • Benek Trabant

  Oceniono 7 razy 5

  Nowa cena 2 zł za metr sześcienny to chyba najniższa cena w Polsce.

 • janbar22

  Oceniono 8 razy 4

  Zmanipulowany tytuł i to dość żałośnie. Za śmieci więcej zapłacą lenie, którym nie chce się segregować. Napisaliście półprawdę, czyli kłamstwo. I ten "wzrost o 2000 proc", no, szok, powinno być nadal 10 gr za metr, wtedy Janusz spokojnie odkręca szlauch i idzie oglądać "Familiadę".

  A, nawiasem mówiąc, Gmina Dobra od wielu lat jest przykładem dobrego gospodarowania.

 • six_a

  Oceniono 4 razy 4

  woda z wodociągów za 10 groszy metr? wow, no to przepłacali do tej pory, zapraszam kuśwa do stolycy. i co za różnica do czego jej używają, pobrali, to licznik zliczył.

 • ps11111ps

  Oceniono 10 razy 2

  No cóż. Trzeba się do tego zacząć powoli przyzwyczajać. Hiperinflacja od czegoś się musi zacząć. Małymi kroczkami wkrótce wszyscy będziemy milonerami. A potem zrobi sie denominacje a nowe banknoty beda mialy główki Yarosława. Taki plan. Uwalic złotówke i wypuścić nową walutę: Lechy

 • wesslingharald

  Oceniono 1 raz 1

  Podwyżka wody ... ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX