Członek zarządu Eurocash: Zakaz handlu w niedziele korzystny dla małych sklepów

Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash, właściciela m.in. Delikatesów Centrum, sieci Lewiatan, ABC, Mila, twierdzi, że zakaz handlu pomógł małym sklepom. Wprowadzenie podatku handlowego może im również pomóc - twierdzi przedsiębiorca.
Zobacz wideo

Zakaz handlu w niedziele, wprowadzony przez PiS ponad rok temu, jest przez wielu konsumentów czy handlowców oceniany krytycznie - badania opinii społecznej nie pozostawiają wątpliwości, że większość Polaków chciałaby robić zakupy cały tydzień. 

Nie wszyscy są jednak nowe przepisy oceniają tak kategorycznie. 

Wydaje mi się, że akurat ta regulacja  jest korzystna dla małych sklepów

- mówił podczas Kongresu Rynku FMCG 2019 Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash cytowany przez Wiadomości Handlowe. Spółka jest właścicielem takich sieci handlowych jak ABC, 1Minute, Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan czy Mila.

Według danych Eurocash 63 proc. sklepów współpracujących ze spółką, o powierzchni od 40 mkw. do 100 mkw., jest otwartych w zakazane niedziele. Ponadto w zeszłym roku zamkniętych miało zostać 3 tys. tego placówek, tymczasem rok wcześniej zlikwidowano ich 3,6 tys. Zakaz handlu nie pogorszył więc sytuacji w tym aspekcie. 

Czytaj też: Włosi idą śladem Polski. Chcą ponownie wprowadzić zakaz handlu w niedziele. Eksperci boją się o PKB

Pogląd przedstawiciela Eurocash na zakaz handlu w niedziele jest podobny do stanowiska resortu przedsiębiorczości. Na początku kwietnia Jadwiga Emilewicz opublikowała bowiem raport, w którym czytamy, że "następuje wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży, wśród najmniejszych placówek handlowych".  

Z analiz przeprowadzonych przez firmę badawczą Nielsen wynika też, że właściciele małych sklepów odnotowali kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży.

Teraz podatek handlowy 

Owczarek przyznał, że duże sklepy przez zakaz handlu wyraźnie ucierpiały. W porównaniu wyników ich sprzedaży widać roczne spadki wynoszące od 1 do 1,5 proc. Duże sieci mogą wkrótce mieć kolejne powody do narzekania, bo możliwe jest szybkie wprowadzenie podatku handlowego. Kilkanaście dni temu sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał, że decyzja Komisji Europejskiej ws. zablokowania podatku handlowego, wydana w 2017 roku, jest nieważna. 

Ministerstwo Finansów szacowało w 2016 r. (wtedy przyjmowano ustawę), że w skali roku wpływy netto (czyli pomniejszone o jednoczesny ubytek dochodów budżetu z tytułu podatków dochodowych) z podatku handlowego wyniosą ponad 1,5 mld zł. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (16)
Członek zarządu Eurocash: Zakaz handlu w niedziele korzystny dla małych sklepów
Zaloguj się
 • droch

  Oceniono 9 razy 5

  Cwana gapa - głośno wyraża pochwały dla rządu, żeby jeszcze bardziej dorżnąć małe sklepy, bo jego sieci będą mieć jeszcze większe zyski.

 • kamuimac

  Oceniono 11 razy 5

  no na pewno pomógł tym 17 tys sklepow które sie zamkneły w zeszłym roku

  a ile tysiecy się zamkneło od stycznia do maja 2019 ?

  ale spoko ważne że Jeronimo MArtins ma rekordowe zyski rok w rok

 • mondrian4

  Oceniono 6 razy 2

  Co ten człek gada? Małe sklepy ledwo zipia. Płaca minimalna w górę, prąd w góre, zus w górę a marże coraz niższe

 • rasta-mw

  Oceniono 4 razy 2

  To jest źle czy dobrze? Autentycznie się pogubiłem w ocenie zakazu handlu. Osobiści to mi on totalnie zwisa, i tak większość dóbr zamawiam w necie, a zrobienie zakupów spożywczych na niedziele nie jest aż tak trudne.

 • teresa lee

  Oceniono 1 raz 1

  Jezeli male sklepy maja sie dobrze to mial na mysli Zabki jedynie.

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 1

  dobra - wiem że to dla mojej wygody (nie pracujących w niedziele) - tej zimy tego zakazu nie będzie i będzie cacy.

 • wojtus5105

  0

  To dobrze, czy źle? Przecież założeniem tego idiotyzmu był niedzielny wypoczynek. Małym się nie należy?

 • wolny322

  0

  Co ten człowiek bredzi, oczywiście że małe sklepy ucierpiały, mój znajomy musiał zamknąć swój bo ludzie całkiem przestali chodzić na zakupy w niedziele z obawy że wszystko będzie zamknięte. I takie są realia, wszyscy na tym cierpią.

 • holka_90

  0

  Gó... prawda, male sklep osiedlowe giną na potęgę ;/ więc gdzie tu pomoc?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX