Pożegnanie z Adamczykiem i wampirami. Euro Bank znika z Polski

Bank Millennium kupił 99,8 proc. akcji Euro Banku za cenę ok. 1,8 mld zł. Los Euro Banku był znany już od kilku miesięcy, ale transakcja mogła zostać sfinalizowana dopiero teraz - po uzyskaniu koniecznych zgód Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz wideo

Po zakończeniu kolejnych etapów połączenia powstanie jedna instytucja pod marką Bank Millennium. Zmiana właścicielska nie wymaga od klientów Euro Banku ani klientów Banku Millennium żadnych dodatkowych działań. Wszystkie umowy pozostają bez zmian.

Planowany kalendarz wydarzeń na najbliższe miesiące wygląda tak:

  • czerwiec - nowa Rada Nadzorcza Euro Banku powoła nowy Zarząd, który będzie obowiązywał do dnia fuzji prawnej, Bank Millennium złoży w KNF wniosek o połączenie banków z głównymi założeniami planu fuzji;
  • wrzesień - fuzja prawna (banki staną się jednym podmiotem prawnym);
  • listopad - fuzja operacyjna (migracja klientów, początek codziennego funkcjonowania połączonych banków ze wspólną ofertą produktową i obsługą klientów w jednym systemie informatycznym).

Zatem jeszcze przez kilka miesięcy klienci Euro Banku mają "spokój". Dopiero w listopadzie zostaną przeniesieni do nowego systemu bankowości internetowej, nowej aplikacji mobilnej itd. - wszystko już pod szyldem Banku Millennium. Żadnych aneksów do umów nie będą musieli jednak zawierać, nie będzie wymiany kart płatniczych itd.

Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem szczegółowej listy zadań niezbędnych do przeprowadzenia testów migracyjnych, integracji systemów informatycznych, procesów i produktów. Aby zrozumieć potrzeby klientów Euro Banku, przeprowadziliśmy szereg wywiadów i badań, podczas których testowaliśmy, jak oceniają oni produkty i usługi Banku Millennium. Ich reakcje były bardzo pozytywne

- mówił prezes Banku Millennium Joao Bras Jorge.

Po fuzji Bank Millennium będzie siódmym największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów oraz szósty pod względem liczby klientów detalicznych. Tych pozyska z Euro Banku ok. 1,4 mln.

Bank Millennium oczekuje, że synergie z połączenia z Euro Bankiem w ciągu kolejnych 5 lat wyniosą ok. 650 mln zł. Tyle zostanie zaoszczędzone (albo zarobione więcej) dzięki temu, że dotychczas dwie instytucje połączą się w jedną. Wskutek tego choćby zoptymalizują sieć placówek (co niestety pewnie może wiązać się ze zwolnieniami pracowników), ograniczą koszty marketingu czy będą utrzymywały mniej systemów informatycznych. Koszty integracji są z kolei szacowane na maksimum ok. 350 mln zł.

Sfinalizowanie transakcji było możliwe dzięki zgodom UOKiK i KNF. Pierwszy organ swoją decyzję ogłosił już w styczniu, jednak KNF dopiero we wtorek 28 maja.

Coraz mniej banków w Polsce

Przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium to kolejna konsolidacja na polskim rynku bankowym. W okresie ostatnich 2 lat Santander Bank (wówczas jeszcze BZ WBK) przejął większą część Deutsche Banku, a BGŻ BNP Paribas Raiffeisen Polbank. W ostatnich latach połączyły się m.in. banki BGŻ i BNP Paribas (do niedawna bank pod nazwą "BGŻ BNP Paribas", teraz to już "BNP Paribas"), Raiffeisen z Polbankiem, Alior Bank przejął Meritum Bank i większą część biznesu banku BPH, Nordea Bank trafił w ręce PKO Banku Polskiego, a Kredyt Bank - BZ WBK (teraz Santander Bank). Cały czas możliwa (choć coraz mniej realna) jest także fuzja Getin Noble Banku i Idea Banku. Po kilku miesiącach analiz w zeszłym roku z połączenia zrezygnowały z kolei banku Pekao i Alior Bank.

Zobacz wideo
Więcej o: