Trump "namaszcza" premiera Wielkiej Brytanii. Radzi, jak przeprowadzić brexit

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii. W wywiadach dla brytyjskich mediów stwierdził m.in., że Wielka Brytania powinna być gotowa opuścić Unię bez porozumienia oraz że negocjacje brexitowe powinien prowadzić Nigel Farage. "Namaścił" także Borisa Johnsona na nowego premiera Wielkiej Brytanii.

Trump podczas wizyty w Wielkiej Brytanii spotka się m.in. z odchodzącą premier Theresą May. 7 czerwca May zrezygnuje z funkcji lidera Partii Konserwatywnej. Premierem pozostanie jeszcze tylko kilka tygodni, do momentu wyboru jej następcy. To następca May będzie musiał przeprowadzić brexit. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami z Brukselą, Wielka Brytania ma opuścić Unię najpóźniej do 31 października br. 

W długiej kolejce kandydatów na nowego lidera torysów i premiera Wielkiej Brytanii jest m.in. były minister spraw zagranicznych i gorący zwolennik brexitu Boris Johnson. Trump wypowiadał się o tym kandydacie w ostatnich dniach bardzo pozytywnie.

Zawsze go lubiłem. Nie wiem, czy zostanie wybrany, ale to bardzo utalentowana osoba. Zawsze pozytywnie traktował mnie i mój kraj. Uważam, że Boris robiłby dobrą robotę. Myślę, że byłby świetny

- chwalił Johnsona prezydent USA w rozmowie z "The Sun".

Trump radzi w sprawie brexitu

Gdybym był nimi, nie zapłaciłbym 50 miliardów dolarów. To gigantyczna kwota. Taka jest moja opinia

- mówił z kolei Trump w rozmowie z "The Times" o zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec Unii, których uregulowanie obiecała May. 

Pytany o to, co mógłby zrobić w negocjacjach z Unią nowy premier, prezydent USA stwierdził, że Wielka Brytania powinna być przygotowana na brexit bez umowy.

Jeśli nie dostajesz takiej umowy jakiej chcesz, jeśli nie dostajesz uczciwej umowy, odchodzisz od negocjacji

- mówił Trump. Dodawał, że w zespole negocjującym z Unią Europejską warunki brexitu powinien znaleźć się Nigel Farage, zwracał uwagę na świetny wynik Brexit Party Farage'a w niedawnych eurowyborach (31,6 proc.).

Trump w trakcie rozmowy odniósł się także do rady, którą udzielił swego czasu Theresie May, a mianowicie aby pozwała Unię Europejską, zamiast z nią negocjować. 

Unia popełniła błędy, które kosztowały Wielką Brytanią wiele pieniędzy i cierpienia. Ja bym tę kwestię podniósł, czy to w formie sporu sądowego, czy roszczenia. Ale oni Brytyjczycy zdecydowali, żeby tego nie robić

- mówił prezydent USA. Dodawał, że radził May, aby "zbudowała amunicję" w negocjacjach, i że Wielka Brytania pozwoliła, aby to Unia Europejska "miała wszystkie karty".

Więcej o:
Komentarze (53)
Trump 'namaszcza' premiera Wielkiej Brytanii. Radzi, jak przeprowadzić brexit
Zaloguj się
 • diabollo

  Oceniono 30 razy 28

  President Trump chce sprowadzić Wielką Brytanię do statusu Puerto Rico.
  Przy aktualnym, politycznym ogłupianiu W. Barytanii, to może mu się udać.

 • 12reyez

  Oceniono 22 razy 20

  Jak trzeba nisko upaść, żeby po pierwsze zaprosić tego gamonia po tym co plótł na poprzedniej wizycie, a po drugie, żeby znosić takie upokorzenie, gdy władca innego Państwa przyjeżdża do Ciebie i mówi wprost kogo sobie macie wybrać. To już nawet nie jest żenujące coraz mniejsza Brytanio(:

 • bydlejaki

  Oceniono 18 razy 16

  Traktuje Brytyjczyków jak niedorozwiniętych których dla których wzorem jest Johnson...

 • burkaklucha

  Oceniono 15 razy 15

  To W. Brytania jest kolonią USA?

 • hrac

  Oceniono 11 razy 11

  Poprze każdego i każdą , byle osłabić Europę.

 • kicior99

  Oceniono 13 razy 11

  Panie trump, dlaczego pan się wpierdziela w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa? Kim pan jest? Bo jak dla mnie to tylko krótkim prąciem bez krzty honoru i kultury.

 • szwampuch58

  Oceniono 12 razy 10

  Pierwszy "pinokio" populistow swiatowych znowu zrobi "kupe" w salonach europejskich,to pewne

 • mopsek

  Oceniono 14 razy 10

  Jeden buc faworyzuje drugiego buca, Putin sie bardzo cieszy i moze spokojnie sie odprezyc, bo ten pajac z USA robi dobra robote dla Moskwy.

 • dirk.gently

  Oceniono 10 razy 10

  Trump i Johnson nwet fryzury mają takie same, nic dziwnego że jeden drugiego lubi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX