Portal Dla Handlu opublikował najnowszą analizę cen w dyskontach. Cena umownego "koszyka" wzrosła. Znajduje się w nim 50 podstawowych produktów - m.in. chleb, masło, margaryna, jaja, śmietana, ziemniaki, cukier, a także inne artykuły spożywcze oraz chemiczne.
W przypadku sieci Lidl, produkty z "koszyka" kosztowały w ub. tygodniu 273 zł. W kwietniu za identyczną listę zakupów zapłacić trzeba było od 251 do 253,4 zł (w zależności od miasta). A w kwietniu minionego roku cena wynosiła 259 zł. W ujęciu miesięcznym ceny podskoczyły o 20 zł, a w ujęciu rocznym o 14 zł.
"Koszyk" w Biedronce kosztuje 266 zł. W kwietniu za te same produkty trzeba było zapłacić 252 zł, rok wcześniej 255,5 zł. Oznacza to skok cen w ujęciu miesięcznym o 14 zł, a rocznym o 11 zł. Z analiz wynika, że nie podrożały jedynie cytryny, jabłka, pomidory oraz jaja i masło. Ceny reszty produktów poszły w górę.
Czytaj też: "Małe Biedronki" w Polsce? Wiemy, jak sklepy tego typu wyglądają za granicą
Klienci sklepów Netto za "koszyk" 50 produktów zapłacić muszą ok. 272,5 zł. Zarówno w kwietniu tego jak i poprzedniego roku cena wynosiła 268,5 zł. Różnica jest niewielka - 4 zł. I w tym wypadku ceny niemal wszystkich produktów jednak wzrosły - poza jajami, masłem, serem, pomidorami, jabłkami i cytrynami.
Wzrost cen produktów z "koszyka" nie jest zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę dane z GUS i opinie ekspertów. Jak podaje w swojej analizie mBank Research, przyrost cen żywności w maju, w stosunku do kwietnia, był wyższy na przestrzeni ostatnich 26 lat tylko dwa razy. Gorsze dane odnotowano jedynie w roku 2003 i 2004. Z danych opublikowanych przez GUS wynika z kolei, że wzrost cen produktów i usług konsumpcyjnych w kwietniu był najwyższy od ośmiu lat. Wyniósł 1,1 proc. Ostatnio tak wysoki miesięczny wzrost cen zanotowano w styczniu 2011 r.
Patrząc na zmianę cen z bardziej odległej perspektywy widać, że część produktów z "koszyka" podrożała o kilkadziesiąt procent. Przykładowo 10 szt. jaj w 2014 roku kosztowało 3,30 zł (cena uśredniona), dziś cena w "koszyku" to 3,99 zł. Cena masła wynosiła 3,6 zł dziś to 4,49 zł, chleb w ciągu pięciu ostatnich lat podrożał natomiast z 2,5 do ok. 3,6 zł.