Donald Trump z wizytą na Wyspach kusi umową handlową. "Gdy Wielka Brytania pozbędzie się kajdan"
Podczas przygotowań do powołania nowego premiera Wielkiej Brytanii Donald Trump wezwał na Twitterze Brytyjczyków do zrzucenia „kajdan” członkostwa w Unii Europejskiej. Jednocześnie Biały Dom wydał komunikat, w którym oświadczył, że prezydent USA popiera brexit ”realizowany w sposób, który nie wpłynie na globalną stabilność gospodarczą i finansową, a jednocześnie zapewni niezależność Wielkiej Brytanii”.
Trump spotkał się dziś z premier Wielkiej Brytanii Theresą May prawdopodobnie po raz ostatni. May, która stała się liderem rządu konserwatywnego na skutek referendum w sprawie brexitu w 2016 r., zrezygnowała z dalszego przekonywania parlamentu brytyjskiego do zatwierdzenia umowy brexitu, którą wynegocjowała z UE. Pozostanie to w rękach jej następcy. Amerykański prezydent zasugerował, że powinien to być Boris Johnson, były sekretarz spraw zagranicznych, który opuścił gabinet May w proteście przeciwko jej propozycji brexitu.
Donald Trump optuje za brexitem, także tym tzw. twardym. Taki rozdział Wielkiej Brytanii od UE dałby - zdaniem prezydenta USA - maksymalne pole dla nowego porozumienia handlowego z USA. Trump skrytykował proponowane przez May kompromisowe porozumienie z UE w listopadzie 2018 r., mówiąc, że Wielka Brytania ”może nie być w stanie handlować z nami”.
Obietnica umowy handlowej
Donald Trump mówił jeszcze przed spotkaniem z May, że ”bardzo silna umowa” powinna być zrealizowana między USA i Wielką Brytanią „bardzo szybko”. Przeciwnicy brexitu twierdzą jednak, że umowa handlowa z USA zagraża narodowej służbie zdrowia, zwiększając zaangażowanie prywatnych przedsiębiorstw amerykańskich w sektorze publicznym. Administracja Theresy May zapewniała, że finansowany przez państwo system opieki zdrowotnej nie będzie przedmiotem dyskusji w rozmowach handlowych. "Chcę zapewnić, że nasze partnerstwo gospodarcze nie tylko przetrwa, ale będzie rosło w siłę przez wiele lat" - skomentowała Theresa May.
Trump i May spotkali się dziś z amerykańskimi i brytyjskimi liderami biznesu. W rozmowach wzięli udział dyrektorzy BAE Systems, GlaxoSmithKline, National Grid Plc, Barclays Bank, Reckitt Benckiser Group, JPMorgan Chase & Co, Lockheed Martin Corp, Goldman Sachs International, Bechtel Corp i Splunk Inc. Podczas spotkań Trump poruszył także kwestię firmy Huawei, którą Waszyngton chce wyłączyć z sieci 5G w całej Europie.
-
Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki
-
Orlen przejął Polska Press. 20 dzienników lokalnych w rękach państwowej spółki, prezeska odchodzi
-
Likwidacja OFE. Rząd przyjął projekt ustawy
-
Sanatoria i uzdrowiska otwarte od 11 marca. NFZ podał warunki pobytu
-
Reforma OFE. Były minister finansów mówi o "półprawdach', które serwuje rząd [WYKRES DNIA]
- Wniosek o postojowe - kto może z niego skorzystać, w jakiej wysokości i jakie warunki należy spełnić?
- Zadłużenie Skarbu Państwa dalej w górę. W skali roku wzrosło o 8 tys. zł na jednego mieszkańca
- Rocket Lab wybuduje wielką rakietę wielokrotnego użytku. W kosmos wyniesie nie tylko satelity
- Spadek emisji CO2 dzięki pandemii był chwilowy. Już w grudniu przekroczono poziom z 2019 roku
- Rząd wydał kolejne 2 mln zł na aplikację ProteGO Safe. Powiadomienia włączyło niespełna 4 tys. osób