Donald Trump z wizytą na Wyspach kusi umową handlową. "Gdy Wielka Brytania pozbędzie się kajdan"

Prezydent Stanów Zjednoczonych jest w trakcie wizyty w Wielkiej Brytanii. Zachęcił brytyjskich polityków do przeprowadzenia brexitu i zapowiedział umowę handlową Wielkiej Brytanii z USA.
Zobacz wideo

Podczas przygotowań do powołania nowego premiera Wielkiej Brytanii Donald Trump wezwał na Twitterze Brytyjczyków do zrzucenia „kajdan” członkostwa w Unii Europejskiej. Jednocześnie Biały Dom wydał komunikat, w którym oświadczył, że prezydent USA popiera brexit ”realizowany w sposób, który nie wpłynie na globalną stabilność gospodarczą i finansową, a jednocześnie zapewni niezależność Wielkiej Brytanii”.

Trump spotkał się dziś z premier Wielkiej Brytanii Theresą May prawdopodobnie po raz ostatni. May, która stała się liderem rządu konserwatywnego na skutek referendum w sprawie brexitu w 2016 r., zrezygnowała z dalszego przekonywania parlamentu brytyjskiego do zatwierdzenia umowy brexitu, którą wynegocjowała z UE. Pozostanie to w rękach jej następcy. Amerykański prezydent zasugerował, że powinien to być Boris Johnson, były sekretarz spraw zagranicznych, który opuścił gabinet May w proteście przeciwko jej propozycji brexitu.

Donald Trump optuje za brexitem, także tym tzw. twardym. Taki rozdział Wielkiej Brytanii od UE dałby - zdaniem prezydenta USA - maksymalne pole dla nowego porozumienia handlowego z USA. Trump skrytykował proponowane przez May kompromisowe porozumienie z UE w listopadzie 2018 r., mówiąc, że Wielka Brytania ”może nie być w stanie handlować z nami”.
 
Obietnica umowy handlowej

Donald Trump mówił jeszcze przed spotkaniem z May, że ”bardzo silna umowa” powinna być zrealizowana między USA i Wielką Brytanią „bardzo szybko”. Przeciwnicy brexitu twierdzą jednak, że umowa handlowa z USA zagraża narodowej służbie zdrowia, zwiększając zaangażowanie prywatnych przedsiębiorstw amerykańskich w sektorze publicznym. Administracja Theresy May zapewniała, że finansowany przez państwo system opieki zdrowotnej nie będzie przedmiotem dyskusji w rozmowach handlowych. "Chcę zapewnić, że nasze partnerstwo gospodarcze nie tylko przetrwa, ale będzie rosło w siłę przez wiele lat" - skomentowała Theresa May.

Trump i May spotkali się dziś z amerykańskimi i brytyjskimi liderami biznesu. W rozmowach wzięli udział dyrektorzy BAE Systems, GlaxoSmithKline, National Grid Plc, Barclays Bank, Reckitt Benckiser Group, JPMorgan Chase & Co, Lockheed Martin Corp, Goldman Sachs International, Bechtel Corp i Splunk Inc. Podczas spotkań Trump poruszył także kwestię firmy Huawei, którą Waszyngton chce wyłączyć z sieci 5G w całej Europie.

Zobacz wideo
Więcej o: