Złoto Wenezueli skonfiskował Deutsche Bank. Za długi reżimu Maduro

Jak doniósł Bloomberg, niemiecki bank skonfiskował 20 ton wenezuelskiego złota. Jako powód sugeruje się kredyt niespłacony przez reżim Nicolasa Maduro. Zarówno Deutsche Bank, jak bank centralny Wenezueli odmówiły oficjalnego komentarza.
Zobacz wideo

Według agencji Bloomberg wenezuelski i niemiecki banki podpisały w 2016 r. umowę, na podstawie której Wenezuela otrzymała 750 mln dolarów kredytu. Zastawem było 20 ton złota. Wenezuela miała nie spłacać odsetek i w związku z tym nie wywiązywać się z pięcioletniej umowy kredytowej. W konsekwencji Deutsche Bank skonfiskował zastawione złoto.

Jak podali anonimowi informatorzy agencji, w międzyczasie równoległy rząd lidera opozycji Juana Guaido poprosił bank o zdeponowanie 120 mln dolarów na koncie poza zasięgiem prezydenta Nicolasa Maduro. W ramach wysiłków mających na celu odsunięcie Maduro, USA i ponad 50 krajów uznało Guaido za prawowitego przywódcę Wenezueli, chociaż nadal nie kontroluje kluczowych instytucji w kraju, w tym banku centralnego.

Jesteśmy w kontakcie z Deutsche Bank, aby wynegocjować warunki, zgodnie z którymi różnica należna bankowi centralnemu zostanie wypłacona prawowitemu rządowi Wenezueli. Deutsche Bank nie może ryzykować negocjacji z nielegalnymi władzami banku centralnego

- powiedział Jose Ignacio Hernandez, prokurator generalny Guaido w USA.

Kryzys w Wenezueli trwa

W Wenezueli od kilku lat trwa kryzys polityczny i gospodarczy. Pogłębił się, gdy 23 stycznia 2019 r. przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Jego decyzję uznało około 50 państw na całym świecie, w tym również Polska. Z kolei reżimowy rząd Nicolasa Maduro odrzucił ideę rozpisania przedterminowych wyborów, a za kryzys obwinił Stany Zjednoczone.

Z powodu odcięcia od globalnej sieci finansowej, rząd Maduro wydał w ubiegłym roku blisko 40 procent rezerw złota w celu spłaty wierzycieli i sfinansowania rządowych programów. Tylko w zeszłym miesiącu reżim Maduro sprzedał 570 mln dolarów w złocie.

Zobacz wideo
Więcej o: