Rekord na rynku pracy. Bezrobocie w maju najniższe od 1991 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,4 procent - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od 1991 r. wskaźnik bezrobocia jeszcze nigdy nie był tak niski.
Zobacz wideo

Jak poinformowała minister Bożena Borys-Szopa, majowa stopa bezrobocia rejestrowanego 5,4 procent była niższa niż w kwietniu o 0,2 punktu procentowego. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że począwszy od 1991 roku, nigdy wskaźnik bezrobocia nie był tak niski.

Liczba bezrobotnych w końcu maja wyniosła 907 tysięcy 100 osób i w porównaniu z majem ubiegłego roku była niższa o 95 tysięcy osób. Minister Bożena Borys-Szopa wyjaśniła, że spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, jednak najsilniejszy w warmińsko-mazurskim - o 5,8 procent i zachodniopomorskim - o 4 procent.

Według minister o obniżeniu bezrobocia zadecydował spadek nowych rejestracji bezrobotnych oraz przyspieszenie prac sezonowych z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne. Dotyczy to przede wszystkim takich branż jak budownictwo, rolnictwo, ogrodnictwo i leśnictwo.

Wiceminister resortu Stanisław Szwed powołując się na dane Eurostat zwrócił uwagę, że Polska z bezrobociem 3,7 procent wypada też bardzo dobrze na tle innych krajów europejskich. Dodał, że do resortu trafia wiele pytań od pracodawców poszukujących pracowników. Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę, że "ściana i granica spadków" jest coraz bliżej, choć prognozuje jeszcze spadek stopy bezrobocia poniżej 5 proc. 

Stopa bezrobocia już w sześciu województwach wynosi mniej niż 5 proc., w w czterech kolejnych 5-6 proc. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (59)
Rekord na rynku pracy. Bezrobocie w maju najniższe od 1991 r.
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 20 razy 10

  Niech Resort przestanie kłamać ! bo łżecie jak psy !
  Zmniejszyło się bezrobocie bo =
  Urzędy Pracy mają odgórny nakaz- skreślić z listy bezrobotnych jak najwięcej osób !
  zarzucają więc ludzi propozycjami stażu za 800 zł albo propozycjami niezgodnymi z kwalifikacjami i po odmowie - skreślają człowieka.
  Po drugie- znaczna część narodu zwyczajnie wyjechała z Polski, bo mają dość tego bagna.
  Po trzecie- wiele osób nie rejestruje się w Urzędach bo juz dawno stracili nadzieję na godną pracę i pomoc Urzędu Pracy.
  Wsadzcie sobie te dane w d..... bo nie oddają rzeczywistości.
  Powinno się zlikwidować Urzędy Pracy, bo siedzą tam larwy i biora kasę za nic !

 • strach_sie_bac

  Oceniono 17 razy 9

  "...stopa bezrobocia rejestrowanego "

  To tak samo adekwatne dane jak średnie wynagrodzenie :D

 • adi233

  Oceniono 12 razy 8

  Od dłuższego czasu szukam pracy i mam nieco inny ogląd sytuacji. Praca może i jest, ale w usługach, handlu i jako robotnik przy taśmie. Te pierwsze to wynagrodzenie ok 2000 brutto. I mówię tu o warunkach w Poznaniu, gdzie niby jest jeszcze lepiej niż średnia. Praca za nieco lepsze pieniądze lub ciekawsza jest rozchwytywana - zgłaszają się dziesiątki kandydatów. Nawet budżetówka, gdzie płace są niezbyt wysokie też jest oblegana. Przykład - inspektor w KRUS, pensja 2400 brutto - wg oficjalnego ogłoszenia warunki wstępnej rekrutacji spełniło 5 kandydatów (do warunków należało m.in. wyższe wykształcenie). Inny przykład - też budżetówka, organ samorządowy praca na umowę-zastępstwo płaca 2400 brutto. Przy składaniu aplikacji dowiedziałem się, że jest duże zainteresowanie ofertą i wielu chętnych. Odzewu brak, mimo że spełniam większość kryteriów pracodawcy. To pokazuje, jaka jest faktycznie sytuacja na rynku. Dużo pracy prostej za grosze, lub ewentualnie super oferty dla wysokokwalifikowanych specjalistów z wieloletnią praktyką

 • qlll

  Oceniono 10 razy 6

  Kobiety siedzą w domu bo mają 500+ ubezpieczenie od męża i się wyrejestrowują z UP, bo nie chcą być "nękane" ofertami pracy. Z drugiej strony faceci co nie chcą płacić alimentów pracują "na czarno" i też nie chcą być "nękani" ofertami legalnej pracy. Dlatego REJESTROWANE bezrobocie spada.

 • cehaem

  Oceniono 10 razy 6

  >Według minister o obniżeniu bezrobocia zadecydował spadek nowych rejestracji bezrobotnych

  Po polsku, na spadek bezrobocia wplyw mial spadek bezrobocia.

 • lucusia3

  Oceniono 5 razy 5

  GUS: Wskaźnik aktywności zawodowej Polaków (czyli stosunek pracujących i szukających pracy do populacji w wieku powyżej 15 lat) obniżył się w pierwszym kwartale do zaledwie 56 proc., i był najniższy od prawie 3 lat. Z kolei liczba aktywnych zawodowo to tylko minimalnie więcej niż 17 mln - najmniej od 8 lat. Jeszcze w pierwszym kwartale 2014 r. aktywnych zawodowo było o prawie 400 tys. osób więcej.

 • kamuimac

  Oceniono 7 razy 5

  a mediana zarobków to 700 euro na rękę - żyć nie umierać

 • misiaszm

  Oceniono 12 razy 4

  Polski wskaźnik bezrobocia jest o kant rezydenta rozbić. Liczy tylko zarejestowanych w UP. To jakby liczyć jako chorych tylko tych którzy leżeli szpitalu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX