Raportu EUIPO: Polska traci 9,5 miliardów złotych rocznie przez podróbki

Według raportu EUIPO Polska traci około 9,5 mld złotych rocznie przez podróbki. Najczęściej podrabianymi produktami w naszym kraju są leki, odzież, kosmetyki, alkohole i smartfony.
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" dotarła do najnowszego raportu Unijnego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), z którego wynika, że z powodu podróbek straty naszego kraju sięgają 9,5 miliarda złotych rocznie. Gdyby udało się ukrócić ten proceder, w Polsce mogłoby powstać 28 tysięcy miejsc pracy.

Polska traci 9,5 mld złotych rocznie przez podróbki m.in. leków, odzieży i kosmetyków

Straty wynikające z piractwa i sprzedaży podróbek zostały obliczone w 11 sektorach polskiej gospodarki. Tak zwana sprzedaż utracona sięga aż 10 procent całkowitej sprzedaży w przebadanych przez EUIPO sektorach. Wynik ten jest znacznie wyższy niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

W Polsce największe straty wynikające z działania fałszerzy odniosły sektory zajmujące się kolejno dystrybucją: leków, odzieży, kosmetyków, alkoholi oraz smartfonów. Z raportu wynika, że tak duży problem podrabianych produktów wynika z łagodnych kar oraz potencjalnych wysokich zysków. W całej Unii Europejskiej straty wynikające z działalności tych organizacji wyniosły w ubiegłym roku 60 miliardów euro.

Legalnie działający producenci wyrabiają mniej produktów oraz zatrudniają mniej pracowników, niż ma to miejsce w przypadku organizacji działających niezgodnie z prawem. Według raportu z tego powodu w Polsce nie powstanie 28,8 tysięcy miejsc pracy.

Problemem jest także cyfrowe piractwo, które na dużą skale szerzy się zwłaszcza w Europie Wschodniej (która czasem prześciga w tym zakresie Stany Zjednoczone czy Azję). Przykładem może być Polska, która w 2016 roku znalazła się na 9. miejscu na świecie pod względem liczby odwiedzin stron, na których umieszczane były nielegalne źródła. Tendencja ta jednak maleje dzięki darmowym stronom streamingowym. 

Więcej o: