Polska zwróci Unii pół miliarda zł? System zarządzania ruchem drogowym opóźniony o lata

Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym może nie zostać uruchomiony na czas, co wiąże się z ryzykiem konieczności zwrotu Unii ponad pół miliarda zł dotacji - alarmuje poseł Paweł Olszewski.
Zobacz wideo

Krajowy System Zarządzania Ruchem do 2020 roku ma objąć ponad tysiąc km autostrad i dróg ekspresowych. Zamontowane zostaną na nich tysiące urządzeń pomiarowych, wyświetlaczy, sygnalizatorów i kamer. Dane będą spływały do Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem w Warszawie oraz centrów regionalnych w Gdańsku, Strykowie czy Kończycach.

Dzięki danym gromadzonym w KSZR będzie można poprawić organizację ruchu oraz natychmiast reagować na wypadki, co ma pozwolić znacząco zwiększyć przepustowość dróg, być może nawet o jedną piątą.

Poseł Paweł Olszewski alarmuje, że prace nad systemem opóźniają się, co może doprowadzić nawet do konieczności zwrotu unijnej dotacji. 

Opóźnienie w realizacji harmonogramu przedsięwzięć i bardzo niewielkie wykorzystanie środków finansowych stwarza ryzyko niedotrzymania ostatecznego terminu wykonania, uruchomienia i wdrożenia KSZRD, a w konsekwencji niewykorzystania środków unijnych.

- czytamy w interwencji poselskiej, której adresatem jest premier Mateusz Morawiecki.

Olszewski w swoim piśmie powołuje się na wnioski Najwyższej Izby Kontroli. 

Źle zorganizowane prace drogowe, brak skoordynowanego systemu zarządzania ruchem i informowania kierowców o utrudnieniach na drogach ekspresowych i autostradach - to najważniejsze, choć nie jedyne przyczyny tego, że Polska stoi w korkach również poza miastem.

Poseł wyjaśnia, że część z zaplanowanych przedsięwzięć systemu "nie zostało w ogóle podjętych bądź realizowano je z ponadrocznym opóźnieniem." Z zaplanowanych działań zawarto jedynie umowy z: konsultantem prawnym, inżynierem kontraktu i partnerem technicznym - wylicza autor pisma. 

W skardze do premiera czytamy też, że NIK zwraca uwagę na parokrotnie zmieniane terminy uruchomienia inwestycji. Pierwotnie system miał wystartować w czwartym kwartale 2016 r., obecnie jest rozruch przewidziany jest na 31 grudnia 2020 r.

"Znacznie niższy od zakładanego postęp prac grozi, zdaniem NIK, nadmierną ich koncentracją pod koniec 2020 r., a w konsekwencji dużymi utrudnieniami dla kierowców." - ostrzega poseł. 

GDDKiA 2017 uzyskała dofinansowanie unijne w wysokości 123 mln euro (ok. 520 mln zł). Łączny budżet KSZR oscyluje w kwocie 700 mln zł. Docelowo system zarządzania ruchem ma być znacznie większy, a jednocześnie droższy. Według planów powinien objąć ponad 4 tysiące kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Kwota inwestycji może sięgnąć nawet 4 mld złotych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (26)
Polska zwróci Unii pół miliarda? System zarządzania ruchem drogowym opóźniony o lata
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 13 razy 11

  Ale o co chodzi ????????
  Inżynier kontraktu przecież pewnie terminowo odbiera "wynagrodzenie".
  Ministrowie co rusz dostają nagrody.
  Za co ???????????????????????????

 • kemor234

  Oceniono 12 razy 10

  Skoro "rząd" pis nie radzi sobie nawet z budową dróg, to o czym mowa ????
  Sterowanie ???? zarządzanie ruchem drogowym ????
  PO PROSTU "rząd" NIE MA PIENIĘDZY !!!! WSZYSTKO ROZTRWONIONE !!!!!
  A poza tym, realizować takie przedsięwzięcia ??? Komu ??? Na co i po co ???
  "Ludzcy panowie" rozbijają się (he, he, fajnie wyszło) przecież rządowymi limuzynami.
  A "lud ciemny" tylko rowerami. Do geesu. Po winko. No i na pocztę. Po pińćset ...

 • 174pit

  Oceniono 12 razy 8

  Nic to. Szczerbaty Dziadunio wykrzyczy z drabinki, że Unia chce okraść Polskę i Polaków, amy przecież weszliśmy na wyższy etap zarządzania ruchem drogowym. U nas ruch drogowy sam sobą zarządza.
  A poza tym wszyscy są nam winni cześć, chwalę i pieniądze za komunizm, II wojnę światową, I wojnę światową, zabory, potop szwedzki i wojnę trzydziestoletnią też - bo nie wzieliśmy udziału i żeśmy się nie unowocześnili.

 • jerz1444

  Oceniono 7 razy 7

  A co test pół miliarda dla nas ? My rozdajemy 50 miliardów rocznie, aby prezes i jego drużyna utrzymali się przy korycie.

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 7

  Slowa "sterowanie" i "kierowanie" dla PiSu maja znaczenie tylko w odniesieniu do suwerena.

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 7

  I to jest KOLEJNY powód, dla którego jesienią zagłosuje na PiS. Bo gdy wybory parlamentarne wygra kto inny, to Prezes odwróci kota ogonem i całe odium zła za NIE WDROŻENIE tego systemu, spadnie na niego :-)

  Ciemny Ludu, zaczynaj powoli przekuwać kosy na sztorc.... :-)))

 • phugoid

  Oceniono 6 razy 6

  takie skomplikowane systemy to nie jest coś na wolski mózg, podobnie jak "inteligentne" sterowanie ruchem w miastach czy choćby "zielona fala", tu musi być coś prostego, typu pińcet plus, czyli wszystkim po równo bez żadnych kryteriów bo się "systemy przeciążą i posypią", zaraz, zaraz, jakie systemy?

 • artur74

  Oceniono 5 razy 5

  Odkładając na bok wojnę polsko-polską, to trzeba się zastanowić, czy czasem lepiej nie wykorzystać funduszy z UE, niż przeprowadzać na szybko inwestycję, żeby tylko pozyskać te pieniądze... Patrząc na niektóre lokalne inwestycje, nachodzi refleksja, czy trzeba było to za wszelką cenę realizować... Fuszerki z powodu napiętych terminów, to niestety norma...
  System informatyczny, który ma docelowo zarządzać ruchem drogowym, nie powstaje ot tak.
  To kilkuletni proces wdrażania takiego systemu, nie mając całościowych planów projektu, lepiej się wstrzymać...

 • bormanek

  Oceniono 6 razy 4

  teraz zwrot kasy co poszła na gimnazja,, znajdzie się pare jeszcze przykładów pisich rządów przeklętej zmiany.
  to że kopalnie z elektrowniami połączyli , nie znaczy że kasy co miała iść na restrukturyzaję nie trzeba będzie oddać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX