Archidiecezja, deweloper i biznes za 300 mln zł. Nieoficjalnie: Jest zgoda Watykanu

Wygląda na to, że pomysł na hotelarski interes Archidiecezji Warmińskiej i spółki BBI Development w gminie Stawiguda pod Olsztynem, o którym pisaliśmy w marcu tego roku, wejdzie niebawem w kolejny etap realizacji.
Zobacz wideo

Jak doniosła Wirtualna Polska, nieoficjalnie mówi się, że akcept Watykanu dla inwestycji już jest. Wystarczy zaczekać na pisemne potwierdzenie. Konieczne są jednak też zmiany w planach budowlanych. Jeśli zostaną zaakceptowane i wszystkie inne formalności zostaną dopełnione, będzie można rozpocząć realizację inwestycji wycenianej na nawet 300 mln zł.

Luksusowe wczasowisko ma powstać w okolicy miejscowości Rybaki i Łańsk w gminie Stawiguda nad Jeziorem Łańskim, niedaleko Olsztyna. Docelowo, jak pisaliśmy w marcu, kuria będzie miała prawie 51 proc. udziałów w przyszłych zyskach przedsięwzięcia.

Zyski z działalności tego ośrodka będą wspierać odbudowę zabytków sakralnych na Warmii. Nasza diecezja posiada bodaj najwięcej tego rodzaju zabytków w Polsce. Ich utrzymanie i remonty daleko przekraczają nasze możliwości finansowe

- zapowiedział w rozmowie z WP ks. Sawicki, rzecznik prasowy diecezji.

Działki warte 17 mln zł

Warte około 17 mln zł działki należące do archidiecezji zajmują łącznie 15,5 hektara. Działki, jako rekompensata za mienie utracone w PRL, zostały, według informacji portalu, nadane archidiecezji w 2007 r.

Inwestycja ma prawo zarobić na siebie. Region warmińsko-mazurski cieszy się jak wiadomo sporym zainteresowaniem turystów i wczasowiczów.

W maju 2018 r. spółka BBI Development informowała, że w inwestycji chodzi o zbudowanie hotelu w wysokim standardzie oraz kompleksu jednokondygnacyjnych domów mieszkalnych. Deweloper wniesie do inwestycji wkład finansowy w wysokości 15 mln zł.

Firma buduje głównie w Warszawie. Mowa o takich inwestycjach jak Centrum Marszałkowska, Centrum Praskie Koneser, Plac Unii czy ostatnio planowaną Roma Tower.

Budowa 170-metrowego wieżowca wzbudzała kontrowersje ratusza i aktywistów miejskich, którzy mieli zastrzeżenia właśnie do jego wysokości. Ostatecznie wojewoda Zdzisław Sipiera dopuścił budowę Roma Tower.

Zobacz wideo
Więcej o: