W Europie jest nowy bankowy gigant. To PKO BP. Przez moment "przerósł" Deutsche Bank

Bank PKO BP nie przestaje rosnąć na giełdzie. Polski bank ma na tyle dobrą passę, że przez moment "przerósł" Deutsche Bank, jeden z największych niemieckich banków.
Zobacz wideo

PKO BP, największy polski bank, właśnie dokonał czegoś przełomowego. Przerósł pod względem wartości Deutsche Bank. Notowania naszej instytucji od siedmiu sesji giełdowych nie przestają rosnąć. 

Największy polski bank PKO BP, prześcignął właśnie niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej. Dziś PKO BP rośnie o około 5 proc. a Deutsche nie radzi sobie w nowym otoczeniu regulacyjnym.

- napisał w swoim komentarzu Tomasz Wyłuda dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego Credit Agricole.

Wartość naszego banku to już 52 mld zł, a niemieckiego nieustannie spada na skutek wielu problemów m.in. z rentownością.  Wyznaczający ją wskaźnik ROE (stopa zwrotu z kapitału własnego) w przypadku Deutsche Banku zmienił się z poziomu -2,17 w roku 2016 do 0,40 w 2018. Inne niemieckie banki nie mają o wiele lepszych wyników - DZ Bank spadł w tym okresie z 7,3 do 4,7. Commerzbank odnotował z kolei niewielki wzrost - z 0,98 do 3,07.

Czytaj też: "Kuloodporni". PKO BP podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Ale i inflacja będzie rosnąć

Te wyniki świadczą o jednym - niemieccy klienci przynoszą zbyt mało zysków. Dla porównania wskaźnik ROE dla największych polskich instytucji to średnio 7-8 proc. W parze z kiepską rentownością z kapitału idą zbyt wysokie koszty w stosunku do osiąganych dochodów - wynosi on 76,4 proc., zaś średnia unijna to 63,4 proc. 

Kurczące się przychody, w połączeniu z innymi wskaźnikami, sprawiły, że akcjonariusze uciekają z niemieckich banku, w tym z DB.

Nie da się ukryć, że Deutsche Bank zmagał się też z solidnym kryzysem wizerunkowym. W kwietniu 2016 roku przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra. Niemcy poszli na ugodę z inwestorami i ujawnili, kto jeszcze brał udział w procederze. DB otrzymał też gigantyczną karę za manipulowanie stopami procentowymi. 

Więcej o: