NASA ogłosiła w piątek na konferencji prasowej, że wyznaczenie kosztów takich podróży zostanie zlecone dwóm firmom - Boeing i SpaceX - które kosmiczna agencja wynajęła do realizacji tego typu wycieczek. Według planów NASA miałoby pobierać opłaty za żywność, wodę, komunikację i korzystanie z systemów stacji, co wynosiłoby potencjalnego turystę około 35 tysięcy dolarów za noc.
Kosmiczni turyści będą mogli pojawiać się na ISS maksymalnie 30 dni w roku - będą to dwie krótkoterminowe misje rocznie. Pierwszą zapowiedziano już na 2020 r.
Decyzja rządowej agencji to prawdziwym przełom, bo faktycznie oznacza zniesienie długoletniego zakazu przybywania na stację turystów.
NASA chce więcej zarabiać
Piątkowa decyzja ma przyczynić się do większego wykorzystania zasobów rządowych do działalności komercyjnej, czyli w największym skrócie, pozwoli na zarabianie większych pieniędzy.
Obecnie ponad 50 firm już prowadzi komercyjne badania na stacji kosmicznej.
Priorytetem państwowej instytucji jest jednak, aby działalność prywatnej firmy chcącej skorzystać z zaplecza stacji kosmicznej wpisywała się w politykę agencji.
ISS ma już ponad 20 lat
ISS składa się z połączonych ze sobą modułów, które dzielą wnętrze stacji. Pierwszy z nich, wybudowana przez Rosję (lecz sfinansowana przez USA) Zaria, została wyniesiona na niską orbitę okołoziemską 20 listopada 1998 roku. Data ta uważana jest za narodziny pierwszej międzynarodowej stacji kosmicznej.
Łącznie stacja ma już ok. 1000 metrów sześciennych objętości, znajduje się na wysokości ok. 400 km nad Ziemią i pędzi z prędkością ok. 27 tys. km/h.
Choć ISS narodziło się jeszcze w listopadzie 1998 r., marzenie o stałym zamieszkiwaniu kosmosu zostało spełnione dopiero dwa lata później. Pierwszą stałą załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej była Ekspedycja 1, która do ISS dotarła 31 października 2000 roku.
W jej skład wchodził Amerykanin William Shepherd (dowódca) i dwóch Rosjan: Jurij Gidzenko (dowódca Sojuza) oraz Siergiej Krikalow (inżynier pokładowy). na pokładzie stacja spędzili 136 dni.
Głównym celem pobytu astronautów na ISS jest prowadzenie badań w warunkach nieosiągalnych na Ziemi. Istotnym elementem jest poznanie działania ludzkiego organizmu w warunkach mikrograwitacji. Na ISS od lat uprawiane są też rośliny.