Wnioski o zatrudnianie cudzoziemców utknęły w urzędach. Firmy: Paraliż. Ukraińcy mogą wyjechać

Jeżeli nie nastąpi przyspieszenie rozpatrywania wniosków o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemców, Ukraińcy wyjadą z Polski. Znajdą pracę w Czechach i w Niemczech, które ułatwiają przedsiębiorcom zatrudnianie osób z innych krajów - pisze "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", w województwach śląskim i pomorskim na zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca czeka się nawet kilkanaście miesięcy. Zdarza się, że zanim wydane zostaną odpowiednie dokumenty, pracownik tymczasowy z zagranicy musi wrócić do domu, bo przepracował w Polsce 18 miesięcy. Taki stan rzeczy może spowodować, że wkrótce w Polsce zabraknie rąk do pracy.

Trudności w zatrudnianiu cudzoziemców. Ukraińcy mogą wyjechać z Polski

Rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca wydłużyło się do kilkunastu miesięcy z kilku powodów. Jednym z nich jest wyraźny wzrost liczby wniosków trafiających do urzędów wojewódzkich. Drugim, i według specjalistów ważniejszym, jest z kolei niewystarczająca liczba urzędników, którzy weryfikowaliby wnioski oraz zła organizacja ich pracy.  

- Pytanie, czy naszego państwa naprawdę nie stać na to, by zainwestować w usprawnienie tych procedur. Niepotrzebna jest zmiana przepisów, w urzędach wojewódzkich należy jedynie zatrudnić dodatkowe osoby do rozpatrywania wniosków. Mam wrażenie, że paraliż, jaki powstał przy sprowadzaniu cudzoziemców do Polski, to decyzja polityczna - w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP. 

Coraz więcej cudzoziemców chce pracować w Polsce

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na które powołuje się TVN24 BiS, wynika, że w pierwszym kwartale 2019 roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 11 tysięcy osób (aktualnie takie zezwolenie ma 383 tysięcy osób,a najwięcej zgód wydaje się obywatelom Ukrainy), a najczęstszym celem pobytu cudzoziemców w Polsce jest chęć podjęcia pracy - w tym roku dotyczy to prawie 72 procent spraw. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (136)
Przedsiębiorcy: Paraliż przy sprowadzaniu cudzoziemców do Polski. Ukraińcy mogą zaraz wyjechać
Zaloguj się
 • kenijro

  Oceniono 18 razy 12

  Do Niemiec nie tak latwo, bo nie otworzyli jeszcze swojego rynku pracy dla ludów ze wschodu a Czesi prowadzą racjonalną politykę imigracyjną (niewiarygodne!) polegającą na imporcie róznych nacji w proporcjonalnych ilosciach aby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu i zagnieżdżenia się tylko jednej nacji w gigantycznej ilości, zmieniajacej strukturę kraju. Jak Turcy w Niemczech, czy ukraińcy w Wolsce.

 • mmarysia123

  Oceniono 36 razy 8

  Czytam komentarze i nie wierzę , jak niektórzy mogą pisać takie bzdury !!!!
  1. Po pierwsze - Ukraińcy w większości biorą prace , których nie chcą już podejmować Polacy ( taka sama sytuacja była np. na Wyspach Brytyjskich , ale dotyczyła Polaków)
  2. Po drugie - Ukraińcy nie chcą pracować za najniższe pieniądze , bo w Niemczech przyjmą ich z otwartymi ramionami za dużo lepsze pieniądze
  3. Firma , która ma zlecenie a nie ma pracownika -upada i przejmują ja np. firma niemiecka , bo tamten rząd stara się , aby sprowadzić ludzi do pracy
  4. Niemcy już 50lat wcześniej sprowadzali ludzi do pracy - i są jedną z najbogatszych gospodarek świata.
  Przykro , że właśnie my - Polacy tak bardzo nie chcemy u siebie obcych , jednocześnie jesteśmy narodem , który masowo wyjeżdża do pracy właśnie do innych krajów !!!!!

 • tedek1

  Oceniono 9 razy 7

  "Drugim, i według specjalistów ważniejszym, jest z kolei niewystarczająca liczba urzędników, którzy weryfikowaliby wnioski oraz zła organizacja ich pracy. "
  Zycze powodzenia w szukaniu pracownikow za 2500 zł brutto. W tej chwili paraliz w kazdej galezi adm. jest olbrzymi - powoli przestaje to panstwo funkcjonowac.

 • mieszkaniec11111

  Oceniono 13 razy 7

  Zacznijcie płacić urzędnikom większe pieniądze, zamontujcie klimatyzację w urzędach to będziecie mieć efekty w postaci zwiększonej wydajności.

 • matteo789

  Oceniono 13 razy 7

  Ha ha ja juz dawno na tych januszy biznesu nie robie. Prezes Comarchu zarabia 100 razy wiecej niz sredni pracownik, ale dupsko mu sciska ze informatycy jada na kontrakty do szwajcarii. Nowe niewolnictwo.

 • dumacz

  Oceniono 17 razy 7

  w znanym mi UW wiele osób nie ma żadnej konkretnej roboty, wystarczy poprzenosić do odpowiedniego wydziału

 • gonzoe

  Oceniono 6 razy 6

  Ale w czym problem? Kilka milionów Polaków wyjechało na Zachód i połowa z nich bardzo chętnie by wróciła. Wystarczy im zaoferować sensowną płacę i przede wszystkim normalne warunki pracy, a nie jak do tej pory "przynieś, wynieś, pozamiataj, a jak się nie podoba, to dwudziestu czeka za bramą".
  Polscy przedsiębiorcy przyzwyczaili się że pracownikami można poniewierać, zaskoczeniem jest dla nich sytuacja, która na Zachodzie jest zupełną normą - trudno o dobrych pracowników, jak się takich znajdzie, to się ich dobrze traktuje żeby nie odeszli.

 • rozterka47

  Oceniono 6 razy 6

  PIs utrudnia zatrudnianie cudzoziemcow , bo spodziewa się spadku koniunktury i wzrostu bezrobocia po wyborach

 • czarek75

  Oceniono 19 razy 5

  jacy pracodawcy jak to janusze biznesu umowa o dzielo zlecenie samozatrudnienie syf kila dajcie zarobic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX