Wnioski o zatrudnianie cudzoziemców utknęły w urzędach. Firmy: Paraliż. Ukraińcy mogą wyjechać

Jeżeli nie nastąpi przyspieszenie rozpatrywania wniosków o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemców, Ukraińcy wyjadą z Polski. Znajdą pracę w Czechach i w Niemczech, które ułatwiają przedsiębiorcom zatrudnianie osób z innych krajów - pisze "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", w województwach śląskim i pomorskim na zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca czeka się nawet kilkanaście miesięcy. Zdarza się, że zanim wydane zostaną odpowiednie dokumenty, pracownik tymczasowy z zagranicy musi wrócić do domu, bo przepracował w Polsce 18 miesięcy. Taki stan rzeczy może spowodować, że wkrótce w Polsce zabraknie rąk do pracy.

Trudności w zatrudnianiu cudzoziemców. Ukraińcy mogą wyjechać z Polski

Rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca wydłużyło się do kilkunastu miesięcy z kilku powodów. Jednym z nich jest wyraźny wzrost liczby wniosków trafiających do urzędów wojewódzkich. Drugim, i według specjalistów ważniejszym, jest z kolei niewystarczająca liczba urzędników, którzy weryfikowaliby wnioski oraz zła organizacja ich pracy.  

- Pytanie, czy naszego państwa naprawdę nie stać na to, by zainwestować w usprawnienie tych procedur. Niepotrzebna jest zmiana przepisów, w urzędach wojewódzkich należy jedynie zatrudnić dodatkowe osoby do rozpatrywania wniosków. Mam wrażenie, że paraliż, jaki powstał przy sprowadzaniu cudzoziemców do Polski, to decyzja polityczna - w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP. 

Coraz więcej cudzoziemców chce pracować w Polsce

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na które powołuje się TVN24 BiS, wynika, że w pierwszym kwartale 2019 roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 11 tysięcy osób (aktualnie takie zezwolenie ma 383 tysięcy osób,a najwięcej zgód wydaje się obywatelom Ukrainy), a najczęstszym celem pobytu cudzoziemców w Polsce jest chęć podjęcia pracy - w tym roku dotyczy to prawie 72 procent spraw. 

Zobacz wideo
Więcej o: