Zaległe długi Polaków przekroczyły już 76 mld zł. Rekordzista ma do spłaty 70 mln zł!

Zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld zł w pierwszym kwartale br. i przekroczyły 76 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników wzrosła do blisko 2,8 mln osób - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jak zwracają uwagę autorzy raportu, niesolidni dłużnicy za swoje zaległości mogliby kupić siedem giełdowych spółek klasyfikowanych w WIG20.

Na koniec marca br. na 100 dorosłych mieszkańców kraju przypadało blisko 9 dłużników z zaległościami. Co ciekawe, zdecydowanie łatwiej na niesolidnego dłużnika trafić na zachodzie, niż na wschodzie kraju. 

.. BIG Infomonitor

Łączna kwota zaległych zobowiązań kredytowych (notowanych przez BIK) i pozakredytowych (za które odpowiedzialny jest BIG Infomonitor) wyniosła na koniec marca 2019 r. 76 011 780 554 zł. Łączna liczba osób posiadających zaległości w BIG InfoMonitor i BIK wynosi 2 798 862 i jest niższa niż suma dłużników obu baz, bo niemal 600 tys. osób się tu dubluje - czyli ma zarówno zaległości kredytowe, jak i pozakredytowe. 

O ile w BIK niesolidnych dłużników jest obecnie mniej niż rok temu i pod koniec ub.r., to w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor w trzy miesiące przybyło 33,5 tys. osób i jest już ich ponad 2,2 mln. Do BIG trafiają niepłacący m.in. rachunków za czynsz, telefon i internet, opłat sądowych, alimentów, kar za jazdę bez biletu, rat pożyczkowych czy wierzytelności windykowanych, podano.

Lista nabiera rozmiarów nie tylko z powodu rosnącego problemu z wypłacalnością Polaków, ale również dlatego, że wierzyciele częściej sięgają po tego typu formę nacisku. Choć niepłacącym może się wydawać, że kwoty do zwrotu są niewysokie, to skala problemu sprawia, że łącznie na minusie pokazują się miliardy złotych

- powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.  

Obecnie już co dziesiąte zapytanie weryfikujące wiarygodność potencjalnego klienta w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor w odpowiedzi otrzymuje informację o długu sprawdzanej osoby. Najwięcej niesolidnych dłużników wychwytują firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne, co pokazuje, że do nich osoby z problemami finansowymi przychodzą najczęściej

- dodaje Grzelczak.

.. BIG Infomonitor

Kwota zaległości zależy m.in. od wieku niesolidnego dłużnika, najwyższe przeciętne zaległości mają osoby w wieku 45-54 lat. Dużo też zależy od tego, z jakiego powodu trafia się na listy dłużników, bo np. osoby z karami za jazdę "na gapę" średnio zalegają na kwotę 667 zł, a niesolidni "alimenciarzy" średnio (!!!) na ponad 39 tys. zł.

.. BIG Infomonitor

Rekordzistą Polski pod względem zaległości jest 62-latek z Lubelszczyzny, który ma do oddania ponad 70 mln zł. 

.. BIG Infomonitor

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (15)
Zaległe długi Polaków przekroczyły już 76 mld zł. Rekordzista ma do spłaty 70 mln zł!
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 6 razy 6

  Drugi dłużnik na liście: 48 mln długu, 36 latek z Pomorskiego. Co takiego trzeba mieć/zrobić, kogo znać, by ktoś udzielił mi kredytu na 36 mln w wieku poniżej 36 lat? Prezesa SKOKu?

 • baby1

  Oceniono 4 razy 2

  Jak ktoś ma długi w wysokości 70 mln. zł, to nie jest już problem dłużnika, ale wierzycieli.

 • gj61

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe... hmmm... nie ma zestawienia ilu zadłużyło się na komunię, ślub czy starego grata co "niemiec płakał jak sprzedawał"?

 • balloonsdeco

  Oceniono 2 razy 0

  Rozdawajcie dalej plusy i skończymy jak Grecja-kraj bankrut

 • wichura

  Oceniono 1 raz -1

  Też bym chciał mieć 70 mln długu ;)
  (oczywiście wcześniej te 70 mln pożyczając z banku)

 • hipokryzja

  Oceniono 3 razy -1

  Jak ktoś ma kilkadziesiąt milionów długów, to już nie jest jego problem, a tych, którzy mu pożyczyli:)

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 7 razy -3

  Ponieważ tak lubicie się branzlować tymi mapkami że tu PiS a tam PO, to dziękuję za tę mapkę :D

 • ogniesteoczy

  Oceniono 4 razy -4

  po co komu jakieś bigi co 150zł za wpis kasują?
  wbijcie sobie w google dlugi info
  każdy tam ma sąsiada wystawionego
  a wszystko po 5zł a nie 150....

 • wqcyzx

  Oceniono 8 razy -6

  Czy komuś tych 76mld brakuje? Tyle forsy nie oddane i jakoś świat się od tego nie wali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX