Warszawa kupi 213 tramwajów od od Hyundaia. Umowa na prawie 2 mld złotych

Władze Warszawy podpisały umowę na dostawę 213 tramwajów dla miasta. Dostarczy je koreański koncern Hyundai. To największa tego typu umowa podpisana w Polsce i jedna z największych w Europie. Projekt dofinansowała Unia Europejska w wysokości 285 mln zł.
Zobacz wideo

Dostawy podzielono na dwa etapy. Umowa zakłada, że w pierwszej transzy zostaną dostarczone 123 pojazdy, a potem opcjonalnie 90. Pierwszy egzemplarz pojawi się w stolicy w 2022 roku.

Jak mówi prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski, będą to bardzo nowoczesne pojazdy. Będą miały tak zwane skrętne wózki, które spowodują, że jazda stanie się bardziej komfortowa i cicha. We pojazdach zostanie zainstalowana klimatyzacja, a ich wnętrze dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Koreańska firma zapowiada, że część produkcji tramwajów odbędzie się w Polsce. Producent zapowiedział też otwarcie w naszym kraju centrum, które miałoby koordynować zamówienia dla rynku europejskiego.

Umowa na prawie 2 mld złotych

Wartość podpisanej dziś umowy, to ponad 1,8 mld złotych. Warszawski samorząd chce kupić  tramwaje przede wszystkim z myślą o nowych, projektowanych w tej chwili trasach.

Rozstrzygnięty na początku roku przetarg oprotestowała firma PESA z Bydgoszczy, która także w nim startowała. Mimo, że Krajowa Izba Odwoławcza uznała większość zarzutów za bezzasadne, przetarg unieważniono, a następnie powtórzono. W kwietniu ponownie wygrała go firma Hyundai.

Więcej o: