Polska chce kupić F-35 od USA. Trump gratuluje. Major Szczęsny krytykuje: To nieracjonalne

Major rezerwy Arkadiusz Szczęsny do zakupu myśliwców F-35 przez Polskę odnosi się co najmniej krytycznie. Krytykuje nie tylko zakup, ale politykę polskiego sektora obronności jako taką. W rozmowie z Next.Gazeta.pl wyraził zdanie, że planując kontrakty wojskowe, powinniśmy myśleć przede wszystkim o Europie.
Zobacz wideo

Pilot Arkadiusz Szczęsny nie ma wątpliwości, że F-35 to zaawansowane technologicznie maszyny, które zasłużyły na swoją renomę. Problemem nie są jednak zagwozdki techniczne, ale polityka resortu obrony. Major Szczęsny o planie zakupu amerykańskich myśliwców mówi wprost: To nieracjonalne.

W kierunku Europy

Uważam, że powinniśmy kupować w Europie i myśleć o Europie, tu budować wspólną obronność. Zakup myśliwców tu na miejscu niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze - łatwiej będzie nam szkolić pilotów. Po drugie - koszty serwisowania maszyn w Europie będą niższe. Choćby z tego względu takie podejście do zakupów wojskowych będzie zarówno bardziej rozsądne, jak tańsze

- argumentuje major Arkadiusz Szczęsny.

Pilot w rozmowie z Next.Gazeta.pl zwrócił ponadto uwagę na inne aspekty związane z modernizacją i rozwojem uzbrojenia armii. Jest zdania, że "Polska - podobnie jak inne kraje Wspólnoty - powinny być skupione na budowaniu stabilnej pozycji obronnej w ramach Unii Europejskiej".

Jestem zdania, że powinniśmy stworzyć w ramach UE silne porozumienie o współpracy, być może wspólny ośrodek szkoleniowy z - przykładowo - czterema europejskimi maszynami, dwoma samolotami szkoleniowymi i dwoma kompatybilnymi z nimi myśliwcami. Oprócz tego wspólny system serwisowania i szkoleń oparty na kilku ośrodkach w Europie. Maszyny te mogłyby latać zarówno w Polsce, jak i przykładowo w Holandii. Albo mówimy o Europie, albo nie

- dodaje pilot.

Major rezerwy odniósł się także do działań polskiego resortu obrony i kondycji rodzimej armii. Zapytany o niepotwierdzane przez MON doniesienia dot. ewentualnego zakupu Herculesów, nie szczędził słów krytyki.

Lobby amerykańskie w branży zbrojeniowej jest silne i to żadna tajemnica. Sytuacja polskiej obronności jest taka a nie inna na skutek działań politycznych. Nasi europejscy sojusznicy obserwują nas i doskonale widzą, co się dzieje. Chcą tę niezdrową sytuację przeczekać, ale to nikomu nie służy, a już na pewno nie obronności

- podsumował major Arkadiusz Szczęsny.

Kolejny głos w sprawie

Podobną opinię w kwestii zakupu amerykańskich F-35 przez Polskę wyraził Tomasz Siemoniak, były szef MON. W wywiadzie dla Gazeta.pl podkreślił, że to świetny sprzęt, ale Polska ma bardziej pilne potrzeby zbrojeniowe. Jego zdaniem priorytetem powinny być "nowoczesne systemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot". Koszty takich zakupów oznaczają dziesiątki miliardów dolarów, na co zwrócił uwagę Tomasz Siemoniak.

Zobacz wideo

Rząd chce myśliwców

Polska planuje kupić od USA 32 samoloty F-35. 11 czerwca obecny szef MON Mariusz Błaszczak zapoznał się z możliwościami bojowymi tych myśliwców wielozadaniowych. W tym celu odwiedził bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie. Jest to główny ośrodek szkoleniowy dla F-35.

Podczas odbywającej się w USA polskiej wizycie dyplomatycznej Donald Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie działań na rzecz "wzmocnienia obronności Polski". Nie omieszkał pochwalić myśliwców F-35, które wykonały popis akrobatyczny nad Białym Domem podczas spotkania prezydentów.

Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35 - takich, jakie widzieliśmy właśnie przelatujące nad Białym Domem. Widzieliśmy znakomity przelot tego niezwykle nowoczesnego samolotu. To jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie

- mówił Donald Trump.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (625)
Polska chce kupić F-35 od USA. Trump gratuluje. Major Szczęsny krytykuje: "To nieracjonalne"
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 119 razy 85

  Służba zdrowia w naszym kraju jest w stanie agonii - są zamykane oddziały szpitalne a nawet całe szpitale gdyż nie ma pieniędzy na ich utrzymanie a my wydajemy niezliczone miliardy dolarów na militarne drogie zabawki z USA.

 • elzbietttta

  Oceniono 93 razy 65

  Robienie laski Amerykanom, odc. 3678. PiS jest w tym wyjątkowo dobry.

 • skandy5

  Oceniono 87 razy 55

  Szacuje się że około 12 F16 jest sprawnych. Do reszty nie ma części (48 w sumie). W ostatnich 2 latach nastąpiło 6 katastrof samolotów i śmigłowców. Od 2010 do 2016 ani jednej.

  Rządzą nami pajace

 • jan3211

  Oceniono 73 razy 51

  Polska ma tysiąc miliardów długu , czyli bilion złotych długu. Ten zakup , to jest haracz zapłacony , żeby Duduś i Jarek mogli sobie rzadzić następną kadencję. A potem niech się Polska potem rozpadnie , co to ich obchodzi . Trzeba samemu budowac fabryki , a nie okupywać się haraczem , aby sobie porządzić następna kadencję. Tak wyglądają rządy cynicznych politykierów z PiS.

 • bling.bling

  Oceniono 64 razy 48

  Głównym problemem jest to że koncepcja tego samolotu jest zupełnie niespójna ze stanem całego systemu obrony w jego dzisiejszym kształcie, jego potrzebami i realiami. Ten samolot to część całego złożonego systemu którego w Polsce nie ma i nie będzie.

 • yotempe

  Oceniono 54 razy 46

  Aj waj, niekompatybilny, za drogi etc. To nie jest istotne. Bierzemy cały pakiet PR (zdjęcia, hasła, symbole): największy sukces obronny, największa przyjaźń z USA, certyfikacja demokracji, gwarancja wygranych wyborów etc. Rosja, Chiny, Niemcy i Francja mogą nam skoczyć. Czy to wszystko nie jest warte miliardów dolarów? A, że pewnie źle się skończy, co tam...Przecież my nie Chińczycy, żeby nasi politycy myśleli co za 30 lat...

 • jmk777

  Oceniono 32 razy 26

  Kupno F-35 jest korzystne ... dla krajów, które stać na ten samolot. Nas raczej nie stać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to maszyna nie tylko droga w zakupie, ale też w utrzymaniu. To samolot o cechach stealth, ale właściwości stealth nie są ot tak dane raz na zawsze. W dużej mierze opierają się na specjalnej powłoce pokrywającej kadłub, o którą trzeba bardzo dbać, naprawiać i uzupełniać. Albo będziemy to robić dużym nakładem kosztów, albo - co dość prawdopodobne, nie będziemy tego robić i tyle będzie z maszyn stealth.

 • nietyp

  Oceniono 37 razy 25

  Czyli można założyć, że wzorem policyjnych BMW, połowa będzie rozbita... Bo tak się zawsze kończy romans ćwoka z zaawansowaną technologią...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX