Ceny mieszkań rosną na potęgę. Polacy mogą utonąć w długach przez kredyty

Ostatnie silne wzrosty cen nieruchomości mogą doprowadzić do nadmiernego zadłużania się przez Polaków, ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego.
Zobacz wideo

Z raportu "Wyniki badania portfela kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych gospodarstw domowych według stanu na koniec 2018" wynika, że w ostatnich latach nastąpił duży wzrost średniej wartości kredytu - z 180 tys. zł w styczniu 2013 roku do 267,9 tys. zł w grudniu 2018 r., czyli aż o 48,9 procent.

Przyczyn wzrostu cen należy upatrywać w redukcji stóp procentowych NBP, wzroście kosztów budowy połączonych z dążeniem do maksymalizacji zysku przez deweloperów w warunkach wysokiego popytu oraz rosnące dochody części gospodarstw domowych

- wylicza KNF. Jednocześnie ostrzega, że silne wzrosty cen na rynku nieruchomości mogą doprowadzić do nadmiernego zadłużenia części gospodarstw domowych, jak też do wykluczenia z rynku nieruchomości osób o niskich lub przeciętnych dochodach, których na kupno własnego "M" zwyczajnie nie stać.

Problem z kredytami frankowymi

Pod względem okresu zapadalności kredytów, w Polsce przeważają kredyty o okresie zapadalności do 20 lat, przy czym średnia zapadalność kredytów mierzona liczbą kredytów wynosi około 19 lat., a mierzona wartością kredytów około 11 lat.

W przypadku ryzyka związanego z portfelem kredytów mieszkaniowych szczególne znaczenie ma okres zapadalności kredytów CHF. W związku z tym można stwierdzić, że przy założeniu bieżącego harmonogramu spłaty, średnia zapadalność kredytów CHF mierzona liczbą kredytów wynosi około 18 lat, a mierzona wartością kredytów wynosi około 9 lat

- czytamy w raporcie. KNF zwróciła też uwagę, że od kilku lat liczba i wartość kredytów ze stwierdzoną utratą wartości oraz opóźnionych w spłacie powyżej 30 dni utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie.

Więcej o:
Komentarze (186)
Ceny mieszkań rosną zbyt szybko. Polacy mogą utonąć w długach przez kredyty
Zaloguj się
 • grab31

  Oceniono 17 razy 11

  podwyższajcie płace minimalne, cny energii i surowców to mieszkania jeszcze "stanieją"... ot - socjalistyczna polityka piskactwa

 • mcguirre

  Oceniono 25 razy 11

  Rok 2009 powróci szybciej niż się zdaje. Bańka pryśnie i wtedy dopiero będzie lament bo Polacy są zadłużeni na potęgę, zarówno indywidualnie i jako państwo. Ale na razie dziadzio developer rozdaje ile się da. W końcu nie jego tylko nasze.

 • kemor234

  Oceniono 28 razy 10

  Z mieszkaniami jak z drogami. Mają być ... a nie ma.
  Dostajecie "pińćset" to se kupcie.

 • kukunapniu

  Oceniono 13 razy 9

  ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego ...

  ... a co tam panie u Chrzanowskiego, siedzi w domu i zakąsza ośmiorniczki?

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 21 razy 9

  Niech dalej NBP trzyma stopy niszczące oszczędności.
  Tymczasem za PO dzieki realnej pomocy ludziom i utzrymywaniu limitów dopłat udawało się trzymać ceny pod kontrolą. Ktoś kto zbudował drożej nie sprzedał łatwo mieszkania, bo nie było dopłaty z MDM.
  po zlikwidowaniu programu przez PIS ceny eksplodowały.

 • kamuimac

  Oceniono 17 razy 7

  nie pęknie - jakiekolwiek porównywanie do bańki w stanach jest idiotyczne - bo w pl nie buduje się na zad....iach typu floryda itp tylko wiekszosc kupuje mieszkania w obrębie 50 km od wielkich stref - czy to przemysłowych czy akademickich gdzie ludność zawsze będzie ciągneła i będą chętni do wynajmu - wide warszawa , kraków , wrocław , katowice , gdańsk a nie jakieś pipidówki dolne.

  ceny rosną bo ceny mieszkan w każdym europejskim duzym miescie rosną od dziecięcioleci - bo popyt wielokrotnie przerasta podaż .

  poza tym w obecnej chwili i tego co wyprawia rząd pisu nie ma tak naprawdę żadnej alternatywy dla ochrony oszczedności życia niż włożyć je albo w mieszkanie na wynajem albo w ziemię - trzymanie na koncie wiecej niz 50 tys to samobójstwo . a giełda od kilku lat bardzo cienko przedzie .

  gospodarką Polska naedzana jest w tym momencie tylko konsumpcją sztucznie wydrukowanego na kredyt pieniadza w postaci 500 plus- jak to w koncu rypnie a rypnąć musi miliony straca oszczednosci zycia kiedy inflacja je pożre.

 • norman67

  Oceniono 12 razy 6

  PZPR rozdaje jak za Gierka, a ciemny ludek bierze, bierze...

 • prawdziwy_qwertyk

  Oceniono 10 razy 6

  Wystarczy zmiana koniuktury i klocki domina poleca a budzet rozdety socjalem peknie jak banka mydlana a z nim nieruchomosci..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX