Spar i Eurospar zamiast sklepów Piotr i Paweł. Ale nad planami wisi poważne ryzyko

Według planów nowego właściciela sklepów Piotr i Paweł ta marka ma niebawem zniknąć, a zamiast niej pojawią się placówki pod szyldem Spar. Plany może jednak pokrzyżować konflikt ze spółką Spar Polska.

Jak zdradza w "Rzeczpospolitej" odpowiedzialny za rynek polski Rob Philipson ze Spar Group, spółka w ciągu kilku miesięcy planuje przekształcić wszystkie sklepy Piotr i Paweł w Eurospar lub Spar. Tym samym ostatecznie z rynku zniknie ostatnia polska marka sklepów delikatesowych.

Z powodu poważnych problemów finansowych niektóre sklepy Piotr i Paweł były w ostatnich miesiącach przejmowane np. przez Carrefoura czy Biedronkę. Nadal jednak w około 70 lokalizacjach sieć prowadzi handel. Pod koniec maja TFI Capital Partners, fundusz zarządzający siecią Piotr i Paweł, sprzedał udziały w spółce Spar Group Ltd. z RPA.  Przejęcie jest zależne m.in. od decyzji UOKiK, ale to raczej formalność.

Będą sklepy Spar czy nie?

Jak widać po zapowiedziach Spar Group, nie wiążą oni już planów z szyldem Piotr i Paweł i chcą rozwijać markę Spar. Problem w tym, że nie do końca wiadomo, jak to się potoczy. 

Dziś siecią około 250 sklepów Spar w Polsce zarządza spółka Spar Polska, należąca do Grupy Kapitałowej Bać-Pol. Miała ona umowę franczyzy ze Spar International, czyli holenderskim "głównym" koncernem. No właśnie - miała, bo w lutym Holendrzy umowę franczyzy dla Spar Polska wypowiedzieli, a po dwóch miesiącach przyznali ją Spar Group.

Polacy argumentują, że wypowiedzenie jest nieważne, sprawą zajmują się sąd w Amsterdamie i sądy w Polsce. Obecnie nie można powiedzieć, kiedy i w jaki sposób problem zostanie rozwiązany, a co za tym idzie - kiedy (i czy w ogóle) sklepy Piotr i Paweł faktycznie staną się sklepami Spar. Spar Group Ltd., czyli nowy właściciel, oczywiście mówi o "kilku miesiącach", ale to tylko jedna strona trwającego konfliktu.

Najwięksi na świecie

Spar jest największą na świecie franczyzową siecią sklepów spożywczych. Główna siedziba spółki znajduje się w Holandii, ale sklepy pod szyldem Spar są rozsiane po całym świecie. Według najnowszych danych jest ich już ok. 13,1 tys. w ponad 45 krajach na czterech kontynentach (Europa, Azja, Afryka, Australia).

Liczbowo najwięcej sklepów pod szyldem Spar działa w Wielkiej Brytanii - na koniec 2017 r. (najnowsze dane) było ich ponad 2,6 tysiąca. Wiele jednak zależy od tego, jaki format sklepu najczęściej funkcjonuje w danym kraju, bo w "portfolio" marek sieci są zarówno najmniejsze Spar Express, średnie Spar i Eurostar, jak i największe sklepy Interspar. Okazuje się więc, że np. w Chinach sklepów Spar jest tylko 408, a jednak pod względem powierzchni handlowej zajmują ponad 2,5 raza więcej miejsca niż sklepy w Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (23)
Spar i Eurospar zamiast sklepów Piotr i Paweł. Ale nad planami wisi poważne ryzyko
Zaloguj się
 • 123zielona123

  Oceniono 23 razy 7

  Spar koło mnie padł, mimo, ze konkurencji w okolicy nie było. Bo zatrudniali tylko nie mówiacych po polsku ukraińców. Ceny też nie były rewelacyjne

 • race444

  Oceniono 9 razy 5

  Kiedy zniknie: PiS ??? Aha nikt tego nie chce kupic

 • threemen

  Oceniono 4 razy 2

  Niedawno premier wszechczasów chciał zamienić wszystkie obce markety na Piotra I Pawła.

 • kar.as

  Oceniono 1 raz 1

  Może Edeka?

 • lactum

  Oceniono 5 razy 1

  Wlascicielom krzywda sie nie stala. Oby tylko pracownicy zostali przejeci przez nowego wlasciciela. Do upadku firmy doprowadza po prostu zle zarzadzanie, czesto jest to robione umyslnie a kapital jest systematycznie wyprowadzany.

 • gedk

  Oceniono 2 razy 0

  Wcale mi ich nie żal. Jak w 2004-ym roku wyru..ali Wielkopolankę to wszystko było cacy nie? Klasyczne pisuary: same frazesy kryją przekręty.

 • Oceniono 4 razy 0

  Patologiczna Podla Zmiane sie pogoni, to i sklepy zaczną normalnie pracowac

 • mackowy74

  Oceniono 12 razy 0

  JAK SIĘ JEST WIELKIM WŁAŚCICIELEM, KONCERNU W SKALI ŚWIATOWEJ, TO DECYDUJĄ AKCJONARIUSZE,CO MAJĄ KACZORA ALBO BISKUPA PYTAĆ, CZY PRZEKSZTAŁCAĆ W INNY PODMIOT???POLSKA POD WZGLĘDEM POJĘĆ EKONOMICZNYCH, WIEDZY O ORGANIZACJI BIZNESU,TO III ŚWIAT!!ŁATWO W TAKIM KRAJU ROBIĆ PRZEWAŁY I UKRYWAC POD DYWAN PROPAGANDY!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX