Inflacja to nie tylko żywność. Usługi lekarskie drożeją prawie najszybciej w tym stuleciu

Ceny usług lekarskich rosną najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu - zwraca uwagę ekonomista Ignacy Morawski z serwisu Spotdata.pl. Wskazuje, że to zjawisko istotniejsze np. od - być może tylko chwilowego - wzrostu cen warzyw.

Inflacja w maju według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 2,4 proc. rok do roku. To więcej niż GUS szacował wstępnie około dwa tygodnie temu, to też najwyższy odczyt od półtora roku i drugi najwyższy od 6,5 roku.

Choć w kontekście wzrostu cen bodaj najwięcej mówi się o żywności, szczególnie warzywach (w maju były one według GUS o 22,6 proc. droższe niż rok temu), to w opinii ekonomisty serwisu Spotdata.pl Ignacego Morawskiego, nie to powinno przykuwać szczególną uwagę.

Ceny żywności są bardzo zmienne i zależą w dużej mierze od pogody i cen surowców, nie można wykluczyć, że za rok warzywa będą dużo tańsze

- uważa Morawski.

Usługi lekarskie drożeją najszybciej od 10 lat

W opinii ekonomisty najistotniejszym zjawiskiem cenowym jest wzrost cen usług. Przykładowo, ceny usług lekarskich w maju były wyższe niż rok temu aż o 5,1 proc., co oznacza, że rosną najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu. Poprzednio tak szybki wzrost cen usług lekarskich mieliśmy na początku 2009 r.

.. źródło: Spotdata

Wzrost cen usług lekarskich pokazuje, jak dużym problemem będzie pogodzenie rosnącego popytu na te usługi (ze względu na wzrost odsetka osób powyżej 60. roku życia) i ograniczonej podaży pracowników. Sądzę, że to wyzwanie jest jednym z kluczowych wyzwań społecznych dla Polski w nadchodzącej dekadzie – na równi z zanieczyszczeniem powietrza i dostosowaniami do zmian w polityce klimatycznej

- pisze Morawski.

Ekonomista zwraca też uwagę, że ceny u lekarzy nie są wyjątkiem i rosnące płace w wielu sektorach usługowych w końcu przekładają się także na wzrost cen usług.

W wielu obszarach gospodarki widać, że pracochłonne usługi drożeją – restauracje, hotele, fryzjerzy, gazety, pomoc domowa. Skoro płace zaczęły przekładać się na ceny, to znaczy, że inflacja może utrzymać się dłużej

- wskazuje Morawski.

"Coraz więcej lekarzy rzuca NFZ"

Wątpliwości co do dalszego wzrostu cen usług lekarskich nie ma Jakub Kosikowski, były rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zwraca uwagę, że coraz więcej lekarzy "rzuca" NFZ na rzecz praktyk prywatnych. W jego opinii, będzie się to przekładało na droższe usługi medyczne w przyszłości.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (149)
Inflacja to nie tylko żywność. Usługi lekarskie drożeją prawie najszybciej w tym stuleciu
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 46 razy 42

  SÓweren dostał 500+? Dostał "jarkowe"? To niech płaci. Za wszystko. Za darmo się skończyło, poszło na łapówkę wyborczą dla sÓwerena.

 • winblastyna

  Oceniono 36 razy 30

  Jako drobny lekarz pracujący na swoim widzę, że za wszystko płacę więcej, paliwo, prąd, wodę, usługi, czynsz, księgowość, gdzie się nie obejrzę, w ubiegłym roku miałem podwyżki kosztów nawet o 20%. Podatki płacę uczciwie, kantów nie robię, z należnościami nie zalegam, krezusem nie jestem I nie będę. Musiałem podnieść w tym roku ceny o 10%, nie o 5, żeby interes miał sens.

 • window_licker

  Oceniono 29 razy 27

  Bzdura! Za to tanieją lokomotywy i konie w Janowie...

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 30 razy 24

  Cała kasa poszła na kiełbasę wyborczą.
  Polactwo będzie zdychać we własnych odchodach. Tak wybrało - tak będzie miało.
  Ja niestety również, bo miałem pecha urodzić się tutaj i zbyt mało rozsądku, żeby wyjechać.

 • tedek1

  Oceniono 27 razy 17

  Ja wierzę rządowemu GUSowi i RPP pod przywodztwem Glapinskiego - te wszystkie opinie, ze mamy większą inflacje niż podawana przez ww.instytucje to kłamstwo. Bo jak może rosnąć inflacja jeżeli wprowadzono na rynek tylko 50 mld zł jako pomoc socjalną...to niemożliwe zeby taka mała kwota spowodowała wzrost inflacji. To wszystko wina PełO, Petru i nieczystych sił.

 • aietes

  Oceniono 20 razy 14

  Sprawa jest prosta; NFZ ma na 2019 r 88 mld złotych, Niemcy wydają łącznie na zdrowie miliard euro dziennie. Składka zdrowotna w Polsce wynosi 9%, w Słowacji, Niemczech, Francji, Czechach po kilkanaście procent. Pieniądze w Polsce idą na katechetów, kopalnie, na rozdawnictwo pasożytów pisowskich, ale nie na zdrowie. Pis skazuje pośrednio naród na wyniszczenie, niczym w Vernichtungslager.

 • ewropejczyk

  Oceniono 24 razy 14

  Popyt-podaż.

  Na kierunki medyczne raczej nie brakuje chętnych. Dlaczego Gowin/Szumowski nie zwiększą liczbę miejsc dla studentów tych kierunków - chociażby kosztem kierunków ekonomicznych.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 17 razy 11

  Suweren 500 plus zdechnie z braku opieki medycznej za to szczęśliwie trzymając nic nie warte zżarte przez inflacje 500. Prawdopodobnie wtedy tez nie dotrze do niego jak kryształowy Deweloper go wydymał

 • spyderman2

  Oceniono 12 razy 10

  rozkradają pisiury ten kraj na potęgę a ciemnota pissowska się cieszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX