Polska i trzy inne kraje nie zgadza się na podpisanie umowy handlowej UE z Ameryką Południową

Polska, Francja, Belgia i Irlandia nie zgadzają się na podpisanie umowy handlowej Unii Europejskiej z Ameryką Południową już teraz. Chcą odłożenia decyzji w tej sprawie argumentując, że porozumienie bardzo poważnie zaszkodzi rolnictwu europejskiemu.

List w tej sprawie wysłali do przewodniczącego Komisji Europejskiej premierzy tych krajów. A dziś ten temat był omawiany na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu. 

Szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że Unia nie powinna godzić się na znaczne zwiększenie kontyngentów z Ameryki Południowej na produkty wrażliwe.

- Najważniejsza to jest sprawa cukru, mięsa wołowego, drobiowego i bioetanolu. Nie można tych koncesji rozszerzać bo będzie to miało bardzo poważny skutek dla rynku w Unii Europejskiej - powiedział minister rolnictwa. Jego zdaniem musi być też wprowadzony mechanizm do umowy pozwalający na szybkie reagowanie, jeżeli import z Ameryki Południowej zachwiałby sytuacją na rynkach rolnych w Unii Europejskiej. 

Czyta więcej: Minister rolnictwa oznaczył ziemniaki. Teraz czas na kolejny produkt. "Wystąpiłem do KE o zgodę"

Ardanowski: Nic się nie stanie, jeśli UE odłoży decyzję o kilka miesięcy

Podkreślał, że Wspólnota nie może również rezygnować ze swych wyśrubowanych standardów i dopuszczać na swój rynek żywności, która ich nie spełnia. - Nie po to Unia przez parędziesiąt lat inwestowała, finansowała bardzo wysokie standardy rolnictwa proekologicznego, proprzyrodniczego, zwracając uwagę na bezpieczeństwo żywności, na warunki utrzymania zwierząt, na dobrostan, żeby teraz bezrefleksyjnie wprowadzać produkty, które tych norm nie spełniają - dodał minister.

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że ta umowa była negocjowana przez wiele lat i nic się nie stanie, jeśli Unia odłoży tę decyzję jeszcze o kilka miesięcy. Wtedy - jak mówił - będzie już nowa Komisja Europejska i prace nowego Europarlamentu ruszą pełną parą.

Więcej o:
Komentarze (76)
Polska i trzy inne kraje nie zgadza się na podpisanie umowy handlowej UE z Ameryką Południową
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 19

  Polskie białe kakao :-)
  I jądra polskiego bobra :-)
  To nasze narodowe dobra :-)

 • ireksz

  Oceniono 39 razy 15

  bo Polska ma takie ubojnie gdzie zdechle chore zwierzeta morduja i sprzedaja to mieso w Unii, i po co im konkurencja czystej i swiezej wolowiny z Argentyny?? lepiej jesc chore i zdechle bydlo z Polski!! to jest nasze serce w Europie

 • kasle

  Oceniono 28 razy 14

  Zasada wolnego handlu sluzy wszystkim. Jego ograniczanie grupom interesu na niekorzysc ogolu.

 • udet1124

  Oceniono 11 razy 9

  Został 1 Polski Koncern Cukrowy reszta zakladów należy do koncernow zagranicznych. Dlaczego one nie widzą problemu w wiekszych kontyngentach?

 • janviertrois

  Oceniono 10 razy 6

  Można się z tym zgodzić, pod warunkiem że nasza rodzima wołowina będzie przynajmniej tak samo sterylna i czysta jak argentyńska. O walorach smakowych możemy raczej zapomnieć, ponieważ nasz hodowca stosuje w produkcji za dużo chemii, i dlatego nasze wyroby, a szczególnie polską kiełbasę nie da się już jeść od dawna. Zatem można blokować, ale głos w tej sprawie powinni mieć również konsumenci, którzy jakby poznali smak argentyńskiej wołowiny to już nigdy nie ruszyliby naszej rodzimej. Jest jeszcze coś takiego jak zdrowie ludzi, konsumentów, którzy kupują różne rzeczy w sklepach. O tej sprawie w ogóle nic się nie mówi.

 • antipatico

  Oceniono 20 razy 6

  Polska się zgodzi tylko pod warunkiem włączenia do umowy naszego sojusznika San Escobar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX