Polacy tylko w maju wzięli pół miliarda "chwilówek". Firmy pożyczkowe szampana jednak nie otwierają

Polacy tylko w maju zapożyczyli się w firmach udzielających tzw. "chwilówek" na kwotę ok. pół miliarda złotych. Firmy pożyczkowe nie mają jednak zbyt wielu powodów do radości - pożyczamy bowiem mniej. Czy nadchodzące zmiany w prawie jeszcze bardziej skomplikują sytuację na rynku chwilówek?
Zobacz wideo

Firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły 222,2 tys. pożyczek na łączną kwotę 551 mln zł w maju 2019 r., podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Stanowi to spadek w porównaniu do maja 2018 r., zarówno w ujęciu liczbowym - o 8,5 proc. , jak i w ujęciu wartościowym - o 12 proc

Średnia wartość udzielonej w maju pożyczki pozabankowej wyniosła 2 480 zł i była niższa od średniej wartości udzielonej pożyczki w maju 2018 r. o (-4 proc.), podano.

"Łącznie w okresie styczeń - maj 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły 1109,9 tys. pożyczek na łączną kwotę 2,846 mld zł. W analizowanym okresie firmy pożyczkowe udzieliły o (-3,2 proc.) mniej pożyczek niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a w ujęciu wartościowym spadek wyniósł (-3,3 proc.)" - czytamy w komunikacie.

W okresie pierwszych pięciu miesięcy br. 42 proc. wartości udzielonych pożyczek dotyczyło kwot powyżej 5 tys. zł, które stanowiły 11 proc. sprzedaży. W ujęciu liczbowym omawianego okresu dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 39 proc. liczby udzielonego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki udzielone na kwoty poniżej 1 tys. zł miały 9-proc. udział w sprzedaży, wskazano również.

"Dodatnia dynamika liczby udzielanych pożyczek w okresie styczeń - maj 2019 r. dotyczyła jedynie pożyczek niskokwotowych (< 1 tys. zł) i wynosiła (+5,1 proc. ) oraz wysokokwotowych (> 5 tys. zł), w przypadku których wyniosła ona (+0,7 proc.). Najwyższą ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego 1,5 do 2 tys. zł (-12 proc.)" - podsumowano.

Rząd uderza w nieuczciwych pożyczkodawców

Sytuację niektórych firm pożyczkowych może skomplikować nadchodząca zmiana prawa. Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest zwalczenie lichwy. Przepisy przewidują znaczące ograniczenie wysokości kosztów pożyczek udzielanych na krótki okres. Firmy pożyczkowe nie będą już mogły odbierać mieszkań za drobny dług.

Czytaj też: Rząd uderza w lichwę i obniża koszty pożyczek. Koniec z odbieraniem mieszkania za drobny dług

Maksymalny koszt pożyczki został też znacząco ograniczony. Górna granica kosztów pożyczki to 45 procent w skali roku dla dodatkowych kosztów i 10 proc. dla oprocentowania. Ci, którzy oferują szybkie pieniądze na lichwiarskich warunkach, będą zagrożeni karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.