Polacy wydadzą na wakacje średnio 3,4 tys. zł. 37 proc. wyjedzie nad polskie morze

Na tegoroczne wakacje Polacy wydadzą średnio 3,4 tys. zł. To o aż 670 zł więcej niż przed rokiem. Najwięcej spośród ankietowanych wybrało polskie morze. Zagraniczne wakacje cieszą się niewiele mniejszą popularnością.
Zobacz wideo

Na letnie wakacje Polacy wydadzą w tym roku średnio niemal 3,4 tys. zł, wynika z najnowszego badania Providenta. To prawie o 670 zł więcej niż w ubiegłym roku. Większość badanych zamierza sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności.

Jak wynika z badania Barometr Providenta, przeprowadzonego na początku czerwca, 41 proc. badanych przyznało, że zaplanowało już letni wypoczynek. 38 proc. Polaków miesiąc przed rozpoczęciem wakacji wiedziało, że tegoroczny urlop spędzi w domu. Letnie wyjazdy są najmniej popularne wśród seniorów - 69 proc. z nich przyznało, że nie planują żadnych podróży. Tegoroczne lato spędzi w domu 29 proc. bezdzietnych, natomiast wśród osób, które mają dzieci, ten odsetek wynosi 41 proc., podano.

Ci, którzy nie wyjeżdżają, nie mają pieniędzy

" Ponad połowa osób, które nie planują żadnego wyjazdu, jako powód podaje brak pieniędzy. Ten czynnik jest zdecydowanie najważniejszy dla osób w wieku 40-59 lat. Aż 62 proc. osób z tej grupy wiekowej stwierdziło, że to brak funduszy jest dla nich największą przeszkodą. Natomiast młodzi częściej niż inne grupy wiekowe wskazują, że nie wyjadą z powodu braku urlopu.

Czytaj też: PZU za darmo ubezpieczy dzieci na wakacje. W zamian rozda dane rodzica wielu firmom

Zadeklarował tak co trzeci badany z najmłodszej grupy wiekowej. Dla wielu studentów letnie miesiące to czas zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń. Młodzi chętnie korzystają z praktyk i staży, a także dorabiają, wykonując prace sezonowe" - powiedziała kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska Karolina Łuczak, cytowana w komunikacie.

Polacy wydadzą na wakacje znacznie więcej niż przed rokiem

Wakacyjne wydatki są obciążeniem dla domowego budżetu. Średnio Polacy planują przeznaczyć na letni wypoczynek ok. 3,396 tys. zł. To niemal o 670 zł więcej niż rok wcześniej. Najwięcej na wyjazd wydadzą osoby w wieku 40-59 lat, bo ponad 4 tys. zł. Natomiast najmniejszym budżetem dysponują młodzi w wieku 15-24 lat, którzy na wakacyjne podróże zamierzają przeznaczyć średnio 2,05 tys. zł. Dodatkowo 34 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej nie zamierza przekroczyć sumy 1 tys. zł, wskazano również.

"Większość Polaków finansuje swoje urlopy z oszczędności. Najczęściej są to środki zbierane przez okres krótszy niż pół roku. Natomiast co trzeci Polak jest w stanie pokryć wydatki na ten cel z bieżących dochodów. Tylko 5 proc. myśli o wzięciu pożyczki lub skorzystaniu z karty kredytowej. Jak pokazują wyniki badania, budżety na letnie podróże planujemy w sposób odpowiedzialny, a o wakacjach myślimy z dużym wyprzedzeniem" - dodała Łuczak.

Większość Polaków wyjedzie nad polskie morze

Wciąż najpopularniejszym kierunkiem letnich wojaży pozostaje polskie morze. Nad Bałtykiem wakacje zamierza spędzić 37 proc. respondentów. Niewiele mniejszy odsetek, bo 32 proc., wyjedzie za granicę. Polskie góry odwiedzi zaledwie 15 proc. badanych. Ulubionym środkiem transportu Polaków jest samochód - 61 proc. badanych zadeklarowało, że na wypoczynek pojedzie autem. Z komunikacji zbiorowej, tj. pociągów, samolotów i busów, skorzysta 36 proc. Samochód jest najmniej popularny wśród najmłodszych i najstarszych respondentów. W obu tych grupach będzie nim podróżować zaledwie połowa badanych.

Badanie zrealizował PBS w dniach 31 maja - 2 czerwca 2019 r. na ogólnopolskiej próbie N=1000 Polaków w wieku 15+.

Więcej o: