Polacy wydadzą na wakacje średnio 3,4 tys. zł. 37 proc. wyjedzie nad polskie morze

Na tegoroczne wakacje Polacy wydadzą średnio 3,4 tys. zł. To o aż 670 zł więcej niż przed rokiem. Najwięcej spośród ankietowanych wybrało polskie morze. Zagraniczne wakacje cieszą się niewiele mniejszą popularnością.
Zobacz wideo

Na letnie wakacje Polacy wydadzą w tym roku średnio niemal 3,4 tys. zł, wynika z najnowszego badania Providenta. To prawie o 670 zł więcej niż w ubiegłym roku. Większość badanych zamierza sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności.

Jak wynika z badania Barometr Providenta, przeprowadzonego na początku czerwca, 41 proc. badanych przyznało, że zaplanowało już letni wypoczynek. 38 proc. Polaków miesiąc przed rozpoczęciem wakacji wiedziało, że tegoroczny urlop spędzi w domu. Letnie wyjazdy są najmniej popularne wśród seniorów - 69 proc. z nich przyznało, że nie planują żadnych podróży. Tegoroczne lato spędzi w domu 29 proc. bezdzietnych, natomiast wśród osób, które mają dzieci, ten odsetek wynosi 41 proc., podano.

Ci, którzy nie wyjeżdżają, nie mają pieniędzy

" Ponad połowa osób, które nie planują żadnego wyjazdu, jako powód podaje brak pieniędzy. Ten czynnik jest zdecydowanie najważniejszy dla osób w wieku 40-59 lat. Aż 62 proc. osób z tej grupy wiekowej stwierdziło, że to brak funduszy jest dla nich największą przeszkodą. Natomiast młodzi częściej niż inne grupy wiekowe wskazują, że nie wyjadą z powodu braku urlopu.

Czytaj też: PZU za darmo ubezpieczy dzieci na wakacje. W zamian rozda dane rodzica wielu firmom

Zadeklarował tak co trzeci badany z najmłodszej grupy wiekowej. Dla wielu studentów letnie miesiące to czas zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń. Młodzi chętnie korzystają z praktyk i staży, a także dorabiają, wykonując prace sezonowe" - powiedziała kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska Karolina Łuczak, cytowana w komunikacie.

Polacy wydadzą na wakacje znacznie więcej niż przed rokiem

Wakacyjne wydatki są obciążeniem dla domowego budżetu. Średnio Polacy planują przeznaczyć na letni wypoczynek ok. 3,396 tys. zł. To niemal o 670 zł więcej niż rok wcześniej. Najwięcej na wyjazd wydadzą osoby w wieku 40-59 lat, bo ponad 4 tys. zł. Natomiast najmniejszym budżetem dysponują młodzi w wieku 15-24 lat, którzy na wakacyjne podróże zamierzają przeznaczyć średnio 2,05 tys. zł. Dodatkowo 34 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej nie zamierza przekroczyć sumy 1 tys. zł, wskazano również.

"Większość Polaków finansuje swoje urlopy z oszczędności. Najczęściej są to środki zbierane przez okres krótszy niż pół roku. Natomiast co trzeci Polak jest w stanie pokryć wydatki na ten cel z bieżących dochodów. Tylko 5 proc. myśli o wzięciu pożyczki lub skorzystaniu z karty kredytowej. Jak pokazują wyniki badania, budżety na letnie podróże planujemy w sposób odpowiedzialny, a o wakacjach myślimy z dużym wyprzedzeniem" - dodała Łuczak.

Większość Polaków wyjedzie nad polskie morze

Wciąż najpopularniejszym kierunkiem letnich wojaży pozostaje polskie morze. Nad Bałtykiem wakacje zamierza spędzić 37 proc. respondentów. Niewiele mniejszy odsetek, bo 32 proc., wyjedzie za granicę. Polskie góry odwiedzi zaledwie 15 proc. badanych. Ulubionym środkiem transportu Polaków jest samochód - 61 proc. badanych zadeklarowało, że na wypoczynek pojedzie autem. Z komunikacji zbiorowej, tj. pociągów, samolotów i busów, skorzysta 36 proc. Samochód jest najmniej popularny wśród najmłodszych i najstarszych respondentów. W obu tych grupach będzie nim podróżować zaledwie połowa badanych.

Badanie zrealizował PBS w dniach 31 maja - 2 czerwca 2019 r. na ogólnopolskiej próbie N=1000 Polaków w wieku 15+.

Więcej o:
Komentarze (40)
Polacy wydadzą na wakacje średnio 3,4 tys. zł. 37 proc. wyjedzie nad polskie morze
Zaloguj się
 • jamarcin

  Oceniono 5 razy 3

  3,4 tyś??? chyba na Zegrzu....4 osobowa rodzina (z dzieciakami w wieku 14 i 9) 2 tyg AI, dobry hotel to wydatek kilkunastu tysięcy...dokładając ok 1000 e na atrakcje itp., dobijamy do 20-25tys...

 • czarna_zoska

  Oceniono 7 razy 3

  Rok temu w Łebie w Lipcu....nigdy wiecej.
  Na plazy puszki i butelki, dzieci siusiajace w piasek, bo rodzicom nie chce sie isc do tojtojki 50 metrow. Ryczace grube "karki" kareoke "Cala sala wypie...". To zapamietalam z nad Bałtyku w sezonie wakacyjnym. Poza sezonem jest pieknie i spokojnie,

 • pct3

  Oceniono 2 razy 2

  ale jak to liczone? Te 3,4 tysiąca to na osobę? W tym dzieci? Jeśli tak, to wygląda na to że zupełnie przyzwoity poziom już jest, skoro 4 osobowa rodzina planuje wydać 11 tysiecy złotych.
  To w dalszym ciągu są wakacje oszczędnościowe i nie chodzi tylko o Bałtyk (jednak Włochy czy Francja są nadal droższe i to wyraźnie), ale to już jest kwota, że tak powiem "europejska". W drugiej lidze, oczywiście, ale jednak Europy.
  Ja na wakacje oszczędzam przez cały rok, ale staram się by nie były oszczędnościowe. No i takie 11 tysięcy na 4 osoby to starcza na tydzień wtedy, bez rozrzutności ale i bez skąpienia.
  Podróżowanie to dość droga przyjemność.....

 • markonim

  Oceniono 1 raz 1

  Już dawno wyleczyłem się z wakacji w Polsce. Również nie korzystam z biur podróży bo wtedy ląduje się najczęściej w hotelu z innymi krajanami. Sam szukam kwatery i w dwie rodziny organizujemy cały wyjazd. Nie jesteśmy wtedy skazani na parawaning i inne atrybuty polskiego morza. Za granicą nie musimy obcować z Januszami robiącymi kanapaki na plażę zalewającymi się od rana gorzałą. Po prostu luz i totalny relaks.

 • ja_prostak

  Oceniono 3 razy 1

  Owszem jeżdżę dość często nad Ocean Bałtycki, ale tylko na parę godzin , wykąpać się ,wypić kawę, trochę połazić i do domu. W zupełności mi to starcza.

 • quinquedactylus

  Oceniono 3 razy 1

  "nad Bałtykiem wakacje zamierza spędzić 37 proc. respondentów"
  Ulubione intelektualne rozrywki januszopolactwa, czyli parawaning browarkowy.

 • pierwszychamrp

  Oceniono 5 razy 1

  O jezu, znowu najazd stonki i nocne wrzaski z balkonów "GRAŻYNAAA, CHONO, SZWECJE WIDAĆ!".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX