Adidas przegrywa trzy paski w unijnym sądzie. Nie będą już chronione prawem

Niemiecki gigant odzieżowy przegrywa sprawę o trzy paski. Wcześniej urząd UE do spraw własności intelektualnej, a dziś Sąd Unii Europejskiej przy Trybunale Sprawiedliwości UE orzekły o tym, że charakterystyczne paski Adidasa nie będą już chronione jako znak towarowy.
Zobacz wideo

Sąd w Luksemburgu uznał, że koncern nie zdołał wykazać, że trzy paski uzyskały na całym terenie Unii Europejskiej odróżniający charakter. Sprawa nawiązuje do 2014 r., kiedy urząd UE regulujący własność intelektualną - EUIPO - zarejestrował na rzecz Adidasa trzy równoległe paski jako znak towarowy dla odzieży, obuwia i nakryć głowy.

Niedługo po tym belgijska firma Shoe Branding Europe BVBA zawnioskowała o unieważnienie tej decyzji, argumentując, że trzy paski Adidasa nie mają charakteru odróżniającego produkty niemieckiej firmy. W 2016 r. EUIPO zdecydowała się przychylić do wniosku Belgów, na skutek czego unieważniła wcześniejszą decyzję. Wtedy Adidas odwołał się od tej decyzji do unijnego sądu przy Trybunale Sprawiedliwości UE. Dziś przegrał sprawę, sąd podzielił decyzję EUIPO.

Jak donosi serwis Business Line, sędziowie uznali, że trzy paski Adidasa nie są wzorem czy logotypem (w przeciwieństwie do znaków handlowych marki), ale zwykłym znakiem graficznym.

Sąd stwierdził, że EUIPO nie popełniło błędu w ocenie, uznając, iż spółka Adidas nie dowiodła, że sporny znak towarowy był używany na całym obszarze Unii i że uzyskał na całym tym obszarze charakter odróżniający w następstwie używania

- argumentował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Koncern rozczarowany wyrokiem

Sąd uznał ponadto, że przedstawione przez Adidasa dowody dotyczyły w wystarczającym stopniu wyłącznie pięciu spośród krajów Wspólnoty, a to za mało, aby uznać trzy paski za chroniony prawem unijnym znak towarowy.

Adidas jest rozczarowany decyzją trybunału i zapowiada dalsze wykorzystanie słynnych trzech pasków. Poza tym, jak podaje serwis Deutsche Welle, według odzieżowego giganta orzeczenie dotyczy tylko jednej z wersji trzech pasków, przy czym nie podano dokładnie której. – To orzeczenie ogranicza się tylko do specyficznego wariantu znaku i nie ma wpływu na szeroką ochronę, jaką objęty jest w Europie wzór trzech pasków – powiedział rzecznik firmy.

Adidas AG to niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową, założone w 1924 r. przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów. Obecnie oferta firmy jest podzielona na kilka segmentów dedykowanych m.in. zastosowaniom sportowym, lifestyle’owi czy promowaniu ekologii. Spółka jest notowana na emieckiej giełdzie od 1995 r.

Więcej o:
Komentarze (58)
Adidas przegrywa trzy paski w unijnym sądzie. Nie będą już chronione prawem
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 36 razy 32

  A u nas na bazarku zawsze sprzedawali z czterema paskami, ponoć jeden był w gratisie.

 • glowny_pasazer

  Oceniono 25 razy 23

  Paski były od stuleci elementem stroju ludowego z okolic Łowicza.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 15

  To tragedia dla dresów - nie będą już mogli nosić dresów adidasa. Jak żyć ...

 • platonis

  Oceniono 7 razy 5

  jak to,przeca każdy wie że 3 paski to Adidas..
  Teraz będzie 4 paski ,jeden gratis..:)

 • druga_wieza

  Oceniono 4 razy 4

  NIGDY NIE POWINNY BYĆ CHRONIONE. Może w ogóle ktoś opatentuje paski, a inny kratkę na koszuli?

 • 6nine9

  Oceniono 6 razy 4

  No proszę, teraz już będę wiedział że nazwa firmy pochodzi od popularnego imienia Adolf.

 • enen4

  Oceniono 10 razy 4

  O co chodzi z tym prestiżem? Zamiast przepłacać za miernej jakości odzież lepiej kupić tej samej jakości ciuchy na bazarku bez pasków, łyżew. Reszte przeznaczyć na cele charytatywne, lub psychologa, który wytłumaczy, że "nie szata zdobi człowieka".
  Nie rozumiem jak kogoś może uczynić szczęśliwym fakt, że reklamuje jakąś firme i jeszcze za to słono płaci. Frajerów nie brakuje i jeszcze się tym szczycą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX