Adidas przegrywa trzy paski w unijnym sądzie. Nie będą już chronione prawem

Niemiecki gigant odzieżowy przegrywa sprawę o trzy paski. Wcześniej urząd UE do spraw własności intelektualnej, a dziś Sąd Unii Europejskiej przy Trybunale Sprawiedliwości UE orzekły o tym, że charakterystyczne paski Adidasa nie będą już chronione jako znak towarowy.
Zobacz wideo

Sąd w Luksemburgu uznał, że koncern nie zdołał wykazać, że trzy paski uzyskały na całym terenie Unii Europejskiej odróżniający charakter. Sprawa nawiązuje do 2014 r., kiedy urząd UE regulujący własność intelektualną - EUIPO - zarejestrował na rzecz Adidasa trzy równoległe paski jako znak towarowy dla odzieży, obuwia i nakryć głowy.

Niedługo po tym belgijska firma Shoe Branding Europe BVBA zawnioskowała o unieważnienie tej decyzji, argumentując, że trzy paski Adidasa nie mają charakteru odróżniającego produkty niemieckiej firmy. W 2016 r. EUIPO zdecydowała się przychylić do wniosku Belgów, na skutek czego unieważniła wcześniejszą decyzję. Wtedy Adidas odwołał się od tej decyzji do unijnego sądu przy Trybunale Sprawiedliwości UE. Dziś przegrał sprawę, sąd podzielił decyzję EUIPO.

Jak donosi serwis Business Line, sędziowie uznali, że trzy paski Adidasa nie są wzorem czy logotypem (w przeciwieństwie do znaków handlowych marki), ale zwykłym znakiem graficznym.

Sąd stwierdził, że EUIPO nie popełniło błędu w ocenie, uznając, iż spółka Adidas nie dowiodła, że sporny znak towarowy był używany na całym obszarze Unii i że uzyskał na całym tym obszarze charakter odróżniający w następstwie używania

- argumentował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Koncern rozczarowany wyrokiem

Sąd uznał ponadto, że przedstawione przez Adidasa dowody dotyczyły w wystarczającym stopniu wyłącznie pięciu spośród krajów Wspólnoty, a to za mało, aby uznać trzy paski za chroniony prawem unijnym znak towarowy.

Adidas jest rozczarowany decyzją trybunału i zapowiada dalsze wykorzystanie słynnych trzech pasków. Poza tym, jak podaje serwis Deutsche Welle, według odzieżowego giganta orzeczenie dotyczy tylko jednej z wersji trzech pasków, przy czym nie podano dokładnie której. – To orzeczenie ogranicza się tylko do specyficznego wariantu znaku i nie ma wpływu na szeroką ochronę, jaką objęty jest w Europie wzór trzech pasków – powiedział rzecznik firmy.

Adidas AG to niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową, założone w 1924 r. przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów. Obecnie oferta firmy jest podzielona na kilka segmentów dedykowanych m.in. zastosowaniom sportowym, lifestyle’owi czy promowaniu ekologii. Spółka jest notowana na emieckiej giełdzie od 1995 r.

Więcej o: