Produkcja przemysłowa rośnie nieco wolniej. GUS podał dane za maj

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 7,7 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wolniej niż w kwietniu, ale eksperci spodziewali się nawet mocniejszego spowolnienia. Ekonomiści PKO BP wskazują na dobrą kondycję branż związanych z eksportem.
Zobacz wideo

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w maju 2019 r. o 7,7 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W kwietniu ten wzrost wyniósł wobec wzrostu o 9,2 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym wskaźnik się nie zmienił.

GUS: Produkcja przemysłowa w górę o 7,7 proc.

Średnia oczekiwań ekspertów była nawet nieco wyższa niż dane opublikowane przez GUS.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 0,2 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br." - czytamy w komunikacie. 

Ekonomiści PKO BP zauważają w komentarzu, że przodują branże z istotnym udziałem w sprzedaży eksportowej. Produkcja pozostałego sprzętu transportowego, która wzrosła o 36,9 proc. rdr, a także urządzeń elektrycznych, pojazdów samochodowych czy wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych). W kolejnych miesiącach pomóc może odbicie na rynku motoryzacyjnym w Europie - są już jego sygnały, rejestracja nowych pojazdów w maju wzrosła pierwszy raz od dziewięciu miesięcy.

"Wyniki branż eksportowych w 2q (poparte dobrymi wynikami eksportu za kwi.) wskazują, że w 2q wyniki eksportu i wkład eksportu netto do PKB mogą pozytywnie zaskoczyć" - pisze PKO BP.

Więcej o: