Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w maju 2019 r. o 7,7 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W kwietniu ten wzrost wyniósł wobec wzrostu o 9,2 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym wskaźnik się nie zmienił.
Średnia oczekiwań ekspertów była nawet nieco wyższa niż dane opublikowane przez GUS.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 0,2 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br." - czytamy w komunikacie.
Ekonomiści PKO BP zauważają w komentarzu, że przodują branże z istotnym udziałem w sprzedaży eksportowej. Produkcja pozostałego sprzętu transportowego, która wzrosła o 36,9 proc. rdr, a także urządzeń elektrycznych, pojazdów samochodowych czy wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych). W kolejnych miesiącach pomóc może odbicie na rynku motoryzacyjnym w Europie - są już jego sygnały, rejestracja nowych pojazdów w maju wzrosła pierwszy raz od dziewięciu miesięcy.
"Wyniki branż eksportowych w 2q (poparte dobrymi wynikami eksportu za kwi.) wskazują, że w 2q wyniki eksportu i wkład eksportu netto do PKB mogą pozytywnie zaskoczyć" - pisze PKO BP.