Polacy coraz częściej "rzucają papierami". Są branże, w których 24 proc. osób zmienia pracę

Polacy nie boją się już o utratę pracy - są skłonni częściej niż kiedykolwiek wcześniej ją zmienić. Dla coraz większej grupy osób nie liczy się wyłącznie pensja, ale i wygoda i ogólna atmosfera.
Zobacz wideo

W ciągu ostatniego roku 16 proc. Polaków zmieniło pracę. Przyglądając się jednak poszczególnym branżom wyraźnie widać, że w niektórych profesjach rotacja kadr jest znacząco wyższa i wynosi nawet 24 proc. Tak jest w przypadku firm transportowych, spedycyjnych i logistycznych - wynika z danych Antal publikowanych przez "Rzeczpospolitą". Potwierdzają to dane GUS, wedle których właśnie w tej branży jest największe "ssanie" na pracowników. 

Wysoki, bo wynoszący 21 proc. odsetek odejść zanotowała też branża kancelarii prawnych i konsultingu. Niewiele mniejszy, 20-procentowy, centra usług dla biznesu. W handlu detalicznym współczynnik wynosi tyle co średnia dla wszystkich branż - 16 proc. 

Czytaj też: Santorski: Połowa Polaków chce łagodnej dyktatury. Woli narzekać, odrabiać lekcje, a czasem stracić pracę

Polacy chcą nie tylko podwyżek

Głównym czynnikiem motywującym do zmiany pracy jest duże zapotrzebowanie rynku. Pracodawcy prześcigają się nie tylko w wynagrodzeniach, ale i warunkach pracy i dodatkowych benefitach. A dla pracowników coraz większe znaczenie ma nie tylko wysokość pensji, ale i wygodny dojazd, bardziej elastyczne warunki pracy czy atmosfera panująca w zakładzie pracy. 

O dobrej sytuacji na rynku pracy świadczą też dane o bezrobociu. Liczba bezrobotnych w końcu maja wyniosła 907 tysięcy 100 osób i w porównaniu z majem ubiegłego roku była niższa o 95 tysięcy osób. Minister Bożena Borys-Szopa wyjaśniła, że spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, jednak najsilniejszy w warmińsko-mazurskim - o 5,8 procent i zachodniopomorskim - o 4 procent.

Utrata pracy nie jest dramatem

Z badań, które przytoczył w rozmowie z Next Gazeta.pl Jacek Santorski wynika, że pierwszy raz od 25 lat mamy tak niewielki odsetek Polaków, którzy boją się utraty pracy. Teraz jest ich paręnaście procent, w ubiegłym roku było ich kilka procent więcej.

Jak wskazuje GUS, liczba pracujących w gospodarce narodowej systematycznie rośnie od 2012 r. W całym 2018 r. wzrosła o 2 proc., przekraczając na jego koniec 16 mln. Ta liczba uwzględnia zarówno osoby pracujące w pełnym wymiarze godzinowym, jak i "niepełnozatrudnione". Przeciętne zatrudnienie, czyli w przeliczeniu na pełne etaty, wyniosło na koniec 2018 r. ponad 10,6 mln.

Więcej o: