Lotos kupił platformę wiertniczą na Bałtyku. Większej nigdy nie miał. Może wiercić ponad 7,5 km w głąb

Lotos Petrobaltic z grupy kapitałowej Lotos zakupił od firmy Maersk platformę wiertniczą, która ma trafić na złoże B3 na Bałtyku, podał Lotos.
Platforma o nazwie Giant, zakupiona od firmy Maersk, będzie piątą i największą ze wszystkich platform należących do Lotos Petrobaltic. Spółka jako jedyna prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów w polskiej strefie Morza Bałtyckiego od blisko 30 lat

- czytamy w komunikacie.

Zbudowana w 1986 roku w Japonii platforma została w pełni zmodernizowana w 2012 roku. Wcześniej platforma należąca do duńskiego armatora z siedzibą w Kopenhadze operowała na wodach Morza Północnego. Obecnie przebywa w porcie Esbjerg, gdzie jest przygotowywana przez polską załogę do operacji holowania. Zakładana trasa holowania podzielona na dwa etapy będzie przebiegała na linii Esbjerg-Frederikshavn i Frederikshavn-Gdańsk.

"Po wykonaniu prac przystosowawczych wymaganych do odnowienia klasy oraz przeszkoleniu załogi, platforma rozpocznie prace rekonstrukcyjne na Bałtyku. Jej zadaniem będzie wykonanie przewidzianych rekonstrukcji 7 odwiertów na złożu B3 (B3-5, B3-6, B3-8, B3-9, B3-13, B3-14, B3-15)" - powiedział prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk, cytowany w komunikacie.

Nim platforma zostanie odholowana na złoże B3, musi zostać odpowiednio oznakowana i przystosowana do potrzeb pracy na Bałtyku.

Podstawowe parametry jednostki:
Długość: 84 m
Szerokość: 90 m
Długość nóg: 160 m
Wyporność: 24,284.6 ton
Maksymalna głębokość akwenu: 350 ft /107 m
Maksymalna wysokość fali: 27 m
Średnia prędkość wiatru: 43,5 m/sec
Maksymalny prąd: 1,15 m/sec
Air gap: 21,2 m

Platforma może wiercić do głębokości 25 tys. stóp (7 620 m), podano również.

Lotos Petrobaltic to spółka z grupy kapitałowej Lotos, odpowiedzialna za wydobycie węglowodorów na Bałtyku.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.

Zobacz wideo
Więcej o: