Po pietruszce i ziemniakach przyszedł czas na usługi. Ich ceny podskoczyły

Wzrost cen w Polsce nie ogranicza się jedynie do żywności. Rosną także ceny usług. Wywóz śmieci jest tylko najbardziej spektakularnym, ale wcale niejedynym przykładem.
Zobacz wideo

Z danych GUS jednoznacznie wynika, że ceny usług w Polsce wyraźnie drożeją. W porównaniu z zeszłym rokiem najbardziej podskoczyły ceny wywozu śmieci - o blisko 19 proc. 

Ten spektakularny przykład nie jest jedyny. O ponad 5 proc. więcej płacimy za usługi lekarskie, a także fryzjerskie i kosmetyczne. Niewiele mniej, bo o 4,6 proc. podrożała opieka społeczna. Restauracje i hotele żądają za swoje usługi o 4,1 proc. więcej, stomatolodzy o 3,6 proc. Zdrożały też usługi związane z turystyką - o 2,9 proc.

Z danych GUS wynika, że niektóre sektory odnotowały spadek. Największy dotyczy usług telekomunikacyjnych, które są tańsze o 2,4 proc. Niewielki, bo wynoszący 0,5 proc. spadek cen odnotował też transport. 

Żywność mocno drożeje. Ile wzrosły ceny?

Warto przypomnieć dane dotyczące wzrostu ceny żywności. Dane za kwiecień i maj nie pozostawiają wątpliwości. Sama żywność ogółem (bez napojów) była w ubiegłym miesiącu o 5,4 proc. droższa w porównaniu z majem ubiegłego roku. Są grupy produktów, których ceny wzrosły jeszcze mocniej. Wśród nich wyróżniają się warzywa - podrożały aż o 22,6 proc. rok do roku. Co prawda głównym powodem tego wzrostu była susza, ale inflacji nie robi to żadnej różnicy. 

Sucha statystyka to jedno, a ceny poszczególnych produktów to drugie. I tak ziemniaki podrożały o 138 proc. (w porównaniu do maja zeszłego roku), biała kapusta o 640, cebula o 246 proc., równie spektakularny wzrost odnotowała też legendarna już pietruszka. 

Według oficjalnych danych GUS wzrost cen pomiędzy kwietniem a marcem był jeszcze bardziej jaskrawy, bo najwyższy od ośmiu lat. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy przyrost cen w maju, okaże się, że na przestrzeni 26 lat ceny rosły równie szybko tylko dwa razy. 

Czytaj też: Produkcja przemysłowa rośnie nieco wolniej. GUS podał dane za maj

Według ekonomistów ceny żywności jeszcze przez jakiś czas będą wpływać na podwyższenie ogólnego wskaźnika cen towarów i usług. Sama inflacja także może rosnąć. Credit Agricole na przykład zakłada w swojej prognozie, że na początku przyszłego roku wyniesie 3 proc. Wzrost cen usług z pewnością może być kolejnym impulsem dla inflacji. 

Więcej o: