Złoto najdroższe od sześciu lat. Powód to nie tylko Iran. "Oliwy do ognia dolał Donald Trump"

Złoto we wtorek zdrożało do najwyższych poziomów od sześciu lat. Ma to związek ze wzrostem napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Do tego dochodzą niedawne zapowiedzi amerykańskiego banku centralnego. W obu tych tematach rolę odgrywa Donald Trump.
Zobacz wideo

Złoto na światowych rynkach kosztuje już ponad 1420 dolarów za uncję. Jeszcze pod koniec maja było to mniej niż 1300 dolarów za uncję. W ciągu ostatniego miesiąca złoto zdrożało o ponad 10 proc.

Złoto. Notowania z ostatniego miesiącaZłoto. Notowania z ostatniego miesiąca źródło: investing.com

Złoto pod wpływem geopolityki

Tym samym notowania złota są na najwyższym poziomie od sześciu lat. Przyczyn tego wzrostu jest kilka. Tą, która w ostatnich dniach zwracała uwagę nie tylko rynków, jest konflikt na linii Teheran - Waszyngton. Po zestrzeleniu amerykańskiego drona zwiadowczego i ostrych komunikatach obu stron wzrosło bowiem ryzyko przerodzenia się napięcia w konkretne działania, nawet militarne.

Konflikt z Iranem straszy więc inwestorów, a część z nich w chwilach niepewności przesuwa inwestycje z aktywów bardziej ryzykownych na tak zwane bezpieczne przystanie. Za taką bezpieczną przystań postrzegane jest właśnie między innymi złoto. Stąd to, co dzieje się wokół Iranu - w tym także nałożenie nowych sankcji przez USA i sugestie o zamkniętej ścieżce dyplomatycznych negocjacji - podbija ceny kruszcu.

Poza tym - przed nami szczyt G-20, na którym Donald Trump i Xi Jinping mają rozmawiać na temat ciągnącego się od wielu miesięcy sporu handlowego.

Czytaj też: Bank centralny Rosji na potęgę kupuje złoto i waluty. Historia uczy, że nie wróży to nic dobrego

Fed i dolar

Jest też jeszcze amerykański bank centralny (Fed). Fed w ubiegłym tygodniu zasugerował, że jest gotowy luzować politykę monetarną, czyli obniżać stopy procentowe.

- Oliwy do ognia dolał Donald Trump, który za pośrednictwem Twittera otwarcie skrytykował działania bankierów centralnych zza oceanu. Amerykański prezydent stwierdził, że Fed nie wie, co robi, i że podniesienie stóp procentowych w zeszłym roku było błędem. Choć w ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna utrzymała stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie, rynek jest przekonany, że na kolejnym posiedzeniu członkowie FOMC zadecydują o obniżeniu stóp procentowych. Luzowanie monetarne w Stanach Zjednoczonych ma kluczowe znaczenie dla cen złota. Obniżki stóp wspierają bowiem deprecjację amerykańskiej waluty, a słabszy dolar przyczynia się do wyższych cen metalu wyrażonych w USD - pisze w komentarzu Paweł Grubiak, doradca inwestycyjny i prezes Superfund TFI.

Więcej o: