Irlandia. Wygrana obrońców zwierząt. Wkrótce koniec z hodowlą zwierząt na futra
Jak podaje "Independent" decyzja te będzie zwrotem o 180 stopni w retoryce obecnie rządzącej partii Fine Gael, która do tej pory nie była skora do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra. Minister rolnictwa Irlandii Michael Creed w lutym tego roku zarzekał się, że rząd nie ma w planach wprowadzenia zakazu prowadzenia ferm futrzarskich. Argumentem było to, że jest to jedna z najbardziej uregulowanych prawnie działalności.
Irlandzki Parlament w przyszłym miesiącu zajmie się projektem ustawy wprowadzającej zakaz hodowli zwierząt na futra
Na ministra rolnictwa naciskają irlandzkie partie Fianna Fail, Sinn Fein, Partia Pracy, Independents 4 Change, Partia Zielonych oraz Socjaldemokraci. Poparły one aktywistkę i polityczkę partii Dail Ruth Coppinger, która przygotowała projekt zakazujący działania ferm futrzarskich. Ma on zostać poddany parlamentarnej debacie w przyszłym miesiącu.
Dodatkowo irlandzki rząd odczuwa presję ze strony 13 krajów Unii Europejskiej, które decydują się na zakaz hodowli zwierząt na futra. Zakaz ten oraz wygaszanie ferm obowiązują już m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii, Luksemburgu, Czechach, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii. W następnych latach zakaz ten zacznie obowiązywać także w Norwegii, Holandii, Belgii oraz Bośni i Hercegowinie. Aktywiści są zdania, że zakaz prowadzenia ferm futerkowych wpisuje się także w modowe trendy - do tej pory z naturalnych futer zrezygnowały takie firmy jak Gucci, Versace, Jimmy Choo i Chanel.
Trzy farmy futrzarskie znajdujące się w Donegal, Keryy i Laois w Irlandii hodują około 200 tysięcy norek. Zwierzęta przetrzymywane są w metalowych, bardzo ciasnych klatach. W wieku zaledwie sześciu miesięcy są uśmiercane (przez zagazowanie), a następnie oskórowane.
-
NBP z nowym pomysłem na emerytury. Świadczenie miałoby być wypłacane w formie dożywotniej renty
-
Szwecja wstrzymuje płatności za szczepionkę Pfizera. "To jest niedopuszczalne"
-
Brexit. Wielka Brytania oferuje obywatelom UE zachęty finansowe do opuszczenia kraju
-
Lokale gastronomiczne zamknięte do maja? Szef PFR: Wtedy zniknie powód do tego, żeby zamykać firmy
-
Drogi ekspresowe płatne dla osobówek? Fiskus chce pobierać opłaty, ministerstwo precyzuje
- 1 lutego siłownie same zniosą restrykcje. "Nie mamy wyboru. Otworzymy się teraz, albo w ogóle"
- Działania podejmowane przez Velvet CARE w walce z ochroną środowiska
- Mały ZUS Plus. Przedsiębiorcom zostało niewiele czasu na zgłoszenie
- Bill Gates przestrzega przed kolejnymi pandemiami. "Może być dziesięciokrotnie gorsza"
- Dworczyk: Możliwe lekkie rozluźnienie restrykcji. "Trzeba patrzeć z ostrożnym optymizmem"