Przez upały padł rekord zapotrzebowania Polski na prąd - już drugi raz w tym miesiącu

W środę 26 czerwca do Polski i innych krajów Europy Zachodniej dotarła fala afrykańskiego powietrza. Tego dnia termometry wskazywały prawie 40 stopi w cieniu. Kumulacja upału spowodowała, że w Polsce pobity został rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie letnim oraz rekord importu mocy elektrycznej.
Zobacz wideo

W tym tygodniu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami w niemal całej Polsce. Jak się okazało wysoka temperatura miała wpływ także na pobór energii elektrycznej.

Padł kolejny rekord na pobór energii elektrycznej w Polsce

W środę w najcieplejszych regionach Polski termometry pokazały aż 36 stopni. Nie było to obojętne dla polskiej energetyki: tego dnia do naszego kraju sprowadzono z innych krajów aż 2,7 GW mocy elektrycznej. Jest to najwyższy wynik w historii.

Na oficjalnym Twitterze Polskich Sieci Elektroenergetycznych pojawiła się informacja, że w środę 26 czerwca o godzinie 13:15 padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną. W szczycie porannym okresu letniego zapotrzebowanie na prąd wyniosło około 24 140 MW.

Poprzedni rekord ustanowiony był kilka dni wcześniej. Według danych PSE 12 czerwca o godzinie 13:15 zapotrzebowanie na moc w szczycie rannym okresu letniego wyniosło 24 096 MW.

Więcej o: