To może być najcieplejszy czerwiec od 20 lat. Jak upał wpływa na gospodarkę? Biznes odczuwa skutki

Ostatnie upały dają się we znaki nie tylko martwiącym się suszą rolnikom. Odczuwają je też przedsiębiorcy z innych branż. Zmiany klimatyczne stają się coraz poważniejszym tematem w rozważaniach ekonomistów, w tym z największych banków centralnych. Powinniśmy zacząć się do tego przyzwyczajać.
Zobacz wideo

W związku z ostatnią falą upałów szykuje się nam wyjątkowo ciepły czerwiec. Pojawia się ryzyko suszy hydrologicznej i problemu z plonami. To problem w pierwszej kolejności dla rolników, w dalszej płacą za to wszyscy. Rok temu zbiory warzyw były słabe w związku z czynnikami pogodowymi, przez co wciąż jeszcze ich ceny są wysokie, podbijając ogólny wskaźnik inflacji.

Do tego dochodzi problem wód gruntowych. W kolejnych dwóch miesiącach w dziesięciu województwach możliwe są utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę ze studni gospodarskich. Informację tę podał właśnie zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Temperatura w Polsce bije rekordy

Najwięcej uwagi zwracały w ostatnich dniach temperatury. Nad Europą, w tym Polską, pojawiło się afrykańskie powietrze. Serwis meteoprognoza.pl podał, że w środę 26 czerwca w województwie lubuskim, w Radzyniu, zanotowano 38 stopni - to najwyższa w historii pomiarów temperatura w Polsce w czerwcu. Ten sam serwis poinformował też, że w Zielonej Górze średnia dobowa temperatura przekroczyła 30 stopni. Średnia dobowa w Polsce, w klimacie umiarkowanym.

Wszystko wskazuje na to, że mijający miesiąc będzie najcieplejszym czerwcem od wielu lat. Przynajmniej od 20. Takie wyliczenia opublikował na Twitterze mBank Research.

Ekonomiści wyjaśniają pod postem, że temperatura jest o ponad 5 stopni powyżej normy. To, że kwestie klimatyczne są już regularnie śledzone przez ekonomistów pokazuje, jak istotny jest to temat, ważny nie tylko dla działaczy ekologicznych. Zmiany klimatu będą mieć bardzo poważne skutki dla globalnej gospodarki - te skutki widać już teraz.

Gospodarka odczuwa zmiany klimatu

W Europie susza obniża zbiory - warzyw, ale też zbóż. Coraz bardziej wysycha Ren, jedna z ważnych szlaków transportu w Niemczech, ale o znaczeniu również międzynarodowym. Także w Niemczech zdecydowano się właśnie ograniczyć dozwoloną prędkość na części autostrad - bo upał zagraża nawierzchniom dróg.

W Polsce padł właśnie letni rekord zapotrzebowania na prąd, w związku z czym musieliśmy importować moc od sąsiadów. W środę sprowadziliśmy jej najwięcej w historii. Wykorzystanie energii elektrycznej rośnie między innymi dlatego, że w upały chętniej korzystamy z klimatyzatorów. Firmy będą musiały więc liczyć się z wyższymi rachunkami za prąd.

Jedni na upałach zarabiają, ale wielu ponosi ich koszty - o czym przypomina "Puls Biznesu". - Radykalnie wysokie temperatury negatywnie wpływają w zasadzie na wszystkie przedsiębiorstwa. Podstawowym problemem jest istotny spadek wydajności pracowników - mówi gazecie Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. To tego oczywiście działający w branży spożywczej, rolnej, czy produkujący inne towary, które w wyniku wysokich temperatur mogą się popsuć, narażeni są na dodatkowe szkody.

Zobacz też: Ekspert: Nie ma siły, żeby można było wzrost kosztów produkcji żywności wchłonąć i nie podnieść cen

Fed ostrzega przed kryzysem finansowym

Sprawę zmian klimatycznych zauważają już nawet banki centralne. W tym ten największy, którego decyzje wpływają na rynki globalne - amerykański Fed. Przedstawiciel z oddziału banku w Fed San Francisco w marcu opublikował list w tej sprawie.  "W tym stuleciu gospodarkę zmieniają trzy główne siły: zmiany demograficzne w kierunku starszej populacji, szybki postęp technologiczny i zmiany klimatu" - czytamy w dokumencie. W skrajnych scenariuszach te zmiany mogą wywołać kryzys finansowy.

Z kolei jeden z członków Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zapowiedział w maju tego roku, że Fed przygotowuje amerykański system finansowy tak, by mógł on wytrzymać efekty zmian klimatycznych. 

Więcej o:
Komentarze (24)
Upał. To może być najcieplejszy czerwiec od 20 lat. Biznes odczuwa skutki
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 8 razy 4

  Trza wincyj wungla i śmieciów palić i koniecznie te lewackie filtry na kominach i rurach wydechowych wyciońć. Mariola nas uchroni! Tylko trza wincyj do kościoła chodzić!

 • remo29

  Oceniono 4 razy 2

  Rząd zbuduje za 500 pierdyliardów akumulatory ciepła i po takim lecie nie będziemy musieli w ogóle w zimę w piecach palić. I tak bym to widział.

 • danuel

  Oceniono 2 razy 2

  No to rolnicy znowu będą mieli wymówkę, żeby dowalić ceny miastowym. Gdzie ich solidarność tak jak nasza gdy putin przywalił cła na jabłka?

 • ubrana_prawda

  Oceniono 2 razy 2

  Za kilka lat woda pitna będzie tu i ówdzie reglamentowana (tak jak mięso w czasach PRL).

 • marek.usc

  Oceniono 3 razy 1

  niemcy czy europa ma podobne problemy z wodą, tyle że myślą przyszłościowo i na tą chwilę czują się zabezpieczeni w 100%

 • mg_40

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedy zakaz używania paliw stałych latem? Bo suweren porobił piece na ciepłą wodę i kopci latem nie gorzej niż zimą. Wieczorem w te upały okna nie da sie otworzyć bo suweren bierze prysznic a z kominów leci czarny dym

 • misha_xl

  0

  "Fed przygotowuje amerykański system finansowy tak, by mógł on wytrzymać efekty zmian klimatycznych" - znaczy cale złoto w ręce Szwajcarów, bo znów ukradną.
  Ciekawe, kiedy u nas nastąpi zabór mienia. A tak przy okazji - o paskudnym kradnącym złoto Bierucie wszyscy wiedzą. O tym, że wspaniała II RP zrobiła to samo w 1919, wie baaardzo niewielu...

 • gorillaglu

  0

  A jeszcze 30 lat temu były takie pory roku jak przedwiośnie i przedzimie. No, ale zniknęły przez 3 dekady przez naturalne ruchy tektoniczne (1cm na rok) na pewno.

 • nino.rota

  Oceniono 1 raz -1

  bzdura. nierozregulowana gospodarka nie znosi prozni i wszystko sie w niej bilansuje.
  Upal powodu zwiekszenie sprzedazy / obrotow / zysku producentow klimatyzatorow, lodow, piwa, wody itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX