Citi Handlowy podnosi prognozę dla PKB Polski. To kolejny taki bank w ostatnim czasie

Analitycy Citi Handlowego podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 rok do 4,7 proc. rok do roku z wcześniej oczekiwanych 4,3 proc. Wcześniej swoje oczekiwania co do tempa wzrostu polskiej gospodarki podniosło kilka innych banków komercyjnych.
Zobacz wideo

Kolejny bank postanowił podwyższyć prognozę wzrostu polskiego PKB na ten rok. Tym razem jest to Citi Handlowy.

Citi Handlowy: prognozy dla PKB Polski w górę

"Całoroczny wzrost szacujemy na około 4,6-4,7 proc., a więc tylko nieco niższy od 5,1 proc. w 2018 roku. Wynik ten byłby jednocześnie wyraźnie wyższy od prognoz formułowanych jeszcze na początku roku. Gospodarka wykazuje się bowiem zaskakująco dużą odpornością na szoki zewnętrzne, a stymulacja fiskalna pomaga podtrzymać dynamikę popytu krajowego na wysokim poziomie" - napisali ekonomiści w raporcie.

Ekonomiści podkreślają, że wraz ze spowolnieniem eksportu do krajów UE odnotowano wyraźne przyspieszenie eksportu do krajów spoza Unii - w przypadku Polski do 8,7 proc. r/r (wobec 1 proc. w kwietniu 2018) - głównie do USA i Chin.

Czytaj też: Wzrost PKB Polski w unijnej czołówce, liderem Węgry. Ekonomiści o danych: Katastrofa, której nie było

Wojny handlowe w centrum uwagi

"Biorąc pod uwagę perspektywę narastających napięć handlowych na linii Stany Zjednoczone-UE, poleganie na silnym wzroście eksportu do Stanów Zjednoczonych może nie być skuteczną strategią na dłuższą metę. Polska i Chiny są krajami o wysokim stopniu podobieństwa eksportu, co może być zarówno szansą, jak i zagrożeniem w sytuacji narastania konfliktów handlowych" - czytamy dalej.  

Według analityków Citi Handlowego, w przypadku znacznego nasilenia wojen handlowych (zwiększenie ceł przez USA, retorsje ze strony Chin, UE, Japonii) możliwy byłby scenariusz głębokiego globalnego spowolnienia.

"Nasze symulacje sugerują, że wzrost w 2020 roku mógłby być o 0,7 pkt proc. niższy niż w scenariuszu bazowym. Polska dysponuje przestrzenią fiskalną, która mogłaby zostać wykorzystana w przypadku realizacji negatywnego scenariusza wzrostu" - przewidują ekonomiści w raporcie.

Inni też podnoszą

To nie pierwsze takie podwyższenie prognoz w ostatnim czasie. Podobne jak Citi Handlowy oczekiwania co do wzrostu PKB w tym roku ma bank Credit Agricole, który podniósł je z 4,3 do 4,7 proc.  Pod koniec maja mBank podniósł swoje oczekiwania jeszcze mocniej niż Citi Handlowy, z 4,5 proc. do 5 proc. Prognozę wzrostu polskiej gospodarki z 4,2 do 4,6 proc. podnieśli wcześniej także eksperci PKO BP.

Czytaj więcej na ten temat: "Kuloodporni". PKO BP podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Ale i inflacja będzie rosnąć

Optymistyczni są też przedstawiciele rządu, na przykład minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Mamy duże szanse, żeby zbliżyć się do poziomu wzrostu gospodarczego, który mieliśmy w zeszłym roku. Mamy bardzo dobre oznaki w tych częściach gospodarki, które nie do końca najlepiej pracowały wcześniej, przede wszystkim w inwestycjach" - powiedział Kwieciński w wywiadzie dla Radia Plus.

Na początku czerwca prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński szacował, że wzrost gospodarczy w Polsce może wynieść w tym roku ok. 4,5 proc., "a może więcej".

Według przyjętych w tym tygodniu założeń makroekonomicznych do przyszłorocznego budżetu, wzrost PKB sięgnie 4 proc. w tym roku (wobec 5,1 proc. w 2018 r.), a następnie spowolni do 3,7 proc. w 2020 r.

Więcej o: