UODO: po nowelizacji ustawy pracodawcy już nie mogą wyrywkowo badać pracowników alkomatem

Jak podaje Urząd Ochrony Danych Osobowych, obecnie pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Powodem nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

UODO przyznaje, że dostaje coraz więcej zapytań związanych z badaniem pracowników przy użyciu alkomatu w kontekście ostatnich zmian w prawie. Jest to jedna z często stosowanych procedur w firmach produkcyjnych, gdzie nietrzeźwość wiąże się z wyjątkowo dużym zagrożeniem lub w miejscach, gdzie produkuje się alkohol, jak browary, rozlewnie wódek czy destylarnie.

W obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników, w tym kontroli wyrywkowych. Dodany art. 221b Kodeksu pracy, który obowiązuje od 4 maja 2019 r. określa, że tzw. dane szczególnych kategorii, w tym o zdrowiu, pracodawca może przetwarzać, gdy pracownik bądź kandydat do pracy wyrazi na to zgodę i z własnej inicjatywy przekaże takie dane. A w opinii UODO wiedza o tym, czy ktoś jest nietrzeźwy jest informacją o stanie zdrowia

- argumentują urzędnicy.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym pracownika można przebadać alkomatem, ale tylko na żądanie przełożonego i jeśli zachodzi realne podejrzenie, że pracownik spożywał alkohol w pracy lub rozpoczął pracę będąc pod jego wpływem. Badanie alkomatem może przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego np. policja lub przedstawiciel służby zdrowia, gdy chodzi o badanie krwi. Badanie musi być jednak dobrowolne.

Brzmienie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wyklucza więc wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem

- wyjaśniają urzędnicy UODO.

Co ciekawe, przełożonemu może wystarczyć uzasadnione podejrzenie wobec pracownika. Jeśli uważa, że przesłanki są wystarczające, aby podejrzewać pracownika o bycie pod wpływem alkoholu, pracodawca może zrezygnować z badania alkomatem i nie musi wzywać policji - ma też obowiązek niedopuszczenia pracownika do pełnienia swoich obowiązków. W takiej sytuacji, to pracownik nie zgadzający się z zarzutami pracodawcy może poprosić o przebadanie alkomatem.

"W opinii organu ds. ochrony danych osobowych nie ma więc podstawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom samodzielną kontrolę pracowników alkomatem. Według UODO nie można więc traktować badania stanu trzeźwości pracowników m.in. jako formy monitorowania pracy pracowników" - tłumaczą urzędnicy. Badania alkomatem pracodawca nie może ponadto argumentować zasadami BHP ani usprawiedliwiać ze względu na swój interes.

Zmiany w prawie

Obowiązujące od ponad roku RODO jest rozporządzeniem mającym na celu lepszą ochronę danych osobowych. Od 4 maja w życie weszły kolejne regulacje, co do których pojawiły się wątpliwości, czy praktykowane dotychczas wyrywkowe badanie trzeźwości w pracy nie zostanie skomplikowane przez nowe regulacje.

Czemu? Wyniki badania alkomatem mogą zostać uznane za dane na temat stanu zdrowia, których pracodawca nie może przetwarzać. Nie może ponadto wystąpić do pracownika o udzielenie zgody na przetwarzanie takich informacji. Obawy pokryły się ze stanowiskiem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej o:
Komentarze (99)
UODO: po nowelizacji ustawy pracodawcy nie mogą wyrywkowo badać pracowników alkomatem
Zaloguj się
 • denoir696

  Oceniono 34 razy 32

  Chore... Zatrudniamy kierowców ciężkich pojazdów, którzy wyjeżdżają za drogę. Rutynowymi kontrolami udało nam się parę czarnych owiec nie dopuścić do pracy i wyeliminować, co chyba nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg? Tym samym UODO bierze na siebie odpowiedzialność za skutki dodatkowych wypadkach na drogach.

 • andrzej2310

  Oceniono 21 razy 13

  Robotnik zabije ludzi koparką, będąc pod wpływem alkoholu, ale nie można go przed przystąpieniem do pracy przebadać alkomatem, bo niby w jaki sposób pracodawca ma stwierdzić, że ktoś jest na kacu po nocnym piciu? Na oko?

 • rubenss420

  Oceniono 14 razy 12

  Rządzący pis przy korycie broni Polaków?! Polak wszak w upale dużo płynów pić musi

 • student_zebrak

  Oceniono 17 razy 11

  komus zdrowo od..balo.
  Pracodawca odpowiada za ludzi i firme. Takie badanie jest podstawa BHP (w Polsce).

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 11

  Czyli KOLEJNY przypadek na to, że Polska jest krajem ludzi sprawnych inaczej, przy czym mam tu na myśli sprawność umysłową. Po pseudo "ochronie" danych, w sytuacji gdy zawiera je np. pierwsza z brzegu recepta do której dostęp ma lekarz, panienki w rejestracji i kilkanaście osób w aptece, dowodach "kolekcjonerskich" czy masowym kserowaniu dowodów, na podstawie KOLEJNEGO "mądrze" zinterpretowanego przepisu, skacowany, siadający rano za kółko kierowca autobusu, będzie mógł powiedzieć dyspozytorowi: a pocałuj mnie pan w dupę....

 • 68jacekw

  Oceniono 23 razy 11

  Przede wszystkim nie mozna badac pracownika alkomatem bo moze sie poczuc obrażony i odejdzie z pracy.

 • heresy

  Oceniono 9 razy 9

  Sam się muszę przestać badać, bo czasem mam wrażenie, że nie uzyskuję zgody!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX