Ikea i Skanska będą budować tanie domy w Wielkiej Brytanii. Nabywca zapłaci tyle, na ile go stać
Jak donosi CNN Business, Worthing - miasto w południowej Anglii - rozważa plan współpracy z deweloperem BoKlok, spółką Ikea i szwedzkiej firmy budowlanej Skanska. Obecny pomysł będzie drugim podejściem do tematu taniego budownictwa ponieważ poprzedni projekt upadł w czasie globalnego kryzysu finansowego z 2008 r.
Grupa BoKlok zbudowała ponad 11 tys. domów w całej Szwecji, Finlandii i Norwegii. Są to domy budowane w fabryce, z systemem szybkiego montażu w wyznaczonej lokalizacji. Projekt może być okazać się metodą złagodzenia poważnych niedoborów mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Innowacyjny model sprzedaży, który pozwoli sprzedać lokum za taką sumę, na jaką stać nabywcę może spowodować dalsze zmiany na lokalnych rynkach nieruchomości.
Tanie mieszkania na każdą kieszeń
Wniosek dotyczący udziału miasta Worthing w projekcie zostanie poddany bardziej rygorystycznej analizie finansowej w nadchodzących miesiącach. Wstępnie ustalono, że BoKlok zbudowałby ok. 160 domów na gruntach dzierżawionych od lokalnego samorządu, a 30 proc. lokali zostałoby przeznaczone na mieszkania miejskie. Pierwsi lokatorzy mogliby wprowadzić się do tanich domów w ciągu dwóch lat. Miesięczny czynsz wynosiłby ok. jedną trzecią ich miesięcznych zarobków.
Radni z Worthing patrzą z aprobatą na projekt. Są zdania, że modułowa budowa domów, które można złożyć w fabryce i szybko zamontować w terenie byłaby szczególnie korzystna dla miejscowości, która dysponuje ograniczonym terenem pod budowę. Ich zdaniem BoKlok byłby w stanie wybudować trzy razy więcej lokali w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.
Ikea i Skanska szukają miejsca
Budowa ma się rozpocząć w styczniu 2021 r. Mieszkańcy mogliby zacząć się wprowadzać już w kwietniu tego samego roku. Spółka BoKlok poinformowała, że w tej chwili nie może potwierdzić żadnych projektów, ale szuka potencjalnych lokalizacji w Wielkiej Brytanii, szczególnie w południowej i zachodniej części kraju.
-
Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
-
PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- Niestachów. Ośrodek narciarski wystawiony na sprzedaż. "Nie jesteśmy w stanie przetrwać do kolejnego sezonu"
- Ziemia straciła 28 bilionów ton lodu. Trend zgodny z "najgorszym scenariuszem" klimatologów
- Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
- Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
- Majątek Elona Muska przebił granicę 200 mld dolarów. Wcześniej dokonał tego tylko jeden człowiek