Ikea i Skanska będą budować tanie domy w Wielkiej Brytanii. Nabywca zapłaci tyle, na ile go stać

To, z czym kojarzy się szwedzka sieć Ikea to stosunkowo niedrogie meble, skandynawski design i hot-dogi za złotówkę. Firma ma ambitny plan, by w porozumieniu ze Skanska budować w Wielkiej Brytanii niedrogie domy, za które nabywca zapłaci tyle, na ile go stać.
Zobacz wideo

Jak donosi CNN Business, Worthing - miasto w południowej Anglii - rozważa plan współpracy z deweloperem BoKlok, spółką Ikea i szwedzkiej firmy budowlanej Skanska. Obecny pomysł będzie drugim podejściem do tematu taniego budownictwa ponieważ poprzedni projekt upadł w czasie globalnego kryzysu finansowego z 2008 r.

Grupa BoKlok zbudowała ponad 11 tys. domów w całej Szwecji, Finlandii i Norwegii. Są to domy budowane w fabryce, z systemem szybkiego montażu w wyznaczonej lokalizacji. Projekt może być okazać się metodą złagodzenia poważnych niedoborów mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Innowacyjny model sprzedaży, który pozwoli sprzedać lokum za taką sumę, na jaką stać nabywcę może spowodować dalsze zmiany na lokalnych rynkach nieruchomości.

Tanie mieszkania na każdą kieszeń

Wniosek dotyczący udziału miasta Worthing w projekcie zostanie poddany bardziej rygorystycznej analizie finansowej w nadchodzących miesiącach. Wstępnie ustalono, że BoKlok zbudowałby ok. 160 domów na gruntach dzierżawionych od lokalnego samorządu, a 30 proc. lokali zostałoby przeznaczone na mieszkania miejskie. Pierwsi lokatorzy mogliby wprowadzić się do tanich domów w ciągu dwóch lat. Miesięczny czynsz wynosiłby ok. jedną trzecią ich miesięcznych zarobków.

Radni z Worthing patrzą z aprobatą na projekt. Są zdania, że modułowa budowa domów, które można złożyć w fabryce i szybko zamontować w terenie byłaby szczególnie korzystna dla miejscowości, która dysponuje ograniczonym terenem pod budowę. Ich zdaniem BoKlok byłby w stanie wybudować trzy razy więcej lokali w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.

Ikea i Skanska szukają miejsca

Budowa ma się rozpocząć w styczniu 2021 r. Mieszkańcy mogliby zacząć się wprowadzać już w kwietniu tego samego roku. Spółka BoKlok poinformowała, że w tej chwili nie może potwierdzić żadnych projektów, ale szuka potencjalnych lokalizacji w Wielkiej Brytanii, szczególnie w południowej i zachodniej części kraju.

Więcej o: