Ikea i Skanska będą budować tanie domy w Wielkiej Brytanii. Nabywca zapłaci tyle, na ile go stać

To, z czym kojarzy się szwedzka sieć Ikea to stosunkowo niedrogie meble, skandynawski design i hot-dogi za złotówkę. Firma ma ambitny plan, by w porozumieniu ze Skanska budować w Wielkiej Brytanii niedrogie domy, za które nabywca zapłaci tyle, na ile go stać.
Zobacz wideo

Jak donosi CNN Business, Worthing - miasto w południowej Anglii - rozważa plan współpracy z deweloperem BoKlok, spółką Ikea i szwedzkiej firmy budowlanej Skanska. Obecny pomysł będzie drugim podejściem do tematu taniego budownictwa ponieważ poprzedni projekt upadł w czasie globalnego kryzysu finansowego z 2008 r.

Grupa BoKlok zbudowała ponad 11 tys. domów w całej Szwecji, Finlandii i Norwegii. Są to domy budowane w fabryce, z systemem szybkiego montażu w wyznaczonej lokalizacji. Projekt może być okazać się metodą złagodzenia poważnych niedoborów mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Innowacyjny model sprzedaży, który pozwoli sprzedać lokum za taką sumę, na jaką stać nabywcę może spowodować dalsze zmiany na lokalnych rynkach nieruchomości.

Tanie mieszkania na każdą kieszeń

Wniosek dotyczący udziału miasta Worthing w projekcie zostanie poddany bardziej rygorystycznej analizie finansowej w nadchodzących miesiącach. Wstępnie ustalono, że BoKlok zbudowałby ok. 160 domów na gruntach dzierżawionych od lokalnego samorządu, a 30 proc. lokali zostałoby przeznaczone na mieszkania miejskie. Pierwsi lokatorzy mogliby wprowadzić się do tanich domów w ciągu dwóch lat. Miesięczny czynsz wynosiłby ok. jedną trzecią ich miesięcznych zarobków.

Radni z Worthing patrzą z aprobatą na projekt. Są zdania, że modułowa budowa domów, które można złożyć w fabryce i szybko zamontować w terenie byłaby szczególnie korzystna dla miejscowości, która dysponuje ograniczonym terenem pod budowę. Ich zdaniem BoKlok byłby w stanie wybudować trzy razy więcej lokali w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.

Ikea i Skanska szukają miejsca

Budowa ma się rozpocząć w styczniu 2021 r. Mieszkańcy mogliby zacząć się wprowadzać już w kwietniu tego samego roku. Spółka BoKlok poinformowała, że w tej chwili nie może potwierdzić żadnych projektów, ale szuka potencjalnych lokalizacji w Wielkiej Brytanii, szczególnie w południowej i zachodniej części kraju.

Więcej o:
Komentarze (10)
Ikea i Skanska będą budować tanie domy w Wielkiej Brytanii. Nabywca zapłaci tyle, na ile go stać
Zaloguj się
 • Marco B.

  Oceniono 8 razy 6

  W Polsce odpada, bo najbogatsi ludzie nagle by wykazali że ledwo wiążą koniec z końcem i zapłaciliby grosze, a potem daliby na wynajem za ciężkie pieniądze. Z drugiej strony w UK jest dużo Polaków... czy Ikea i Skanska wiedzą co robią?

 • laszczyny

  Oceniono 6 razy 2

  U nas PISoBOLSZEWICKA sfora wybudowała miliony więc ten pomysł w bolandii nie przejdzie.

 • cometto-pl

  Oceniono 1 raz 1

  "Miesięczny czynsz wynosiłby ok. jedną trzecią ich miesięcznych zarobków" - żadna łaska, ja tyle płacę za wynajętą kawalerkę. I do bogaczy się raczej nie zaliczam...

 • ajk_gierki

  Oceniono 1 raz 1

  30% zarobków na czynsz to ma być tanio? Rodzina dwoje pracujących zarobki po 3 tys, sam czynsz 1800?? za mieszkanko z najtańszych materiałów?
  no chyba że mówimy o niepracujących osobach żyjących z zasiłków, tylko wydaje mi się że materiały wtedy okażą się jeszcze mniej trwałe.

 • Piotr Berger

  0

  Do bogaczy może nie, ale min. pięć tysi musisz wyciągać. Przynajmniej w Warszawie

 • zelenyles

  0

  PIS-owcy uczcie się jak to się robi

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 2 razy -2

  Wielkiej Brytanii. Nabywca

 • Dziarska Żmija

  Oceniono 8 razy -4

  Pobuduja getta pełne bidnej patologii pewnie, co żyje z benefitow. W GB jak wysiedlaja z wyroku sądu najwyższego to w godzinę masz się z domu wynieść. Jak masz dzieci to masz szansę że ci dadzą jakieś mieszkanie od ręki.

 • antonio rebenga

  Oceniono 12 razy -4

  Tanio, tanio, ale nigdy nie będzie własne. W każdej chwili będzie można lokatora wywalić na zbity pysk. Trend promowany od dawna przez czerską.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX