Huta Częstochowa na krawędzi. Zatrudnia 1235 osób i w lipcu może nie mieć na wypłaty

ISD Huta Częstochowa ma poważne problemy finansowe. Na wciąż powracające problemy finansowe zakładu składają się rosnące koszty emisji CO2 i niska konkurencyjność. W maju huta wstrzymała produkcję.
Zobacz wideo

Brak płynności finansowej może w najbliższej perspektywie spowodować upadłość likwidacyjną huty. Wprawdzie znalazł się brytyjski inwestor, który rozważa kupno huty, lecz jego rozmowy z bankiem przedłużają się. Ryzyko jest spore tym bardziej, że kilka z dotychczasowych inwestycji w rynek stali firmy Greybull Capital nie skończyło się sukcesem.

Obecnie huta zatrudnia 1235 osób. Szacuje się, że kolejne 5 tys. pracuje w firmach na stałe współpracujących z hutą, które także mają ucierpieć przy przedłużającym się postoju. ISD Huta Częstochowa już zawiesiła współpracę z przedsiębiorstwami świadczącymi usługi, a od 1 do 30 czerwca wprowadzono przerwy w pracy. W czasie ich trwania w zakładzie przebywało jedynie 159 osób niezbędnych do jego zabezpieczenia. Reszta hutników wykorzystuje urlopy lub są na tzw. postojowym, co wiąże się z obniżeniem wynagrodzeń. Obecnie przerwy w pracy w hucie przedłużono do 31 lipca.

Jest inwestor, ale czas ucieka

Liderzy wszystkich sześciu związków zawodowych z ISD Huty Częstochowa zorganizowali 28 czerwca spotkanie poświęcone sytuacji Huty, podczas którego wyrazili swoje obawy o jej przyszłość. Całą nadzieję pokładają w brytyjskim inwestorze.

Podstawową przyczyną problemów ISD Huty Częstochowa jest brak kapitału obrotowego na zakup surowców (złomu, surówki, żelazostopów) i wznowienie produkcji. Obecny właściciel, czyli ISD, poinformował związki zawodowe, że nie ma odpowiednich środków. Wyjściem może być nowy inwestor gotów dokapitalizować Hutę. Zainteresowany tym jest brytyjski Greybull Capital LLP – firma inwestycyjna, działająca w wielu sektorach gospodarki

- czytamy w komunikacie związkowców huty. Dalej związkowcy podają, że z posiadanych przez nich informacji wynika, iż "przyszłość huty zależy od wyników trwających negocjacji z bankami - głównymi wierzycielami spółki: Pekao SA i PKO BP". Greybull Capital LLP miał przedstawić bankom swoją ofertę już kilka tygodni temu, obecnie jest ona jednak cały czas analizowana.

Dwa tygodnie temu wszystkie organizacje związkowe ISD Huty Częstochowa wysłały list do prezesów Pekao SA i PKO BP z prośbą o przyspieszenie decyzji, które pozwolą wznowić produkcję i uchronić miejsca pracy.

Huta Częstochowa na granicy likwidacji

ISD Huta Częstochowa Sp. z o. o. jest największym producentem blachy grubej w Polsce i jednym z nielicznych w Unii Europejskiej. Produkuje stal i blachę dla sektora stoczniowego, budowlanego, konstrukcyjnego i obronnego. Tradycje częstochowskiej huty sięgają 1896 r. Przez lata była największą firmą w mieście i odegrała ważną rolę w rozwoju Częstochowy, a do dziś pozostaje znaczącym pracodawcą w regionie. Właścicielem huty od 2005 r. jest Związek Przemysłowy Donbasu (ISD). Od czasu światowego kryzysu z 2008 r. walczy z problemami finansowymi. 

Z nieoficjalnych informacji, na które powołują się związki zawodowe huty wynika, że bez porozumienia może nie starczyć pieniędzy nawet na wypłaty najbliższego wynagrodzenia, 10 lipca.

Więcej o: