Huta Częstochowa na krawędzi. Zatrudnia 1235 osób i w lipcu może nie mieć na wypłaty

ISD Huta Częstochowa ma poważne problemy finansowe. Na wciąż powracające problemy finansowe zakładu składają się rosnące koszty emisji CO2 i niska konkurencyjność. W maju huta wstrzymała produkcję.
Zobacz wideo

Brak płynności finansowej może w najbliższej perspektywie spowodować upadłość likwidacyjną huty. Wprawdzie znalazł się brytyjski inwestor, który rozważa kupno huty, lecz jego rozmowy z bankiem przedłużają się. Ryzyko jest spore tym bardziej, że kilka z dotychczasowych inwestycji w rynek stali firmy Greybull Capital nie skończyło się sukcesem.

Obecnie huta zatrudnia 1235 osób. Szacuje się, że kolejne 5 tys. pracuje w firmach na stałe współpracujących z hutą, które także mają ucierpieć przy przedłużającym się postoju. ISD Huta Częstochowa już zawiesiła współpracę z przedsiębiorstwami świadczącymi usługi, a od 1 do 30 czerwca wprowadzono przerwy w pracy. W czasie ich trwania w zakładzie przebywało jedynie 159 osób niezbędnych do jego zabezpieczenia. Reszta hutników wykorzystuje urlopy lub są na tzw. postojowym, co wiąże się z obniżeniem wynagrodzeń. Obecnie przerwy w pracy w hucie przedłużono do 31 lipca.

Jest inwestor, ale czas ucieka

Liderzy wszystkich sześciu związków zawodowych z ISD Huty Częstochowa zorganizowali 28 czerwca spotkanie poświęcone sytuacji Huty, podczas którego wyrazili swoje obawy o jej przyszłość. Całą nadzieję pokładają w brytyjskim inwestorze.

Podstawową przyczyną problemów ISD Huty Częstochowa jest brak kapitału obrotowego na zakup surowców (złomu, surówki, żelazostopów) i wznowienie produkcji. Obecny właściciel, czyli ISD, poinformował związki zawodowe, że nie ma odpowiednich środków. Wyjściem może być nowy inwestor gotów dokapitalizować Hutę. Zainteresowany tym jest brytyjski Greybull Capital LLP – firma inwestycyjna, działająca w wielu sektorach gospodarki

- czytamy w komunikacie związkowców huty. Dalej związkowcy podają, że z posiadanych przez nich informacji wynika, iż "przyszłość huty zależy od wyników trwających negocjacji z bankami - głównymi wierzycielami spółki: Pekao SA i PKO BP". Greybull Capital LLP miał przedstawić bankom swoją ofertę już kilka tygodni temu, obecnie jest ona jednak cały czas analizowana.

Dwa tygodnie temu wszystkie organizacje związkowe ISD Huty Częstochowa wysłały list do prezesów Pekao SA i PKO BP z prośbą o przyspieszenie decyzji, które pozwolą wznowić produkcję i uchronić miejsca pracy.

Huta Częstochowa na granicy likwidacji

ISD Huta Częstochowa Sp. z o. o. jest największym producentem blachy grubej w Polsce i jednym z nielicznych w Unii Europejskiej. Produkuje stal i blachę dla sektora stoczniowego, budowlanego, konstrukcyjnego i obronnego. Tradycje częstochowskiej huty sięgają 1896 r. Przez lata była największą firmą w mieście i odegrała ważną rolę w rozwoju Częstochowy, a do dziś pozostaje znaczącym pracodawcą w regionie. Właścicielem huty od 2005 r. jest Związek Przemysłowy Donbasu (ISD). Od czasu światowego kryzysu z 2008 r. walczy z problemami finansowymi. 

Z nieoficjalnych informacji, na które powołują się związki zawodowe huty wynika, że bez porozumienia może nie starczyć pieniędzy nawet na wypłaty najbliższego wynagrodzenia, 10 lipca.

Więcej o:
Komentarze (118)
Huta Częstochowa na krawędzi. Zatrudnia 1235 osób i w lipcu może nie mieć na wypłaty
Zaloguj się
 • window_licker

  Oceniono 52 razy 46

  Tylko spokojnie! Bez nerwów! Ubogi mnich z Torunia zoorganizuje zbiórkę. Już jedną Stocznię uratował...

 • kataryniarski

  Oceniono 43 razy 35

  ISD z Donbasu Hutę Częstochowę jak i Stocznię w Gdańsku sprzedał PiS za poprzednich rządów w latach 2005-2207!

 • telewy2

  Oceniono 37 razy 27

  Niech Państwo odkupi i zatrudni kilka tysięcy ludu. Tak jak było kiedyś, dużo ludzi było zadowolonych, a że zysku nie będzie. Złupi się bogaczy i prywaciarzy.

 • wk-19

  Oceniono 22 razy 20

  Tadziu ratuj hutę, podobnie jak ratowałeś stocznię. Kasa wisi w powietrzu. Lud to kupi a Tadzio ludek z łupi

 • jacekczewa

  Oceniono 22 razy 18

  mszę odprawić !!!!na pewno się polepszy....

 • kamuimac

  Oceniono 32 razy 18

  najpierw Huta w Krakowie i tysiące do zwolnienia jak wygaśnie główny piec plus tysiace podwykonawców bez zlecen , teraz częstochowa i to samo . w miedzyczasie tesco zwalnia tysiace ludzi z zamykanych dziesiatek sklepów , kania i upadajace zakłady miesne i setki tysiace mały firm i sklepów padających na pyszczek

  ale jest 500 plus jest super

  bal na titanicu trwa w najlepsze.

 • selda_comment

  Oceniono 21 razy 17

  Reindustrializacja w wykonaniu PiS = wygaszanie Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX