Rząd kupuje nowe auta. Limuzyny SOP będą miały telewizję, lodówkę i wentylowaną skórzaną tapicerkę

Służba Ochrony Państwa (SOP) ogłosiła przetargi na dwanaście pojazdów, w tym luksusowe limuzyny i SUV-y z niemal każdą opcją, którą mogą zaoferować producenci. Samochody z najwyższej półki mają zapewniać m.in. fabrycznie montowany system multimedialny, TV, lodówkę czy wentylowaną skórzaną tapicerkę, której wzór wybiorą urzędnicy przed podpisaniem umowy.
Zobacz wideo

Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) dokładnie i szczegółowo opisuje wymagania, jakie postawiono przed producentami, którzy chcieliby wygrać przetarg na rządowe samochody. Fabrycznie nowe auta mają być z 2019 r., nie mogą mieć silników słabszych niż 340 KM mocy, o momencie obrotowym co najmniej 450 Nm. Długość aut waha się od 4,9 do 5,2 m - w zależności od typu pojazdu, bo w przetargu mowa o limuzynach, samochodach 5-osobowych oraz SUV-ach. Auta mają być objęte maksimum 72-miesięczną gwarancją bez limitu kilometrów, 24-miesięczną gwarancją na powłokę lakierniczą i co najmniej 120-miesięczną gwarancją na perforację nadwozia.

Nowe limuzyny dla rządzących

Prócz wymagań raczej typowych dla przetargów na auta - obejmujących szczegółowe wymiary pojazdów, układ siedzeń czy elektronikę - znalazły się też te specyficzne. Oprócz wszystkiego, co "fabryka dała", rządowe limuzyny mają dysponować m.in. lodówką (lub chłodzonym schowkiem) dla pasażerów siedzących z tyłu, dźwiękoszczelnymi i termicznymi szybami z dodatkowo elektrycznie sterowanymi roletami, czterostrefową klimatyzacją, systemem multimedialnym z TV, samopoziomującym się zawieszeniem oraz wentylowaną, skórzaną tapicerką, której - jak uwzględniono - wzór i kolor urzędnicy wybiorą przed podpisaniem umowy.

A na motoryzacyjny deser - podgrzewane końcówki spryskiwaczy szyby przedniej. Łącznie mowa o 78 pozycjach w SIWZ, które musi spełnić producent, by nie odpaść z przetargu.

Wymagania SOP wobec przyszłych samochodów rządowych są konkretneWymagania SOP wobec przyszłych samochodów rządowych są konkretne SOP

Nowe limuzyny - warunki zamówienia

Ile ostatecznie rząd wyda na zamówione samochody? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że 22 lipca nastąpi otwarcie ofert przetargowych.

Oprócz tego w zamówieniu podano, kryteria, których spełnienie warunkuje udział danej firmy w przetargu. Są to m.in. sytuacja ekonomiczna i finansowa ewentualnego przyszłego dostawcy aut rządowych czy też wielkości dostaw, które realizował działając na rynku.

Prawdziwą cenę samochodów poznamy poznamy nie wcześniej niż 22 lipca. W tym momencie to minimum 1,7 mln złPrawdziwą cenę samochodów poznamy poznamy nie wcześniej niż 22 lipca. W tym momencie to minimum 1,7 mln zł SOP

Łącznie z 13 innymi samochodami zgłoszonymi w innych przetargach, SOP do końca roku otrzyma 25 nowych aut. Pieniądze na zakup ma zapewnić program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020.