"Historyczna umowa" KE o wolnym handlu z państwami Ameryki Południowej. Trump nie będzie zadowolony

Komisja Europejska i państwa Ameryki Południowej skupione w bloku Mercosur osiągnęły porozumienie o wolnym handlu. Negocjacje z Mercosurem zrzeszającym Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj trwały blisko 20 lat.
Zobacz wideo

Do tej pory Unia Europejska była największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Mercosuru i drugim co do wielkości w handlu dobrami. Wartość umowy ma czterokrotnie przewyższyć te, które Unia zawarła z Japonią i Kanadą łącznie. Na podstawie umowy zmniejszone zostaną taryfy celne. Państwa Ameryki Południowej dążą m.in. do zwiększenia eksportu wołowiny, drobiu i innych produktów rolnych.

Mercosur rozpoczął negocjacje z Unią w 2000 roku. Intensyfikacja rozmów nastąpiła po 2015 roku, kiedy prezydentem USA został Donald Trump. Unijna wspólnota zamroziła rozmowy handlowe ze Stanami Zjednoczonymi i zaczęła poszukiwania nowych sojuszników handlowych. Najpierw Unia osiągnęła porozumienie o wolnym handlu z Kanadą, a następnie z Japonią i Meksykiem. Teraz, po 39 turach rozmów, zawarto umowę z Mercosurem.

Cukier, kawa, owoce - nowa umowa handlowa Unii Europejskiej

Brazylijski prezydent Jair Bolosonaro napisał na Twitterze, że umowa jest "historyczną i jednym z najważniejszą" w historii jego kraju.

Brazylijczycy podkreślają, że umowa wyeliminuje bariery celne dla wielu produktów, w tym soków pomarańczowych, kawy i owoców oraz zwiększy dostęp do rynku europejskiego miejscowym producentom mięsa, cukru i etanolu. Brazylijczycy oczekują, że umowa napędzi ich gospodarkę oraz zwiększy inwestycje.

Problem ze zgodą poszczególnych krajów? Francja i Polska sugerują problemy

Osiągnięte porozumienie musi zostać teraz zatwierdzone. Francja i inne kraje, w tym Polska, sugerują, że umowa będzie miała opłakane skutki m.in. dla europejskiego sektora wołowiny. Część państw chce, by Unia odłożyła zawarcie porozumienia. Zgodę na wejście umowy w życie muszą wyrazić kraje UE oraz Parlament Europejski.

Organizacja Mercosur powstała w 1991 roku. Pełnymi członkami są Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela. Ta ostatnia od 2016 jest zawieszona. Państwami stowarzyszonymi, które korzystają ze strefy wolnego handlu, ale nie biorą udziału w unii celnej są Chile, Boliwia, Peru, Ekwador i Kolumbia. Obserwatorami pozostają Meksyk i Nowa Zelandia. Mercosur jest najsilniejszą strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej.

Więcej o: