Banki nie wytrzymały naporu wniosków 500 plus? Awarie, opóźnienia, problemy

Od północy składać można wnioski w ramach programu 500 Plus. Wygląda na to, że zdecydowana większość uprawnionych zabrała się za procedurę przed południem - w niektórych bankach wystąpiły bowiem wyraźne utrudnienia.
Zobacz wideo

Wnioski w sprawie 500 Plus można składać za pomocą bankowości elektronicznej od północy. Według oficjalnych danych resortu rodziny w ciągu pierwszych kilku godzin o pieniądze wystąpiło 100 tys. osób. W południe było to już 240 tys. 

Opierając się na danych z serwisu downdetector można wnioskować, że przed południem ruszyła prawdziwa lawina. Niektóre banki odnotowały albo problemy z działaniem strony, albo spore opóźnienia. Downdetector wykazuje przejściowe i niewielkie problemy m.in. z mBankiem, ING Bankiem, Santanderem, czy PKO.

Możliwość składania wniosków w sprawie 500 Plus zbiegło się w czasie z drobnymi awariami w kilku bankachMożliwość składania wniosków w sprawie 500 Plus zbiegło się w czasie z drobnymi awariami w kilku bankach Źródło: downdetector.pl

Pracownik infolinii jednego z banków poinformował nas, że prawdopodobna przyczyna problemów to możliwość składania wniosków ws. 500 Plus. Pomimo ściągania dodatkowych pracowników może się jednak zdarzyć, że łącza będą zbyt obciążone. 

Po zlikwidowaniu kryterium dochodowego i objęciu świadczeniem również pierwszego dziecka uprawnionych do korzystania z projektu jest 6,8 mln osób. Niemal dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Internauci skarżą się też na problemy z drugim kanałem, za pomocą którego złożyć można wnioski - system Emp@tia działa z olbrzymimi opóźnieniami. Nam nie udało się do niego zalogować. Ministerstwo Rodziny potwierdza problem. Rząd zapewnia, że z awarią już się uporał - my wciąż jednak nie możemy dostać się do strony umożliwiającej złożenie wniosku. 

Czytaj też: 500 plus na każde dziecko. Ponad 50 tysięcy wniosków w kilka godzin

500 plus - gdzie złożyć wniosek

Wnioski na 500 Plus można składać online np. za pośrednictwem banku, ale nie jest to warunek uzyskania świadczenia. Drogą tradycyjną będzie to możliwe od 1 sierpnia. Środki przysługują na wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziny, ale tylko na pierwsze wypłacane będą w lipcu.

W przypadku złożenia wniosku w okresie od lipca do września świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 lipca. Złożenie wniosku po 30 września będzie skutkować przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania za poprzednie miesiące, co de facto oznacza stratę 1500 zł.

Od 1 lipca, również za pośrednictwem bankowości elektronicznej, można składać wnioski w ramach programu Dobry Start. Dzięki niemu każde dziecko w wieku szkolnym może liczyć na dofinansowanie w wysokości 300 zł na zakup przyborów szkolnych. 

Więcej o: