Dwa lata więzienia za ksero dowodu, prawa jazdy lub paszportu. Wytwarzanie replik zdelegalizowane

Od 12 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące kopiowania niektórych dokumentów oraz tworzenia ich replik. Niewinne ksero dowodu osobistego lub prawa jazdy będzie zagrożone karą dwóch lat więzienia. Interpretacja przepisów może być jednak trudna.
Zobacz wideo

Właściciele wypożyczalni sprzętu sportowego, rowerów, kajaków i innych punktów tego typu od 12 lipca nie będą mogli już kopiować dowodów osobistych swoich klientów. W życie wchodzi bowiem przyjęta pół roku temu ustawa, która wprowadza karę dwóch lat wiezienia za tego typu proceder.

Nie chodzi tylko o dowody osobiste - jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w katalogu dokumentów objętych zakazem znalazł się też paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, legitymacja potwierdzająca niepełnosprawność. Ale nie tylko, bo kopiowanie wielu dokumentów, których nie przekazujemy np. podpisując umowę czy wypożyczając sprzęt sportowy też jest zabronione. Chodzi o odpisy z aktów stanu cywilnego, tytuły wykonawcze wydane przez sądy, prawdo do wykonywania zawodu dentysty.

Ustawa może też ukrócić handel tzw. dowodami kolekcjonerskimi. W sieci znaleźć można bowiem serwisy, które za stosunkowo niewielką opłatą przygotują dla nas replikę dokumentu z dowolnymi danymi osobowymi. Od 12 lipca tworzenie replik w rozmiarze od 70 do 130 proc. oryginału będzie zabronione. 

Czytaj też: Ignorowanie RODO może słono kosztować. Związek sportowy zapłaci 55 tys. zł za publikację PESEL-i

Banki i dowody osobiste

Ustawa nie rozwieje jednak wszystkich wątpliwości. Przede wszystkim tych związanych z wizytą w salonie operatora telefonii komórkowej lub banku. W tego rodzaju punktach wykonywanie kopii dowodu jest dość powszechną praktyką. Nowe przepisy niczego tu nie zmieniają - inne unijne regulacje wciąż bowiem umożliwiają identyfikację tożsamości w przypadkach walki z np. praniem brudnych pieniędzy. W praktyce oznacza to, że trzeba wykonać kopię dokumentu, na podstawie którego później można prowadzić ewentualne dochodzenie. 

Nowe regulacje z pewnością przyczynią się do lepszej ochrony naszych danych osobowych - dokumenty zawierające wrażliwe przecież dane nie będą mogły być kopiowane bez ograniczeń. 

Więcej o:
Komentarze (138)
Dwa lata więzienia za ksero dowodu, prawa jazdy lub paszportu. Wytwarzanie replik zdelegalizowane
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 39 razy 33

  To chyba na odwrót, powinno być: większych niż 70% i mniejszych niż 130% wielkości w odnisesieniu do tzw. "dowododó kolekcjonerskich. W przeciwnym wypadku, jak napisał redaktor powyzszej informacji, to sero czy kopia w rozmiarze 100% byłaby zgodna z prawem, a to chyba nie o to chodzi. Chyba, ze to ja przeczytałemm, ten tekst bez jego zrozumienia.

 • 174pit

  Oceniono 28 razy 26

  Czy ktoś - ktokolwiek - jest w stanie wyjaśnić z zachowaniem elementarnych zasad logiki, co to jest "dowód kolekcjonerski"?
  Bo wg mnie jest to pojęcie równie sensowne jak nazwanie kradzieży np. telewiozora - "zmianą miejsca ekspozycji".

 • jockerkjs

  Oceniono 28 razy 22

  "Od 12 lipca tworzenie replik mniejszych niż 70 i większych niż 130 proc. oryginału będzie zabronione. "
  Czyli w sakli 1:1 można legalnie wytwarzać repliki.
  Albo ja jestem już przerobiony dzisiaj, albo ktoś coś popierdzielił,.

 • micki11

  Oceniono 28 razy 20

  A jak ktoś buduje dwie wieże i nie płaci wykonawcom to jest to przestępstwo czy nie? I ile za to może ktoś dostać jak odważny prekuretor przedstawi temu komuś zarzuty? I dlaczego nie ma komisji śledczej? Nie ma aresztowania? Nic nie ma.

 • jakub13579

  Oceniono 16 razy 12

  A co z kopiami "wierzytelnymi" ?. Tzn. fotokopiami potwierdzonymi przez notariusza. Takie kopie najróżniejszych dokumentów wykonywane są setkami tysięcy dla potrzeb sądowych.

 • ochujek

  Oceniono 15 razy 11

  Prezesowi prawa jazdy już nie skserują. Bardzo dobrze. Chronić osoby specjalnej troski.

 • ppo

  Oceniono 12 razy 10

  Ostatnio wypozyczałem rower wodny bez nawet pokazywania dowodu. Podałem tylko nazwisko (mogłem podać dowolne). Nie zostawiałem żadnej kaucji, zapłaciłem za wynajem po powrocie. Jakoś nie ukradłem, nie uciekłem do Szwecji ani na Księżyc. Można żyć bez paranoi? Można! To nie są lata 90. że radia i koła z samochodu kradną, bo jest bieda. Niektórzy mentalnie zatrzymali się 20 lat temu.

 • tonz2

  Oceniono 10 razy 10

  Co z żądaniem przez serwis online totolotka skanu dowodu osobistego, zniknie czy pozostanie?

 • darpodinio

  Oceniono 8 razy 8

  Kto i w jakim celu "wyrabiał" sobie dowód kolekcjonerski? Jak to w ogóle mogło być do tej pory legalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX