Stracił pracę w IKEA po słowach o LGBT. Prawnik wyjaśnia, dlaczego firma mogła tak postąpić [WIDEO]

Łukasz Kijek
- Pracownik znał kodeks postępowania firmy [red. IKEA] w momencie podpisywania umowy. Pracodawca ma prawo tak konstruować politykę kadrową, żeby jego zespół uosabiał te same wartości - komentuje sprawę zwolnionego za słowa o LGBT pracownika IKEA w rozmowie z Next.gazeta.pl mecenas Eliza Kuna, adwokat zajmująca się między innymi sprawami prawa pracy. Zobacz całą rozmowę.

Pracownik sieci IKEA został zwolniony po tym, jak skomentował artykuł, który pojawił się w intranecie [wewnętrznym forum - red.] sklepu. Tekst prezentował stanowisko właściciela sieci do społeczności LGBT przy okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Mężczyzna napisał, że "akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", powoływał się także na fragmenty Starego i Nowego Testamentu.

Szanujemy ludzi ze wszystkich środowisk religijnych i cenimy fakt, że jesteśmy różni. Nie oznacza to jednak, że popieramy zachowania wykluczające w imię jakiegokolwiek innego poglądu. IKEA to firma otwarta światopoglądowo. Wśród nas są osoby różnych wierzeń, w tym wielu katolików. Szanujemy siebie wzajemnie, swoje poglądy i religie. Każdy ma prawo być sobą, czuć się bezpiecznie i być traktowany na równych prawach, z szacunkiem, jak każdy inny pracownik

- napisała w oświadczeniu IKEA.

- Jeżeli pracodawca uważa, że pracownik nie budzi już jego zaufania, z racji tego, że uosabia inne wartości, aniżeli pracodawca prezentuje od zawsze, to takie wypowiedzenie stosunku pracy może się obronić w sądzie - uważa mecenas Eliza Kuna. Zobacz całą rozmowę:

Więcej o:
Komentarze (395)
Stracił pracę w IKEA po słowach o LGBT. Prawnik wyjaśnia, dlaczego firma mogła tak postąpić
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 50 razy 32

  Kiedy wśród Polaków dojdzie do zrozumienia prostej zasady - jesteś katolikiem ( bądź z jakichkolwiek przyczyn uważasz się za takiego) to stosuj się do swoich wartości, ale nie żądaj od innych stosowania się do nich!
  Chcesz 10 lat więzienia za aborcję w imię wartości katolickich? To zróbcie sobie wyjątek w kodeksie karnym że obowiązuje taka kara, ale tylko katolików. 10 lat za herezję - no problem! Ale obowiązuje katolików. 10 lat za wizerunek tęczowej Marioli z Częstochowy, ale dla katolików. Itd, itd. I jeszcze jedno - chcecie utrzymywać swój Kościół - proszę bardzo, ale ze swojej kasy, a nie wspólnej. US przy zeznaniu rocznym doliczy wam np. 2% waszego dochodu dodatkowo na wasz Kościół i dopłacicie tą kasę, a US przekaże waszej parafii bezpośrednio tą kasę.

 • wujek_extrema

  Oceniono 37 razy 15

  IKEA nie promuje LGBT+ tyko promuje TOLERANCJE co tak ciezko zrozumiec Polakom. Roznica jest duza bo tolerancja obejmuje wszystkie leglne formy swiatopogladow. I w legalnosci (albo praworzadnosci) jest pogrzebany pies. Jak Polska chce wyeliminowac LGBT z zakresu swojej tolerancji to niech prawnie okrzyknie takie zwiazki jako nielegalne i to zmusi IKEA do respektowania prawa. Niech to Polska zrobi... ha, ha, ha ...pokazmy swiatu az jakim ciemnogrodem jestesmy!

 • lekkopoirytowana

  Oceniono 45 razy 15

  Złamał zasady panujące w firmie więc firma go zwolniła. Nie widzę w tym nic dziwnego. Ikea ma prawo zatrudniać kogo chce

 • mjs05

  Oceniono 16 razy 6

  Czyli wg pani mecenas pan Zdzisław, główny udziałowiec i założyciel firmy budowlanej Zdzichbud sp. z o. o., mógłby tak kreować politykę handlową swojej firmy, aby nie było w niej żadnych zwolenników aborcji ani małżeństw homoseksualnych? Tylko jak to się ma do Kodeksu pracy, który stanowi że:
  "Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. "

 • muflonex

  Oceniono 20 razy 6

  W sądzie wystarczy spytać: jest pan wyznania rzymsko-katolickiego?
  Jeśli padnie odpowiedź "tak" zacytować Katechizm Kościoła Katoliskiego, który stanowi wykładnię tego wierzenia, w punkcie 2358:
  "Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności
  homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z
  nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem,
  współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak
  niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i
  - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z
  powodu swojej kondycji."

  I w tym momencie kończymy rozmowę o tym, czy on broni swojej wolności religijnej, bo zwyczajnie to, co zrobił, nie stanowi elementu jego wierzenia.

 • maras63

  Oceniono 9 razy 5

  Dobrze, że założyciel IKEI, Ingvar Kamprad wyrósł z miłości do faszyzmu, nie? trudno by wam było, Gazeciarze, zaakceptować faszystowski kodeks postepowania, co? :-)) ale przecież byście musieli, pani prawnik tak powiedziała. :-)))

 • 111artur

  Oceniono 15 razy 5

  Wg tej Pani pracodawca ma prawo do dyskryminacji, czyli np. zatrudniania tylko ateistów a jeśli już zatrudni np. katolika to podpisuj kodeks firmy i morda w kubeł. Nie wolno dopuścić w Polsce do powstawania takich sytuacji bo za chwile zaczną nam palić kościoły, mówić w co mamy wierzyć i jak się ubierać. Ikea jest od sprzedawania mebli (bubli) i tylko tyle.

 • boniface

  Oceniono 25 razy 5

  Wolaki-katolicki faszyzm powinien być ukręconymi. Wara baranom od tego co kto robi, niech się zajmą swoimi katolickimi pedofilami w instytucjach państwowo-kościelnych i PiSnierzadow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX